czwartek, 22 września 2016

Pokerowe zagrywki banksterów czyli klienci to nie psy Pawłowa


Czarne chmury jakie zawisły nad bankowością przekładają się na coraz częstsze pokerowe zagrywki banksterów. Ten tydzień jest tego doskonałym przykładem, wystarczy bowiem zajrzeć na wczorajsze wpisy na FpG.

Idea bank kolejny raz dała przynętę w postaci kiepskich depozytów wrześniowych z marnym 2,15%. Gdy nikt się nie połakomił na takie ochłapy, testowo niebiescy rzucili lokatę bezkonkurencyjną ze stawką 2,50% i niczym pokerzysta zaczęli przyglądać się ruchowi przeciwnika.


Przeciwnicy to oczywiście klienci banku. Bank to nie instytucja charytatywna i w interesie banku jest wypromowanie jak największej liczby lokat po jak najniższej stawce. Klienci zaś widzą tę potyczkę z zupełnie innej strony, interesuje ich jak najwyższa stawka. 

Nie bez powodu Idea bank lansował ostatnio lokatę wrześniowa oraz lokata jesienny sejf obie ze stawką 2,15%. Miało to na celu przyzwyczajać klientów do niskich stawek. I na tle 2,15% nowa odsłona lokaty bezkonkurencyjnej miała wyglądać okazale.


Wrześniowe zagrywki Idea bank

Od dawien dawna w ofercie niebieskich jest też lokata nr 1, której wskazuje, że powinien to być lider wśród lokat. Niestety dla lokaty nr 1 po prostu zabrakło miejsca w aktualizacji rankingu lokat i to nawet po obniżeniu stawki o kolejne 0,10pp.

 
Na "lokatę nr 1" nie ma nawet miejsca w rankingu drugoligowym


Prawdopodobnie w zamyśle rankingu lokat, jaki Idea bank tworzy na swojej stronie,  lokata bezkonkurencyjna z 2,50% miała się wyróżniać w sposób szczególny, tak jak mówi sama nazwa. I jeśli ktoś żyje tylko w światku Idea bank, mógłby odnieść takie wrażenie i skusić się na jej założenie.


Mogła być taka tylko wśród sztucznie zaniżonych depozytów Idea bank

Jak naprawdę wygląda lokata bezkonkurencyjna na tle rynku bankowego omówiłem w osobnym wpisie w środę rano nadając mu wymowny tytuł Gra nerwów. Wiadomo było z góry, że to nie była uczciwa propozycja dla posiadaczy depozytów z 3.00%, a jedynie przynęta, klientów zaczęto traktować niczym Psy Pawłowa.

Klienci przynęty nie chwycili, nie połasiliśmy się na to co miało być bezkonkurencyjne. Nie ma sensu przyzwyczajanie się do stawki 2,50% gdy więcej daje konkurencja, nie mówiąc już o samej Zośce, bez względu na to który wariant wybierzemy.

Efekt sprytu klientów
Skoro na to pokerowe zagranie klienci nie zareagowali, Idea bank tego samego dnia odsłoniła nową kartę. Lokatę Tylko teraz z jeszcze wyższą stawką na 2,75%, której nazwa jest naprawdę adekwatna. Bo to lokata którą można założyć tylko teraz, nie dotrwa do październikowego rankingu.

Nazwa Tyko Teraz jest zresztą bardzo sprytna. Słowo "Teraz" można w dowolny sposób wydłużać, według woli zarządzających bankiem. A tym samym badać popyt. Badanie wspomaga nowy termin zakładania lokat. Już nie dwa tygodnie, już nie 5 dni jak było do niedawna, teraz tylko 2 dni mamy na założenie lokaty.

Tylko teraz została omówiona tego samego dnia co bezkonkurencyjna, bo nie wiadomo ile to Teraz będzie trwać. Lokatę na szczęście można podkręcić do 3,00% nawet jeśli nie ma jej na liście w yb:)

Zanim zasiadłem do pisania nowego artykułu PePe napisał:
nie wpłacajmy, proszę Was :):) - podoba mi się taka gra nerwów :)

No tak, przypomina się zabawa w lokaty jakie prowadziły ze sobą trojaczki. Były samochodziki lokatowe, były wyścigi, był tykający licznik lokat, były zbiorowe zakładanie i podwyższanie lokat hurtowych. Lokaty były zabawą i opisywanie ich sprawiało mi frajdę.

Teraz zabawnie niestety jest. Zabawa w pomysłowe lokaty zmieniła się w pokerowe zagrywki banksterów pragnących przechytrzyć swoich klientów. Więcej niż 2,75% Idea bank nie da. Nie wiem dlaczego stosuje stopniowanie równe obniżkom stóp procentowych: o 0,25pp w górę lub w dół. Wiem jednak, że 3,00% nie będzie.

Górna i nieosiągalna już granica dla lokat

Skąd to wiadomo? Bo 3,00% daje lokata Happy Plus, która z jednej strony jest dla nowych a z drugiej ma limit do 100.000 zł, na wzór lokaty bezkarnej w Optimie. Gdyby lokata Na ostatnią chwilę miała się pojawić ze stawka 3,00% Idea bank musiałaby najpierw podnieść stawkę Happy Plus do niedawnego 3,25%. A tego nie zrobi. 

>>Tutaj założysz Lokatę Happy Plus ale tylko jeśli jesteś nowy


4 komentarze:

 1. cwanie to rozegrali - mi lokata w idea kończy się 26-09 mam już przycisk przedłuż ale oczywiście tych lokat brak w ofercie przy próbie przedłużenia, bo ważność wniosku to tylko 2 dni

  OdpowiedzUsuń
 2. Tych lokat również nie można wybrać, nawet jeśli poprzednie już się skończyły. Bez zrywania oferowane są wyłącznie te gorsze. Banki po prostu śmieją się z nas. Ale... Jak historia wskazuje, może za jakiś czas to my pokażemy im figę. A nie tylko słonie mają dobrą pamięć:).

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi stara lokata w IDEA kończy się 26-09 i po wybraniu opcji przedłuż nie można wybrać lokat Tylko Teraz i Bezkonkurencyjnej mimo że są cały czas w ofercie banku - dlaczego ? kiedyś można było - to są lokaty tylko dla nowych środków spoza banku?

  OdpowiedzUsuń
 4. A dlaczego nie można samemu zmienić lokaty odnawialnej na nie nieodnawialną (tak, jak to było przedtem)? Pytanie raczej retoryczne... Idea jest głucha na uwagi krytyczne.

  OdpowiedzUsuń