poniedziałek, 30 listopada 2015

Które banki zapłacą za bankructwo SK bank czyli BFG w praktyce


Dziś zaczyna się run na BZ WBK. Od dziś bank ten wypłacać będzie środki, jakie zgarnął znów wołomiński bank spółdzielczy, oferując ponadprzeciętne stopy zwrotu na depozytach. Kto za to zapłaci?

Na blogu w komentarzach często toczy się dyskusja o tym, ile środków posiada BFG oraz czy wystarczy to na kolejną wypłatę deponentom. Zeszłoroczny Wołomin pochłonął wszak ponad 3 miliardy, tegoroczny Wołomin pochłonie kolejne dwa.

Tymczasem w ubiegłym tygodniu zostaliśmy zasypani informacjami nie o tym o ile uszczuplą się zapasy BFG, lecz ile poszczególne banki się złożą. Zaczęło się od szacunków podanych przez analityków domu maklerskiego ING. Wyniki widzimy niżej.
 
Źródło: bankier.pl


Jak widać najwięcej pochodzić będzie od PKO, które podało że wpłaci 350 mln, co ma być ujęte w raporcie finansowym za IV kwartał. Te dane różnią się jednak szacunków jakie obliczył ING. Według przedstawicieli lwa, PKO zapłaci o 21 mln mniej, co widać w powyższej tabeli. 

Nie jest to jednak dziwne, wszak do opowiadania bajek przez PKO przyzwyczajani jesteśmy od najwcześniejszych lat szkolnych. Kto nie pamięta legendarnego hasła Dziś oszczędzam w SKO, jutro w PKO. Bajka, której nigdy nie wprowadziłem w życie i jakoś nie widzę możliwości, by kiedykolwiek zakładać jakiś depozyt w PKO.

Oficjalnie jednak mówi się i tak o 350 mln. Pierwsza tabela jest posegregowana alfabetycznie. Do wiadomości publicznej podano oczywiście zestawienie według ilości wkładu.

Źródło: prnews.pl

Pytanie czy teraz banki będą szukały zemsty na Kowalskim za przymusowe obniżanie wyników finansowych, którymi tak lubią się ostatnio chwalić. Przez kilka ostatnich lat mowa była o rekordowych wynikach, ten rok przyniesie pewnie zmiany, dotkliwe szczególnie dla przyjaznego BPH, dla którego to aż 63% prognozowanego zysku.

Jak widać nie jest tak jak wyobraża sobie większość ludzi, że w budynku BFG leży sobie skarbiec, w którym na kupkę zbiera się składki z banków na przyszłe potrzeby, zaś upadek banku powoduje, że zapasy topnieją.  

Według tej teorii jak upadnie duży bank, to kasy zabraknie, jeśli zobowiązania kolosa przekroczą zapasów. Jak to wygląda w teorii opisywałem w artykule Ile środków ma BFG czyli jak nie ma to będzie. Teoria teorią, praktyka jak widać jest nieco inna.

Lista 599 banków które złożą się na wypłatę środków z SK banku

9 komentarzy:

 1. Drogi autorze, czerpiesz dane z niewłaściwego źródła. Ta lista, którą podałeś to 14 banków, które miały dawać najwięcej (wstępna lista, uległa zmianie). Odsyłam do uchwały BFG (87/DGD/2015), tam znajdziesz szczegółową. Na liście ok. 40 banków komercyjnych, wszystkie banki spółdzielcze i oczywiście... żadnego SKOK-u. A teraz pytanie, jak to przełoży się na wyniki tych banków i ile z nich będzie przez to na stracie. I co się stało, że BFG nie wypłaca pieniędzy ze "swoich środków", tylko w pośpiechu ściąga je z banków. Kto wie, może mamy drugi FOZZ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację. Czytanie uchwał BFG do przyjemności nie należy, ale niestety w takich przypadkach jest konieczne...

   Usuń
 2. Składają się proporcjonalnie wszystkie banki (http://www.bfg.pl/sites/default/files/zalacznik_nr_5._wysokosc_kwot_obowiazkowych_wplat_podmiotow_objetych_systemem_gwarantowania_na_wyplaty_srodkow_gwarantowanych_deponentom_spoldzielczego_banku_rzemiosla_i_rolnictwa.pdf)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przelew z BZWBK zrobiony w mieście gdzie nie było SK Banku, więc byłem jedynym klientem. Najpierw nie chcieli ze mną rozmawiać odsyłali na środę, po moim telefonie do BFG sprawę załatwili, ale zajęło to ponad godzinę, bo uczyli jak się to robi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli BFG wypłaci 2 mld z tytułu gwarancji to nie oznacza to, że te pieniądze zupełnie wyparowały. BFG po prostu przejmuje roszczenia wobec banku wypłacając klientom 100% należnych kwot do 100000 EUR. Kredyty przecież będą dalej spłacane. Ile się z tego uda odzyskać to inna kwestia.

  OdpowiedzUsuń
 5. przelew zrobiony w Łodzi a tu nie było oddziału skbanku. Odczekałem swoje Pomijam że Pani która mnie obsługiwała poinformowała mnie to był jej pierwszy raz. A później doszły dwie osoby i pilnowali czy to tak ma być czy inaczej :) Ogólnie sprawa załatwiona i było ciut szybciej niż w PKO BP

  OdpowiedzUsuń
 6. U mnie na wsi też wypłacili przelewem do innego banku za darmo bez kolejki i szybko.

  OdpowiedzUsuń
 7. Przelew wykonany w Łodzi. A tu nie było oddziału skbanku. Pomijam fakt że Pani która mnie obsługiwała poinformowała mnie że to jej pierwszy raz. Później przyszły dwie kolejne osoby które pilnowały ją że to ma być ta k czy inaczej. Ogólnie szybko poszło Szybciej niż w PKO Bp

  OdpowiedzUsuń
 8. W Warszawie też bez problemu.
  Kilka ciekawostek:
  1. Przy kontach wspólnych każdy współwłaściciel musi sam się udać do banku i zadysponować swoją część;
  2. Konto w SK Bank było wspólne a żona otrzymała od BFG tzw. "większe pół" - większe o całe 6 groszy;
  3. Pani nie chciała przelać części Żony na moje konto wg. niej w przelewie muszą zgadzać się dane osobowe;

  OdpowiedzUsuń