piątek, 18 października 2013

Promocja rachunku maklerskiego w Getin z oprocentowaniem na start 5%


Żeby nabyć oferowane obecnie okazyjne akcje jak opisywane wczoraj PKP Cargo czy ciekawe obligacje korporacyjne opisane na Arkanach trzeba posiadać rachunek maklerski. Założenie rachunku nie jest trudne, ot kilka kliknięć. Problem w tym gdzie taki rachunek wybrać.

W chwili obecnej trwa promocja rachunku maklerskiego w Getin banku. Zwykle rachunek maklerski nie jest oprocentowany, podobnie jak zdecydowana większość kont osobistych. Powód jest prosty, rachunek nie służy do trzymania tam kasy, ale do inwestowania na giełdzie czy to GPW w przypadku czy Catalyst w przypadku obligacji.

Dla zachęty Getin oferuje jednak oprocentowany rachunek maklerski. To typowy wabik dla przyciągnięcia nowych inwestorów. Czy zachęta jest na tyle atrakcyjna by warto było skorzystać z promocji, która obowiązuje do końca października?


Na wstępie trzeba zaznaczyć, że jak to w Getin bywa, kto korzysta z dowolnej innej promocji typu Tanie Zakupy nie będzie mógł skorzystać z opisywanej dzisiaj, gdyż promocje nie podlegają łączeniu. Doświadczyłem tego ostatnio na własnej skórze. Aby korzystać z Tanich Zakupów, musiałem najpierw zamknąć konto do obsługi Bumeranga co trwało jakiś czas. 


Za drogi, z płatnymi przelewami Źródło: getinonline


Rachunek maklerski Getin online oferuje obecnie 5% dla kwoty minimalnie 5.000 zł. Zwykle mamy ograniczenie górne dla lepszego oprocentowania, jak w przypadku konta Concerto, tutaj mamy jednak ograniczenie dolne co może jeszcze bardziej zachęcić adeptów bezpiecznego inwestowania.

A co z ograniczeniem górnym? Według regulaminu 
Oprocentowanie jest naliczane od środków pieniężnych w kwocie nieprzekraczającej równowartości połowy wartości wszystkich transakcji dokonanych na rachunku inwestycyjnym w ciągu 2 miesięcy i nie większej niż 50.000 zł

No to proszę. Nie ma tak, że wpłacamy sobie 10.000 zł i tyle nam pracuje na 'koncie' zwanym tutaj rachunkiem inwestycyjnym. Mamy tylko oprocentowaną tylko połowę wartości transakcji a nie całość. Kogo interesują szczegóły regulaminu może sobie zajrzeć tutaj.

Trzeba także pamiętać, że oprocentowane są tylko środki pieniężne które są na rachunku inwestycyjnym o godzinie podanej z dokładnością co do sekundy. Brana jest pod uwagę ostatnia sekunda danego dnia tuż przed północą czyli 23:59:59. Jeśli ktoś złożył zlecenie zakupu i w ten sposób zablokował sobie środki, to one nie będą brane pod uwagę przy codziennym obliczaniu zysków.

Promocja nie powinna nam jednak przesłaniać wad samego rachunku, który co tu ukrywać do tanich nie należy. Przykładowo ja swojego rachunku maklerskiego używam praktycznie tylko do przelewania odsetek z obligacji, więc interesuje mnie koszt przelewu, które mam darmowe. W portfelu posiadam 6 obligacji, więc praktycznie co miesiąc dokonuję przynajmniej jeden bezpłatny przelew.


Getin za każdy przelew pobiera minimum 3 zł co wydaje mi się nie do zaakceptowania za tak banalną czynność, i ten jeden punkt TOiP powoduje, że konto maklerskie jest nieatrakcyjne!

A to nie wszystko. Jeszcze gorzej jest w przypadku dokonywania operacji na obligacjach na rynku wtórnym. Prowizja za obrót obligacjami wynosi 
 • do 50.000 zł aż 0,25%wartości zlecenia + 5 zł
 • powyżej 50.000 zł 0,20% wartości zlecenia + 25 zł
Czyli słowem czysty kosmos, gdyż nie tylko mamy tutaj prowizję ale dodatkowo koszt ekstra nie wiadomo za co. W Alior banku prowizja wynosi 0,19% bez dodatkowych opłat, ale w moim przypadku to akurat jest nieistotne, gdyż zakupów dokonuję na rynku pierwotnym, gdzie nie ponosi się żadnych opłat za nabycie.

Podsumowując rachunek maklerski w Getin nie jest godny polecenia. Za duże opłaty prowizyjne, niepotrzebne koszta dodatkowe oraz kara za podstawową czynność jaka jest przelew powodują, że promocja nijak nie rekompensuje wysokich kosztów prowadzenia. A przecież wybrałem tylko kilka punktów. Opłat jest o wiele więcej i każdy może sobie zobaczyć ile one wynoszą klikając tutaj.


9 komentarzy:

 1. Autor bloga gdzie posiada rachunek maklerski ?

  OdpowiedzUsuń
 2. polecam dbmakler, bez opłat minimalnych 0,19% praktycznie na wszystko

  OdpowiedzUsuń
 3. Popieram kolegę wyżej, jako ciekawostkę dodam, że owo 0,19% jest bez kwoty minimalnej, a w przypadku obligacji jest to nawet 0,14%.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tylko, że dbMakler, pobiera kwartalną prowizję w wysokości 0,03, od zainwestowanych środków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 0,003% kolego i tylko od aktualnie posiadanej liczby papierów na ostatni dzień kwartału. Rocznie wychodzi ledwo 0,012% dodając to do prowizji masz 0,202%. Czyli grosze. Dokładnie 30 groszy od każdych 10000 zł. A aktywni którzy nie trzymają papierów długo i tak parę razy tą opłatę pominą.

   Usuń
 5. Już ponad miesiąc czekam na otwarcie rachunku maklerskiego w Getinie. Na stronie ciągle jest napis "w trakcie realizacji" chyba czekają z założeniem go na koniec promocji bo nie chcą wypłacać tych odsetek. To typowe działanie na zwłokę, niech się ludziska zapiszą a my im damy "figę z makiem".

  OdpowiedzUsuń
 6. ja mam rachunek maklerski w BRE banku, mam na nim akcje, co rok przelewam otrymaną dywidendę - największy minus: opłata za prowadzenie konta 25zł/ pół roku, około 5zł za przelew na rachunek zewnętrzny (moje konto osobiste). Gdybym chciała zakupić akcje to 0,39% od wartości zlecenia. Biorąc to pod uwage rachunek Get-in Online (nie mylić z Get-in Bankiem) nie jest taki najgorszy, ale może są lepsze. Jest to standardowy rachunek maklerski z lekką zachęta. Nie wieszałabym psów na Get-in Online - analizując go TYLKO pod kątem zakupu OBLIGACJI. Panie Autorze, miłośniku Alior Banku - który odznacza się rzeczywiście WYŻSZĄ KULTURĄ BANKOWOŚCI i za to cenię ten bank, ale nie uważam, że Getin Noble Bank jest od niego gorszy.

  OdpowiedzUsuń
 7. btw Promocja jest organizowana przez Noble Securities dla klientów Getinonline. Dlatego można ja łączyć np. Tanimi Zakupami lub innymi promocjami organizowanymi przez Getin Bank.

  OdpowiedzUsuń