czwartek, 31 października 2013

Spektakularne zyski na debiutach giełdowych czyli PKP Cargo potwierdza regułę


Niedawno w artykule Sposób na szybki zysk opisałem typową strategię inwestowania na giełdzie, która z dużym prawdopodobieństwem przynosi bardzo szybko porządny zysk. Wczoraj mieliśmy okazję przekonać się, czy to co opisałem w artykule się sprawdzi czy też nie.

Kto obserwował giełdę wie, że było bardzo dobrze. FX podał w komentarzach, że PKP Cargo dało zarobić na otwarciu 17,94%. Kto zainwestował nieważne czy po lekturze artykułu sprzed dokładnie dwóch tygodni czy z dowolnego innego powodu, może się cieszyć.

Teraz czas, żeby szybko się pozbyć tych akcji, zanim wpadną w typowy marazm jaki widzimy na giełdzie. Na blogu zaprezentowałem już kilka spółek, które w dniu debiutu dawały porządnie zarobić, ale potem trzymanie ich w portfelu niczego dobrego nie wróżyło.


Dziś mały aneks do artykułu na temat debiutów giełdowych na których można bardzo dobrze zarobić. Wczoraj na bankier.pl ukazał się artykuł w którym zebrano debiuty spółek Skarbu Państwa. Warto się zapoznać z tabelą prezentującą jakie zyski osiągnęli w dniu debiutu inwestorzy.

Źródło: bankier.pl


Jak widać PKP Cargo wypadł całkiem nieźle. W powyższym rankingu zajmuje 7 miejsce dając lepszy zysk aniżeli najbogatsza polska spółka czyli Orlen. Owe blisko 18% to różnica między ceną emisyjną a kursem otwarcia. Jak widać jedynie Tauron nie dał zarobić, ale też nie dał stracić.

Oczywiście nie musimy się ograniczać do spółek Skarbu Państwa. Wielu czytelników tego bloga, którzy inwestują w obligacje korporacyjne wie, jak wyglądały debiuty innych spółek, które emitowały obligacje. Na blogu przedstawiłem wykresy spółek, których obligacje nabyłem.

Były to Work Service oraz eKancelaria. Oba debiuty giełdowe były bardzo udane i dały inwestorom dobrze zarobić, pod warunkiem, że szybko się wycofali z inwestycji. Szybki przyrost kapitału może łatwo namieszać w głowie, a naiwny może liczyć na więcej. Niestety jest to tylko jednorazowy zysk.

Niestety giełda nie będzie tematem głównym bloga, chociaż wskazówek co do dobrego inwestowania można podać o wiele więcej. Dla garstki dobrych inwestorów zawsze pozostanie ona źródłem inspiracji, ale dla zdecydowanej większości źródłem klęski finansowej.

Oczywiście, kto inwestuje w obligacje korporacyjne może zastosować tę strategię do swoich spółek. Wiele z prezentowanych przeze mnie firm jest obecnie notowana na New Connect i zdecydowana większość z nich planuje debiut na parkiecie głównym. A to może być dobry moment do dobrego zysku.

Ciąg dalszy: Fiasko IPO Energa spada w dniu debiutu o ponad 5 procent

5 komentarzy:

 1. A jak ma się zysk z debiutu do kosztów nabycia i sprzedaży akcji? Zainteresowałem sie kiedyś akcjami, ale koszty mnie zniechęciły do podejmowania ryzyka. Moze jednak dzisiaj są oferty prowadzenia rachunków akcji i wykonywania transakcji z minimalnymi lub żadnymi kosztami?
  Będę wdzięczny za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 2. daje zarobić?

  raczej cena debiutu jest żle oszacowana przez "fachowców"!
  pozdrawiam
  koneser

  OdpowiedzUsuń
 3. Przydałby się wpis o inwestowaniu w akcje, jak to wygląda od kuchni, jakie mamy koszty, i który dom maklerski jest najtańszy ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę cię rozczarować, nie będzie tutaj o inwestowaniu w akcje. To tylko przerywnik do głównego tematu bloga jakim zawsze pozostanie optymalizacja.

   A co do domów maklerskich, nietrudno jest przejrzeć oferty a dokładniej tabele opłat i prowizji. Możesz zacząć od XTB.

   Usuń
 4. "PKP Cargo dało zarobić na otwarciu 17,94%" tak ale z 16.660zł. Dla mnie jako 25letniego leszcza zysk na całym portfelu w takim przypadku to 4% brutto a tyle dają lokaty w rok. A jak ktoś ma 40lat i większy portfel to jakieś do 1% brutto zysku. Ogólnie suma była śmieszna i nazywać to 18% zarobkiem to jak zarobić 1001% na płynie do okien myjąc je sąsiadce...

  OdpowiedzUsuń