poniedziałek, 12 września 2016

Wycieku z bazy PESEL nie było ale BIK czasowo pozostaje za darmo


Niedawno głośno było o wycieku z bazy danych PESEL, co mogło doprowadzić do tzw. kradzieży tożsamości przez przestępców. Z tego powodu BIK przyznał rok darmowych alertów za darmo

Artykuł na ten temat okazał się niezwykle popularny. Nic dziwnego, ostatnim razem BIK był darmowy wiosną 2014 roku. Nieco później okazało się, że jednak nie było żadnego wycieku, ale na szczęście darmowe alerty zostały.

Dzięki tym alertom możemy sprawdzić, czy ktoś wyszukiwał danych o nas czy też nie. Nawet jeśli nie było przecieku, to i tak warto się o tym przekonać, w końcu nie musiało się to stać ostatnio, może się wydarzyć w dowolnym momencie, nawet w przyszłości.

Ponieważ informacja o wycieku spowodowała zrozumiałą panikę, były problemy z logowaniem się do BIK. Przeczekałem zatem nalot internautów i dopiero w ubiegły weekend sprawdziłem co tak naprawdę jest za darmo, a co nie.

Alerty BIK są do końca września za darmo

Na chwilę obecną logowanie jest bezproblemowe. Sprawdziłem więc zakładkę Alerty, pozwalające na bieżąco monitorować bezpieczeństwo swojej historii kredytowej. Jak widzimy, w standardzie taka usługa kosztuje 19 zł, teraz jednak przez aferę z PESEL mamy możliwość otrzymywać je za darmo.

>>Tutaj do końca września możesz sprawdzić swój BIK za darmo

Oferta z alertami jest darmowa tylko do 30 września 2016. Po jej uruchomieniu mamy możliwość sprawdzania przez 12 miesięcy czy ktoś chce wyłudzić kredyt na nasze dane, będziemy też informowani o ewentualnych opóźnieniach w spłacie. Dotyczyć to będzie zapewne także darmowych usług jak limit w koncie czy spłata karty kredytowej.

Alerty to nie wszystko. Ponadto mamy możliwość darmowego sprawdzania Informacji Ustawowej według zapisu w art. 33 ust. 1 Ustawy z dnia 29.08.1997 o ochronie danych osobowych. Mamy do tego prawo raz na 6 miesięcy.
 
Informacja Ustawowa też jest darmowa - raz na pół roku


Ponieważ ostatnio logowałem się do BIK wiosną 2014, wysłałem zapytanie o darmową Informację Ustawową. Niestety BIK daje sobie 30 dni na taki raport. W moim przypadku po kliknięciu w Generuj zobaczyłem komunikat: przewidywana data rozpoczęcia przygotowania raportu 01-10-2016.

Najpóźniej do wglądu dopiero po 30 dniach

Warto sobie posprawdzać to wszystko. Co więcej nowo zarejestrowani mogą sobie sprawdzić ocenę punktową, jak widzimy na poniższym screenie. Usługa ta też jest darmowa.
 
Można też poznać ocenę punktową oraz ilość gwiazdek

Przy ostatnim artykule na temat BIK pytaliście czy zarejestrowani mogą też sprawdzić sobie ocenę punktową. Sprawdziłem tę informację i odpowiedź niestety jest negatywna.

>>Tutaj do końca września możesz sprawdzić swój BIK za darmo

3 komentarze:

  1. @POLCAN: wyciek nie byl z BIK tylko z bazy danych PESEL prowadzonej przez MAiC. Poproaw prosze artykul bo niepotrzebnie "oskarzasz" BIK :)

    OdpowiedzUsuń
  2. tak, wiem, reflinki ważna rzecz.
    ale swoje dane i kto o nie pytał (czego BIK chyba nie podaje) można za darmo sprawdzić na ePUAPie. Dodatkowo nie trzeba wysyłać skanu dowodu do prywatnej firmy...

    OdpowiedzUsuń