czwartek, 26 listopada 2015

Oszustwa SK banku czyli ściąć głowę wychylającemu się z tłumu


Upadek SK banku to trzeci już przypadek szeroko komentowanego na blogu bankructwa bardzo popularnej instytucji finansowej. Popularnej, bo wyróżniającej się wśród kiepskiej oferty banków i zmuszającej komercję do zawyżania stawek depozytów.

Podobnie jak w poprzednich przypadkach, a więc Amber Gold oraz SKOK Wołomin czytelnicy przysyłali mi unikatowe materiały. Większość z nich wykorzystałem do zakulisowej prezentacji faktów, blog jednak zasypywany jest głównie nowościami, więc musiałem dokonywać wyborów wśród przysyłanych materiałów.

Dziś jest znów okazja by szerzej przyjrzeć się SK bankowi, instytucji z tradycjami. Wszak do niedawna największy bank spółdzielczy istniał na rynku już od 87 lat, ale jak się okazuje niemal od samego początku był uwikłany w korupcję.

Jeden z czytelników podesłał mi już dość dawno tekst o wymownym tytule Oszukańczy bank w Wołominie. Nie było sensu dolewać oliwy do ognia i publikować go w gorącym okresie letnim, gdy czytelnicy masowo wkurzali się na brak wypłat środków. Ale dziś, gdy bank ogłosił upadek, warto przypomnieć jego niechlubne początki.


Źródło: dawny.pl
Sprawa to dawna, bo przedwojenna. Ukazała się w 161 numerze Nowin Codziennych w 1933 roku. Pokazuje jednak, że chociaż bank ma tradycje, to jednak nie zawsze były to chlubne chwile. 

SK bank powstał w 1928 roku, ale już po pięciu latach działalności na światło dzienne wyszły nadużycia zarządu. Tak prezes jak i dyrektor banku zostali wezwani do sądu, bowiem kontrola ksiąg wykazała... rozmyślne fałszowanie bilansów tak by zniknęło zeń 50.000 zł.

Jak widać historia zatacza koło. KNF już od kilku lat brał SK bank pod lupę i ponownie na jaw wyszły kolejne przekręty zarządu. Z jednej strony SK bank informował swoich klientów, że posiada grubo ponad 408 mln kapitałów własnych i zysk na poziomie 9,2 mld za pierwsze półrocze.

Fragment komunikatu KNF Źródło: knf.gov.pl

Tymczasem KNF jest całkiem odmiennego zdania. Twierdzi, że po starannych badaniach udało się ustalić, że popularny SK bank ma 2,88 miliarda należności od sektora niebankowego. Widzimy to w powyższym fragmencie komunikatu o zawieszeniu działalności SK banku, zwanego tam SBRiR. Cały komunikat można przejrzeć tutaj.

Wkrótce po tym komunikacie, ukazał się bardzo szczegółowy wykaz komunikacji na linii KNF - SK bank, jaki miał miejsce w ciągu kilku ostatnich lat. Wykaz zawiera aż 44 strony, więc nawet pobieżne jego omówienie zajęłoby tu sporo miejsca. Kto jest zainteresowany jak to wyglądało może zajrzeć do Harmonogramu działań UKNF wobec największego banku spółdzielczego w Polsce.

Oficjalny zakaz reklamowania depozytów

Najciekawszy zapis dotyczy tego co mogliśmy dotąd tylko podejrzewać: 10 marca 2015 SK bank dostał... zakaz reklamowania jakichkolwiek produktów depozytowych. Po upadku SKOK Wołomin, w rankingu lokat SK bank wręcz dzielił i rządził. I jak to zwykle bywa w takich przypadkach trzeci raz ścięto głowę wychylającemu się z tłumu.

Niestety od grudnia kolejnego atrakcyjnego banku nie będzie już w zestawieniu. A szkoda, bo tracą na tym zwolennicy atrakcyjnych lokat, a banki będą mogli znów prowadzić swoje gierki z zaniżaniem stawek według sobie tylko znanych reguł.

18 komentarzy:

 1. Ile czasu trzeba żeby zrobić sobie manko na prawie 3 miliardy? Dlaczego KNF nie zareagowała wcześniej? Nie rozumiem. Ta instytucja jest chyba tylko po to, aby złożyć wniosek o upadłość. Czy coś kiedykolwiek udało im się naprawić?

  OdpowiedzUsuń
 2. A "zetnąć" to w jakim języku? W języku polskim istnieje czasownik "ściąć" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W slangu rzecz jasna;)

   Usuń
  2. Nie ważne jak się pisze, czyta. Ważne, że się dobrze pozycjonuje. U mnie po wpisaniu w google "zetnąć" 2-3 wynik to "Polak potrafi 3: Oszustwa SK banku czyli zetnąć głowę .."

   Usuń
 3. Info
  http://stooq.pl/n/?f=1008884
  Wypłaty w BZ WBK.

  OdpowiedzUsuń
 4. I kolejne info
  https://www.bfg.pl/aktualnosci/uchwala-nr-87dgd2015-zarzadu-bankowego-funduszu-gwarancyjnego-z-dnia-26-listopada-2015-r

  "w okresie od dnia 30 listopada 2015 r. do dnia 29 stycznia 2016 r., na podstawie listy wypłat, która zostanie przekazana Bankowi przez Zarząd Funduszu wraz z niniejszą uchwałą."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A w temacie IKE: "W przypadku, gdy deponent był posiadaczem indywidualnego konta emerytalnego (IKE) w Banku, do wniosku należy dołączyć potwierdzenie zawarcia umowy indywidualnego konta emerytalnego z inną instytucją finansową lub przystąpienia do programu emerytalnego."
   Czyli wynika z tego, że będzie opcja wypłaty transferowej.

   Usuń
 5. Dzięki za info
  No to załapię się do IDEA BANK

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobra Panowie
  Konto założone do promocji w WBK przyda się jak nic. Tylko te przelewy. teraz limit mam na 25tyś Czytałem że maksymalny limit dzienny to 125 tyś. czy to prawda ???

  OdpowiedzUsuń
 7. To prawda.
  Chyba że zlecisz w oddziale,ale wtedy opłata chyba 8 zł,
  Ja raczej przeleje na inne konto.

  OdpowiedzUsuń
 8. Gdzie teraz przenieść pieniądze z IKE? Polcan dasz radę zrobić jakiś ranking IKE? Wielu osobom się z pewnością przyda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudne pytanie, bo IKE nigdy mnie nie interesowało. Gwarancji dać nie mogę, bo przyglądałem się już tematowi wstępnie i ogrom pułapek zniechęca całkowicie.

   Być może szkic takiego rankingu nakreślę w przyszłym tygodniu, tak by czytelnicy mogli sobie dalej dopowiedzieć resztę. Zaznaczam jednak, że temat nie jest w sferze mojego zainteresowania, gdyż po prostu raczej nie ufam tego typu kontom.

   Usuń
  2. IKE to tylko prawna nakładka umożliwiająca obejście podatku Belki. Można ją nałożyć na najróżniejsze produkty.

   W zakresie IKE w formie lokat bankowych spośród banków komercyjnych najwięcej daje Millenium (3%).

   Jak ktoś chce więcej, to zostają tylko banki spółdzielcze - ma się rozumieć te jeszcze nie upadłe ;-) Aktualnym liderem jest Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim - 4,25% netto

   z17 (z17@gazeta.pl)

   Usuń
 9. Co z IKE? Chcę przenieść środki do innego banku. Jak to trzeba załatwić i kiedy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawierasz umowę o IKE w nowym banku. Mówisz, że pieniądze będą z wypłaty transferowej. Na umowie masz numer konta do wpłaty środków. Idziesz do BZ WBK pokazujesz umowę i przelewają środki. Robiłem kiedyś wypłatę transferową i tak to mniej więcej wygląda.

   Usuń
  2. A tutaj jest napisane, ze musi być pismo z zarządu komisarycznego banku najpierw:
   https://www.bfg.pl/bankowe-rachunki-ike-i-ikze
   Czy trzeba czekać na to pismo, czy juz można załatwiać umowę IKE?

   Usuń
  3. Jest tam mowa o powiadomieniu. To co teraz wisi na stronie http://www.skbank.pl/ można chyba potraktować jako powiadomienie. Najlepiej może poczekać do 30/11 i zadzwonić / wybrać się do BZ WBK.Tak czy inaczej nowy bank na pewno wyznaczy jakiś termin na wpływ środków ze starego IKE (np. 30 dni). Więc trochę czasu jest choć szkoda, żeby środki wisiały w BFG nieoprocentowane.

   Usuń
 10. Od 23 listopada zarzad SK ma miesiac na poinformowanie posiadaczy IKE o procedurze wyplaty transferowej. Od momentu powiadomienia kazdy posiadacz IKE ma 45 dni na przeniesienie IKE i poinformowanie o tym fakcie (niejasne jest na razie kogo informujemy - Zarzad SK czy BZWBK). Srodki na IKE w SK Banku sa nieoprocentowane od 23 listopada- wiec lepiej sie pospieszyc..

  OdpowiedzUsuń