poniedziałek, 31 października 2016

Run na PBS w Ciechanowie pod kontrolą NBP


Dziś na FpG omówienie jak masowe wycofanie środków z lokat doprowadziło kilka dni temu do upadku banku spółdzielczego w Nadarzynie. Teraz podobne wycofywanie środków ma miejsce w o wiele bardziej znanym spółdzielczaku w Ciechanowie.

PBS w Ciechanowie znamy z licznych kolorowych lokat, które od czasu do czasu goszczą w rankingu lokat. Od dłuższego czasu lokat tych jednak nie ma, gdyż zjechały poniżej ustalonego minimum.

Tymczasem niedawno KNF wprowadziła do Ciechanowa zarządcę komisarycznego, który w przypadku SKOKów z automatu kojarzy się z upadkiem. Nic dziwnego, że i tutaj podobnie jak w przypadku BS w Nadarzynie ludzie rzucili się na wycofywanie środków z lokat.

Wydawać by się mogło, że powtórzy się sytuacja z bankiem z Nadarzyna. Tymczasem po wejściu na stronę PBS Ciechanów, wita nas następujący komunikat;A więc nie zapowiada się powtórka z Nadarzyna. Dla Ciechanowa pomoc obiecuje Narodowy Bank Polski, który będzie udostępniać środki dla Ciechanowa w razie takiej potrzeby.

Zastanawiający jest fakt, że jedne banki mogą liczyć na wsparcie NBP, inne zaś nie natomiast SKOKi już w żadnym przypadku. Wygląda na na próbę wstrzymania rosnącej paniki wśród deponentów, gdyż zasoby BFG zostały już znacząco uszczuplone przez masowo upadające SKOKi oraz SK bank.

W latach 90 tych banki spółdzielcze masowo upadały. Obrazuje to poniższy wykres, zamieszczony w artykule Poczet upadłych banków polskich. We wspomnianym artykule najechanie kursorem na kropkę powoduje wyświetlenie nazwy upadłego banku.


Tak często upadały banki w Polsce

Zielona kropka nad rokiem 2015 to oczywiście pamiętny SK bank. W sumie kropek zielonych, czyli banków spółdzielczych jest tutaj aż 133. Do tego dochodzi 6 kropek czerwonych, oznaczających banki komercyjne.

Wygląda na to, że w 2016 dołączy do tego grona BS w Nadarzynie. Upadł, bo podobno nie należał do Spółdzielczego Systemu Ochrony SGB. W przypadku BS w Ciechanowie sprawa wygląda nieco inaczej.

W ubiegły czwartek KNF wszczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie zamieszania wokół tego banku. Sprawę monitoruje także BFG oraz NBP, wygląda więc na to, że Ciechanów nie powtórzy sytuacji z Nadarzyna.
 
Niestety mimo problemów brak dobrych lokat


Wydaje się, że w kryzysowym okresie bank powinien polepszyć ofertę lokat. Póki co żadna z kolorowych lokat: granatowa, zielona i oranżowa nie dają nawet 2,00%. Jedynie Pewny zysk daje minimum rankingu drugoligowego czyli 2,30% chociaż i tutaj nie ma gwarancji stałości oprocentowania...

6 komentarzy:

 1. Po upadku SK Banku, reszta BSow ma w wiekszosci oprocentowanie depozytow gorsze od bankow komercyjnych, stad szkoda sie nimi zajmowac, mniejsza siec i wieksze prawdopodobienstwo upadku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się i nie poświęcam im dużo miejsca. Tutaj mamy jednak ewenement, nie słyszałem bowiem jeszcze o tego typu sytuacji jak opisana w artykule.
   Dziś zresztą pojawił się osobliwy komunikat, że osoby, które zerwały lokaty w dniach 21-28 października, mogą bezkarnie wrócić.
   Bezkarnie czyli mogą znów założyć zerwaną lokatę, a bank... przywróci utracone odsetki. Rzecz nie do pomyślenia w żadnym banku.

   Usuń
  2. Rzecz nie do pomyślenia w żadnym banku.
   __________
   czyli frankowicze mają pozamiatane :)
   PIS w końcu zrozumiał, że jakikolwiek upadek średniego banu(frankowego) to run nie tylko na ten bank, ale na wszystkie i mamy Cypr... Polska nie będzie tylko w ruinie, ale nawet przestanie istnieć teoretycznie :) Te testy i błagania o powrót kasy, co by nie mówić, do małego banki pod patronatem NBP to próba przed tym, co stanie się gdy upadnie jakiś bank franowy :)

   Usuń
 2. Upadek przy gwarancjach BFG do 100 tys. EUR nie ma znaczenia. A oferty BS bywają b. dobre, tylko albo wiszą 1 dzień , albo w ogóle nie trafiają do netu. To są małe banki i lawina wyjadaczy wisienek im szkodzi. Nadpłynność :-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ileż to razy była taka sytuacja, że opisałem jakąś ofertę z BSa, po czym po kilku godzinach bank zamykał ofertę, bo zebrał zakładaną kwotę.

   Usuń
 3. nie ten temat, ale tutaj zaglada najwięcej osób - w mbanku we wrześniu miałem 5 miesiąc promocji do końca października powinno wplynac 50 zł - niestety nie wplynelo - czy inni tez tak maja?? dodam, ze w październiku nie było już wpływu na 1000 zł bo regulamin mowi, ze wpływ ma być w danym miesiącu za który jest zwrot wiec we wrześniu - no i analogicznie nie ma 250 zł ale na to chyba maja kolejny miesiąc !!! niestety nie było ostatnich 50 zl i mysle ze cos jest nie tak dlatego pytanko czy ktoś dostal za wrzesień już zwrot oraz jak myślicie czy brak wpływu 1000 w październiku mnie mogl wykluczyć ??

  OdpowiedzUsuń