wtorek, 24 listopada 2015

Miałem IKE w SK bank i co dalej czyli rozterki byłych klientów


Klienci upadłego SK banku są dziś nie lada w kropce. Kto posiadał tutaj depozyty, nie ma najmniejszego problemu. Dostanie kasę wraz z odsetkami we wskazanym przez BFG banku, zaś na przekazanie środków Fundusz ma 20 dni roboczych.

Możliwe że nie trzeba będzie czekać aż tak długo. W przypadku pierwszego wołomińskiego problemata środki były do odbioru już po tygodniu. Jak to wyglądało, opisałem zresztą w artykule PKO będzie wypłacać środki z lokat w SKOK Wołomin do końca lutego.

A co z posiadaczami IKE czyli Indywidualnych Kont Emerytalnych? Przecież z definicji takie konto służy do gromadzenia kapitału na emeryturę, więc teoretycznie nie wolno zrywać takiego konta. A tymczasem zostaje ono zerwane odgórnie...

Gdybyśmy to my w nagłej potrzebie gotówki zerwali takie konto, pozbawiliśmy się podstawowego przywileju jakie to konto daje, a więc zwolnienie z podatku Belki. Ale w tym przypadku to nie my zrywamy tylko bank, a raczej KNF, który zakazuje dalszej działalności niewypłacalnemu bankowi.

IKE w SK bank było najlepiej oprocentowane w kraju

Logika mówi, że cokolwiek by się nie stało, to i tak środki muszą być zamrożone do emerytury. Innymi słowy nie mamy dostępu do salda zgromadzonego na IKE, więc kasy po prostu nie możemy wypłacić. W tym przypadku upada bank, więc naturalną koleją rzeczy jest przeniesienie ich do innego banku na inny IKE.

Z punktu widzenia bankowości o to właśnie chodzi. Kowalski ma kasę dać do banku i jej nie ruszać przez całe czynne zawodowo życie. Nieważne jakie okazje przyniesie życie, nieważne co się wydarzy, kasa ma być nienaruszona do stałej dyspozycji banku

Szczegóły IKE w SK bank
Z tego powodu środki zawarte na kontach IKE w SK bank, zostaną teraz przeniesione na zasadzie transferu na IKE do innego banku. Stawki w wołomińskim banku były najwyższe w kraju, nigdzie bowiem nie gwarantowano aż 5,50%, więc teraz zwolennicy IKE muszą pogodzić się z mniejszym oprocentowaniem na wiele, wiele lat.Przymusowy zapis dla posiadaczy IKE w SK bank

Co to znaczy przeniesienie na zasadzie transferu? Wyjaśnienie można znaleźć w regulaminie IKE, który wciąż jest dostępny na stronie banku. Warto sobie to pościągać, póki jest jeszcze dostępne, strona bowiem ulegnie w końcu likwidacji.
Mnie jednak ciekawi, czy w tym przypadku posiadacz IKE będzie zmuszony do wniesienia opłat. Samo prowadzenie rachunku kosztuje 2 zł na miesiąc, zaś aż 100 zł wynosi opłata za transfer środków i o taką kwotę zostają pomniejszone zgromadzone środki. Mam nadzieję, że czytelnicy poinformują o tym w komentarzach.

100 zł za przelew to duża przesada. Sytuacja wydaje się być w tym przypadku awaryjna i transfer nie będzie pochodzić z kaprysu posiadacza IKE. Być może zatem posiadacze IKE będą zwolnieni z tej opłaty. Chociaż znając zachłanność banksterów, nie byłoby dziwne, gdyby opłata była konieczna.

Jak napisał niedawno w komentarzu Anonimowy:
wypłata środków gwarantowanych z ich tytułu dokonywania jest w formie wypłaty transferowej  w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 1147, z późn. zm.). Informacje o szczegółowym trybie postępowania oszczędzających na rachunku IKE lub IKZE przekazuje deponentom zarząd komisaryczny banku.

Czekamy zatem na informacje od nieszczęsnego zarządu komisarycznego. Mają na to teraz 30 dni, by poinformować oszczędzającego co i jak. Oczywiście może to się stać szybciej, więc nam przyjdzie teraz poszukać, gdzie dziś jest najlepsze konto emerytalne do wypłaty transferowej.

Ciąg dalszy: Oszustwa SK bank czyli ściąć głowę wychylającemu się z tłumu

8 komentarzy:

 1. Trzeba zalozyc samemu IKE w innej instytucji. Pytanie jest tylko do kogo dostarczyc dane nowego konta po zalozeniu? BFG powinien poinformowac kto bedzie dokonywal tych wyplat transferowych.
  Mozna zakladac w lokalnych bankach spoldzielczych (czasami dobre oferty), ale samo IKE ma sens dla wiekszych zyskow niz nedzne np. 1,5% (oferta z wielu bankow komercyjnych).
  Ja przenosze sie do BOS (maklerski)- wieksze ryzyko inwestowania w obligacje czy akcje, ale zawsze mozna samemu budowac sobie portfel i dobierac papiery o roznym ryzyku.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest błąd w artykule: prowadzenie IKE w SK Banku kosztowało 2 zł miesięcznie a nie rocznie.

  IKE założyłem w styczniu 2015. Podejrzewam, że opłata za wypłatę transferową nie obowiązuje w przypadku wypłat BFG.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, trudno to jakoś zrozumieć że jest opłata roczna, ,a co dopiero miesięczna...
   Dzięki za zwrócenie uwagi.

   Usuń
 3. Opłaty transferowej nie powinno być, bo bank już nie funkcjonuje, jest w upadłości. Gdyby BFG zażądało od nas 100 zł za transfer to to byłby niespotykany przekręt.

  OdpowiedzUsuń
 4. Miałem u nich IKE dłużej niż 12 miesięcy więc opłaty mi nie naliczą (mam nadzieję), ale szkoda tego depozytu. Ogólnie pieniądze z IKE można też wypłacać przed emeryturą (po ubelkowaniu zysków/odsetek), więc przy oprocentowaniu 5,5% (kiedyś było 7,5%) można to było traktować po prostu jako zwykłą atrakcyjną lokatę. Po takim zwrocie można też od razu założyć nowe konto IKE jeśli się komuś znowu zachce tak oszczędzać. Przy większych kwotach opłata 2 zł nie miała dużego znaczenia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Potwierdzam wychodziłem z tego samego założenia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jest jeszcze taka sprawa, że odsetki na IKE były ksiegowane 1 raz na rok, na początku nowego (z tego co pamiętam). I teraz pytanko jeśli ogłoszenie upadłości było w trakcie 2015,a przeniesienie środków z IKE nastąpi w styczniu 2016. To z jakim saldem ?? z % za cały rok 2015? % do dnia ogłoszenia upadłości ? Czy bez odsetek czyli stan środków na dzień ogłoszenia upadłości ?

  OdpowiedzUsuń
 7. z odsetkami do 22 listopada, oryginał potwierdzenia otwarcia nowego ike należy dostarczyć do skbank a w bzwbk złożyć wniosek o transfer środków

  OdpowiedzUsuń