wtorek, 1 października 2013

300 zł cashback za rachunki na Koncie 1|2|3


Tematem głównym bloga jest bez wątpienia optymalizacja dochodu. Odkąd zacząłem eksponować ten temat, wciąż pojawiają się nowe możliwości, które podwyższają comiesięczny dochód, przy bardzo małym nakładzie pracy.

Ciągle jednak można jeszcze coś udoskonalać. Czynsz można już dobrze zoptymalizować podpinając go do premii w BGŻ, telefon można podpiąć do konta w PKO. A co z pozostałymi rachunkami jak prąd czy gaz? Do tej pory testowaliśmy rozwiązania proponowane przez niektóre banki, ale jak dotąd żadne nie było satysfakcjonujące.

Dla przypomnienia kilka propozycji, które się nie przyjęły
Oferta aż 10% w Alior czyli owca będzie syta a wilk z głodu zdechnie
10% zwrotu za rachunki za korzystanie z Fotokasy
10% za rachunki w Agricole - wersja plus
10% za rachunki w Agricole - wersja premium
Ostatnia oferta w BZ WBK wydaje się nareszcie godna uwagi.


Główną wadą w przypadku Alior, Credit Agricole czy Citi Handlowy były dodatkowe wymagania których spełnianie wiązało się ze zbyt dużą ilością warunków dodatkowych opisanych szczegółowo w odpowiednim artykule.

W przypadku BZ WBK premię dostajemy praktycznie jako bonus do bardzo dobrego konta 123 bez spełniania dodatkowych warunków.  W pierwszym odcinku na temat tego konta powiedzieliśmy sobie, że jest ono kopią Konta Godnego Polecenia pozwala bowiem w łatwy sposób zarobić 700 zł a nawet więcej jeśli wykorzysta się program poleceń.

Konto 123 za dodatkowy a łatwy warunek przelewania co  miesiąc 5.000 zł oferuje dodatkowo redukcję płatności za rachunki! Nie musimy więc spełniać żadnych dodatkowych warunków typu zmiana dostarczyciela prądu czy kupno specjalnej komórki do obsługi fotokasy.

Teraz dostajemy konto, które samo w sobie jest godne uwagi i dodatkowo cashback za rachunki. Nie jest on może duży, ale obejmuje zarówno gaz (nareszcie!), prąd oraz telefon, telewizję oraz internet w jednym.


1% - gaz, 2% - prąd, 3% - internet Źródło: bzwbk


Mamy zatem po raz pierwszy ofertę z której naprawdę warto skorzystać. Cashback jest tutaj następujący
1% za gaz
2% za prąd
3% za internet/TV/telefon

W moim przypadku największe wydatki zdecydowanie pochłania gaz a najmniejsze internet więc trzeba przyznać, że konto oferuje raczej mało ciekawe stawki. Ale ogrzewam mieszkanie gazem więc rachunki wcale nie są małe.

Najwięcej skorzystają zatem osoby, które maja jeszcze w domu telewizor oraz telefon stacjonarny i płacą abonament za trójcę. Szczególnie jeśli ktoś używa jeszcze telewizję kablową czy satelitarną i dodatkowo posiada drogiego operatora. 


Przykładowa kalkulacja kosztów za rachunki i konto Źródło: bzwbk

Wyżej widzimy przykładowy zwrot obliczony dzięki kalkulatorowi korzyści dostępnemu na stronie banku. Zaoszczędzona kwota będzie oczywiście inna w każdym gospodarstwie domowy i tym większa im więcej będzie wydatków.

Warto jednak przeliczyć czy jest to optymalne w przypadku gdy nie posiada się już ani telewizora ani telefonu domowego. Warto przypomnieć, że przykładowo PKO oferuje 10% zwrotu za rachunki telefoniczne dla komórek na doładowanie. Liczne są też promocje nawet do 50% dla posiadaczy abonamentu za telefon na portalach grupowych.

Słowem w przypadku zwrotu 3% warto porozglądać się za alternatywami, jeśli używamy internet?TV/telefon wybiórczo. Tutaj bowiem są lepsze opcje od oferowanej przez Bank Zachodni. 

Warto na koniec wspomnieć o istotnym ograniczeniu. BZ WBK ustala istotne ograniczenia. Miesięcznie można mieć zwrot rzędu 25 zł co w skali roku daje tytułowe 300 zł. Ale konto to daje dodatkowo możliwość zarabiania dodatkowych 760 zł na karcie kredytowej co daje w sumie ponad 1000 zł za coś co i tak robimy za darmo.

Ciąg dalszy: 760 cashback na karcie kredytowej 1|2|3



9 komentarzy:

 1. Policzyłem swoje wydatki i wyszło mi 2,60 PLN zwrotu za rachunki. To niezbyt atrakcyjne. Wolę za gaz zapłacić kartą w kasie PGNiG, żeby wyrobic wymaganą kwotę płatności (traktowane jest to jak normalne zakupy), a prąd i 20 PLN za telefon opłacić kredytówką z Citi.

  OdpowiedzUsuń
 2. 1% za gaz
  2% za prąd
  3% za internet/TV/telefon

  Nawet jak by to nadpłacić za 2 lata z góry w 2mce to marny rezultat:

  gaz 1100zł x 1% = 11zł
  prąd 1800zł x 2% = 36zł
  net 600zł x 3% = 18zł

  cashback 65zł "vs" do 240 zysku z konta oszczędnościowego (zamrożone 3500zł na 2 lata)

  Mój weredyk nie opłaca się dla kogoś kto ma małe opłaty. Być może dobre dla osób co płacą za internety 200zł, telefon 159zł, i wszystko chodzi na prąd/gaz jak np. ogrzewanie (mieszkańcy kamienic?). U mnie ogrzewanie jest w czynszu i jedynie co można urwać to maksymalnie określony zwrot centralnego za zużycie poniżej minimum z regulaminu (te 600-700zł).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się. Ja z kolei mam gaz w taryfie przemiennie W2 lub W3 w zależności od zużycia gaz w skali roku. Taryfa W2 często kończy się wyrównaniem pod koniec roku gdy muszę płacić dość kolosalne sumy.

   W roku ubiegłym przykładowo w ciągu dwóch miesięcy rachunki za gaz przyszły około 2000 zł. W takim układzie za same 2 miesiące mam darmowe 20 zł. W skali roku nazbierałoby się tego trochę. Od tej pory poszukuję jakiegokolwiek dobrego cashbacku uwzględniającego gaz i dla mnie oferta jest godna rozważenia.

   Prąd i reszta to w moim przypadku groszowe sprawy. Ale jak zaznaczyłem w artykule: wszystko zależy od gospodarstwa domowego oraz od naszych nawyków. Jedni mają telewizor i nie widzą bez niego życia innym internet wystarczy w zupełności. Jedni mają telefon oraz całą gamę komórek innym wystarczy jedna komórka.

   Usuń
 3. Rozróżnijmy posiadanie RTV/elektroniki od "rachunków za". Bo można mieć 36" CRT który pobiera 300W albo 80" LED który pobiera 173W. W obu przypadkach można nie mieć kablówki a tylko oglądać filmy np. DVD lub blu-ray.

  Tak samo Internet, można mieć 4mbps albo 120mbps, jak dla mnie w obu przypadkach prędkość jest wystarczająca więc po co mam przepłacać.

  Tak samo z telefonem, można mieć najnowszy i nawet dwa np. tableto telefon do domu i drugi na drogę. Oba za razem np. 5tys zł a płacić za telefon np. 0zł albo 5zł mc albo 30zł miesięcznie (dzwonią do nas, dzwonią do nas a my czasami zadzwonimy coś naprawdę ważnego załatwić, albo rozmawiamy do jednej osoby za darmo ile chcemy np. żony no i trzecia opcja dzwonimy do wszystkich za "darmo" po tym jak przejedziemy kartą płatniczą ;)). Nie każdy kupuje telefon za 1zł by potem oddać 2x tyle...

  Także można mieć full serwis w domu np. kino domowe z projektorem (mało W), macbooka pro i najnowszy telefon/y a nadal płacić malutkie rachunki (jak dla kogo).

  Inną sprawą jest czynsz! lub jego brak... a w zamian ogrzewanie gazem/prądem? Ja np. płace rocznie 4tys zł za czynsz i da się wytrzymać nawet jak się nic nie grzeje (wtedy do 2mcy bez czynszu). Wiem, że w kamienicy to niemożliwe, ale za to często nie ma tam czynszu (bez czynszowe, płaci się za śmieci). A jak jest u Ciebie Polcan?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zacznę od mieszkania. Czynsz jest i też około 4 tys rocznie. Ale tutaj ludzie grzeją węglem i wychodzą z założenia że tak jest najbardziej ekonomicznie. Tym bardziej, że większość lokatorów to górnicy, więc mają węgiel za darmo, stąd ich podejście jest zrozumiałe.

   Z drugiej strony jakoś nigdy nie lubiłem palić w piecu by mieć ciepło tylko przez 1/5 dnia, więc wywaliłem piec a zainstalowałem sobie ogrzewanie gazowe. Owszem jest to drogie rozwiązanie, ale niezwykle komfortowe. Mam ciepło w ciągu kilku minut a nie godzin, kiedy i jak długo chcę, temperatura jest optymalna według czujnika a nie na oko. Stąd problematyka gazu i optymalizacji płatności gazowej zajmuje tyle miejsca na blogu.

   Cała reszta jest ograniczana do minimum. Telewizora nie posiadam, gdyż wszystko jest na necie. Co więcej 4MB w zupełności wystarczy nawet do oglądania meczów na żywo z całego świata. Koszt netu to zresztą 15 zł/m-c więc koszta tutaj żadne.

   Co do komórki to czytelnicy też wiedzą. Zwykły model dotykowy na doładowanie raz na kwartał za 50 zł (w tym 10% cashback) a nie abonament. Ale przymierzam się do NFC bowiem tutaj zaczynają się pojawiać dobre promocje o których będzie niebawem.

   Usuń
  2. rozwin prosze "dzwonimy do wszystkich za "darmo" po tym jak przejedziemy kartą płatniczą"

   Usuń
 4. "od 1 grudnia 2013 r. zmienia się oprocentowanie kont Alior Rachunki bez Opłat - wycofane zostaje oprocentowanie 5% obowiązujące do tej pory w przypadku kont, na które wpływa wynagrodzenie, emerytura, renta lub stypendium"

  Nałapali wpływów wynagrodzeń a teraz zlikwidowali 5% pewnie do 0% :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie co zamknąłem konto w Aliorze i przyznaję - w tym przypadku, miałem do czynienia naprawdę z wyższą kulturą bankowości. Cała operacja zamknięcia kosztowała mnie około 1,5 minuty czasu. Może jeszcze się kiedyś skuszę na jakąś promocję u nich skoro tak łatwo się to zamyka...

   Usuń
 5. Rowniez zamknalem konto w aliorze, teraz otwieram w Mbanku. Dodatkowo ma fajna funkcje w pomocy w rozliczaniu z program pit 2014 odkad zmienilem bank, jest o wiele lepiej.

  OdpowiedzUsuń