wtorek, 25 lutego 2014

Ranking kont maklerskich 2014


Jedne z najczęstszych pytań jakie dostaję w mailach od czytelników wyboru konta maklerskiego do obsługi obligacji. Stąd dziś wreszcie jeden z najbardziej oczekiwanych artykułów dotyczących właśnie rankingu kont maklerskich. 

Do tej pory nie było takiego rankingu z wielu powodów. Podstawowy to oczywiście taki, że konta maklerskiego nie zakładamy jak konto osobiste, które można otworzyć kiedy się chce i zamknąć w dowolnym momencie praktycznie bezkarnie, a w większości wypadków wyjść na tym z zyskiem.

W przypadku konta maklerskiego jeśli raz wybierzesz coś dla siebie raczej pozostaniesz na stałe. Oczywiście nie ma takiego przymusu, wszystko bowiem zależy od tego do czego będzie służyć taki rachunek. Jeśli jednak będziesz go traktować na równi z kontem osobistym, otworzysz bardzo łatwo, zamkniesz raczej z małymi problemami.


Ponieważ blog adresowany jest przede wszystkim do obligatariuszy, a nie do akcjonariuszy, podstawowym kryterium doboru miejsca w rankingu jest koszt obsługi obligacji korporacyjnych, tak by był on całkowicie darmowy.

Kryterium doboru:
1. brak opłaty za prowadzenie konta maklerskiego - nie lubimy opłat więc wybieramy zwykle darmowe konta, im droższe konto, tym niżej w rankingu
2. darmowe przelewy - skoro mamy lub zamierzamy mieć w portfelu wiele obligacji, które docelowo dostajemy co miesiąc niczym rentier, ważne by pobieranie odsetek było także darmowe, im większa opłata, tym niżej w rankingu
3. niska prowizja za obrót obligacjami na rynku wtórnym - element praktycznie nieistotny dla osoby, która dokonuje zakupu na rynku pierwotnym i trzyma do wykupu bez zamiaru sprzedaży obligacji. Ważne w przypadku kłopotów emitenta. Im wyższa prowizja, tym niżej w rankingu

Nie najtańszy Źródło: dbsecurities.pl

1 X-Trade Brokers DM -  darmowe, 0 zł przelew, 0,15% (0,25%) (do maj 2014)*
2 BM Alior bank SA - darmowe, 0 zł przelew, 0,19% (0,38%)
   DM Raiffeisen bank SA - darmowe, 0 zł przelew, 0,19% (0,38%)
   DM BOŚ SA -  darmowe, 0 zł przelew, 0,19% (0,38%)
5 mBank - darmowe, 0 zł przelew wewnętrzny, 0,19% (0,39%)
6 Deutsche bank BM -  0,003% na kwartał, 5 zł przelew/0 zł wewnętrzny, 0,14% (0,19%)
7 Noble Securities SA -  darmowe, 3 zł przelew, 0,20% (0,38%)
8 DM Banku Handlowego - darmowe, 5 zł przelew, 0,19% (0,38%)
9 DM Xelion sp z o.o. - darmowy 1 rok - następne 30 zł, 1 zł przelew, 0,19% (0,37%)
10 ING Securities SA -  44 zł, 1,50 zł przelew, 0,25% (0,39%)
------------------------
11 Trigon DM SA -  48 zł, 1,5 zł przelew, 0,15% (0,35%)

Legenda na przykładzie Deutsche bank:
darmowe - opłata za prowadzenie rachunku
5 zł przelew - opłata za przelew na zewnątrz bezpośrednio z rachunku 
0,14% - prowizja za obligacje
(0,19%) - prowizja za akcje (wartość podana w nawiasie)

Tutaj mała uwaga do Deutsche bank. Zdaniem posiadaczy konta w DB można tej niepotrzebnej opłaty uniknąć robiąc przelew wewnętrzny na konto osobiste. Gdyby nie ta możliwość, konto nie zajmowałoby fotela lidera, skoro jednak DB oferuję taką funkcjonalność, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przymknąć oko na przelew w wysokości 5 zł, każdy zrobi bowiem darmowy myk.

Jak widać mamy tutaj tylko 5 rachunków praktycznie całkowicie darmowych, kolejne dwa w rankingu są co prawda darmowe ale płatne są przelewy, więc kto ma dużo obligacji o częstej płatności kwartalnej będzie mieć niepotrzebne dodatkowe koszta.

Sam posiadam konto w banku z 3 miejsca od ponad 2 lat i jak dotąd nie poniosłem jeszcze żadnych kosztów, chociaż wypłata odsetek odbywa się dość często. Traktuję po prostu obligacje jak ulepszone lokaty, gdzie zysk jest średnio 3 razy wyższy

Kto jednak ma inne kryterium doboru, łatwo wyszuka najlepszy rachunek dla siebie, gdyż konta są w miarę podobne. Na koniec warto może wspomnieć o rachunku w Centralnym DM Pekao. Tutaj mamy prowizję zaledwie 0,10% za obligacje (0,38% za akcje) co mogłoby dać pierwsze miejsce dla handlujących papierami wartościowymi, ale roczna opłata 60 zł za prowadzenie konta praktycznie dyskwalifikuje ten dom maklerski.

*Aktualizacja
Od maja 2014 lider rankingu wylatuje z hukiem, szczegóły w poniższym artykule:

Ciąg dalszy: XTB wypowiada umowy obligatariuszy czyli afront z Infront

40 komentarzy:

 1. Czyli otwierając w DB konto internetowe dbNET - ono chyba jest całkowicie za darmo (bez żadnych warunków), można zrobić niezły duet z Deutsche bank BM.

  I tylko kupić trzeba dobre pewne obligacje i przelewać zysk :)

  Super ranking. Z niecierpliwością czekam na dalszy cykl o obligacjach dla zielonych.

  A jeszcze z ciekawości zapytam. Co to za problemy pojawiają się przy zamykaniu konta maklerskiego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Problem z istniejącymi papierami. Nie po to starannie dobierasz przez lata papiery by potem wszystkie nagle sprzedać bo chcesz zmienić dom maklerski.

   Możesz też je przenieść do innego domu ale wówczas zapłacisz prowizję. Dla kwoty 100 tys zł na portfelu 5-10 obligacji to już jest niemały problem.

   Usuń
  2. chyba w bosiu maja teraz promocje ze zwracaja koszt transferu papierow

   Usuń
 2. Przepraszam właśnie doczytałem, jednak jest jeden warunek do karty w dbNET

  Obsługa karty
  Uwaga: w przypadku wykonania przez Klienta przy użyciu karty VISA Electron transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę min. 200,00 zł w ciągu miesiąca kalendarzowego, Klient otrzymuje rabat w wysokości określonej dla danego Pakietu: Opłata:
  5,00 zł Rabat: 4,00 zł

  Czyli max 1 zł miesięcznie jest opłata. Ale może to konta można posiadać bez karty i wtedy problem by się rozwiązał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdy miałem kiedyś konto w DB, które oferowało początkowo 10%, nie posiadałem karty. Pewnie dalej jest niewymagana.

   Usuń
 3. A mBank?
  Sam posiadam tam konto emakler za zakup obligacji płace 3zł przy wartości obligacji powyżej 1000zł.
  Zakup akcji min 3zł lub 0,39% prowizja.
  Przelewy są darmowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podstawowym kryterium doboru jest darmowość. mBank pobiera 50 zł opłaty, podczas gdy ostatni na liście Trigon pobiera mniej bo 48 zł, stąd zabrakło miejsca dla mBank w pierwszej dziesiątce.

   Usuń
  2. mBank eMakler nie pobierał opłaty przez ostatnie 10 lat i wątpię żeby coś się zminiło. Może pomylił Ci się dawny BRE (dziś wszystko jest mBank) z eMaklerem.

   Usuń
 4. Dla pełni uczciwości można jeszcze dodać, że lider rankingu pobiera śmieszną opłatę w wysokości 0,003% kwartalnie (czyli 3 zł od 100 000 zł), liczoną od wartości zdeponowanych papierów. (Opłata rośnie do 0,02%, gdy trzymamy u nich więcej niż 2 mln.)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więc w zasadzie nie powinien być liderem. Koszta to koszta bez względu na to jakie, chociaż tutaj faktycznie są symboliczne.

   Przy następnym rankingu wezmę to pod uwagę.

   Usuń
  2. Czyli te 0,003% jest liczone od kwoty np. 10k zł, czy od przedziału do 100k zł?

   Usuń
  3. Od kwoty. Podałem przykład, bo tych zer jest kilka, do tego procent i na pierwszy rzut oka niekoniecznie widać, jakie to są w praktyce pieniądze.

   Usuń
 5. konto maklerskie DB tak do końca nie jest darmowe... pobierana jest kwartalna opłata wynosząca 0,003% wartości rynkowej posiadanych papierów wartościowych....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To już drugi głos przeciw. Skoro opłata jest kwartalna, to w skali roku mnożymy owe 3 zł przez 4 co daje koszt rzędu 12 zł.

   Skoro obligacje średnio trwają 2 lata, otrzymujemy koszt rzędu 24 zł. Kwota będzie oczywiście inna bowiem różny jest okres zapadalności ale o darmowości tutaj mówić trudno.

   Usuń
  2. Mój głos nie był "przeciw";) Zresztą takie wypowiedzi świadczą też o popularności DB:P

   Przy prowizjach od kupna-sprzedaży przynajmniej 0,1% (Pekao), 0,012% rocznie nie robi na mnie specjalnego wrażenia. Zresztą sprzedając obligacje w DB z prowizją 0,14% zamiast z prowizją 0,19% (większość rachunków w stawce) oszczędzam 0,05%, czyli rekompensuję sobie ponad 4 lata opłat.

   Usuń
  3. Wszystko zależy od strategii. Jeśli kupujesz na rynku wtórnym, wówczas prowizja odgrywa najważniejszą rolę, jeżeli na pierwotnym, wtedy przelewy i opłata za konto.

   Ja mam dostęp do wielu ofert prywatnych, więc mam w czym wybierać, dostaję też zarazem raporty bieżące i często mam kontakt z samą spółką więc mogę dokonać ciekawej analizy wewnętrznej samej spółki.

   W przypadku rynku wtórnego bardziej kojarzy mi się to z akcjami aniżeli z obligacjami Ale jak zwykle ile ludzi, tyle strategii. Przy czym nieważne, która jest lepsza czy gorsza. Istotne jest to by była skuteczna i przynosiła nam zyski z których będziemy zadowoleni.

   Usuń
 6. Super ranking. Myślę że ten wątek trzeba dalej drążyć. Ciekawsze to niż płacze nad rozlanymi lokatami ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. A mi wychodzi, że jednak najtańsze konto (dla kwoty od 10k zł do 100k zł) to:
  1. Deutsche bank BM
  2. X-Trade Brokers DM - darmowe, 0 zł przelew, 0,15% (0,25%)
  3. BM Alior bank SA - darmowe, 0 zł przelew, 0,19% (0,38%)
  4. DM Raiffeisen bank SA - darmowe, 0 zł przelew, 0,19% (0,38%)
  5. DM BOŚ SA - darmowe, 0 zł przelew, 0,19% (0,38%)

  Później ranking zmienia się od m 6 do 10 w zależności od kwoty.

  Tu screan z Excela, chyba:
  http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0f65340afb01f249.html

  O ile to są wszystkie opłaty.

  OdpowiedzUsuń
 8. SPROSTOWANIE

  Sam znalazłem błąd, zapomniałem pomnożyć przez 4 tej prowizji w DB.

  Czyli DB jednak na 2m.

  Ale zrobiłem jeszcze zestawienia z 4 przelewy w roku.
  I tu pierwsza piątka się nie zmienia, czyli:
  1. X-Trade Brokers DM
  2. Deutsche bank BM
  3. BM Alior bank SA
  4. DM Raiffeisen bank SA
  5. DM BOŚ SA - darmowe

  ale pozostałe miejsca już tak.
  http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8b1bf91afa807caa.html

  Najmniej wydamy w tych 5 kontach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczy, że kupisz 5 obligacji z kwartalną wypłatą odsetek. To ci da 5*4 = aż 20 wypłat w ciągu roku. A przecież 5 obligacji to wcale nie tak dużo a raczej średnia w portfelu przeciętnego inwestora.

   Z tego powodu tak dużą wagę przywiązuję do darmowych przelewów. Bank Handlowy zainkasowałby sobie za tę banalną czynność 100 zł.

   Usuń
  2. Faktycznie masz rację, dlatego tak to sobie wyliczam itd. skoro to ma być konto jedno na dłużej, żeby nie skakać na inne co chwila, to trzeba dobrze wybrać.

   Czyli tylko właśnie ta pierwsza piątka jest "darmowa" czyli poniżej 20 zł. Czyli pierwsza liga, reszta II liga bo oprócz prowizji liczą sobie za przelewy. I to te przelewy je dobijają.

   Pewnie słabo to tu wyjdzie:
   1 X-Trade Brokers DM 15 0 0 15
   5 Deutsche bank BM 14 1,2 0 15,2
   2 BM Alior bank SA 19 0 0 19
   3 DM Raiffeisen bank SA 19 0 0 19
   4 DM BOŚ SA 19 0 0 19
   8 DM Xelion sp z o.o. 19 30 20 69
   6 Noble Securities SA 20 0 60 80
   10 Trigon DM SA 15 48 30 93
   9 ING Securities SA 25 44 30 99
   7 DM Banku Handlowego 19 0 100 119

   Odpowiednio:
   prowizja dla 10 000 prowadzenie 20 przelewów RAZEM

   Usuń
  3. Ja jestem zadowolony z Aliora, blisko i całkowicie bezkosztowo. Póki co zatem nie muszę kombinować z przenoszeniem środków. Gdybym miał mój portfel przenieść do innego domu to bym musiał się pogodzić ze stratą za prowizję.

   Usuń
 9. czy kupując obligacje w ofercie niepublicznej (poza Catalyst) nie wystarczy zwykły ROR?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczy jeśli obligacje te nie będą notowane na Catalyst. Wówczas wszystkie odsetki są przelewana na podany przez nas ROR.

   Usuń
 10. Co się teraz oplaca na catalyst kupić jako alternatywa dla 3 mies. lokaty? Przydalby sie taki artykul. Jest sens czy po odjeciu prowizji wyjdzie gorzej jak na lokacie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest tyle dobrych ofert na rynku pierwotnym, że nie trzeba sięgać do Catalyst i płacić prowizji za nabycie. Jeżeli koniecznie zależy ci na 3 miesięcznej inwestycji możesz kupić na rynku pierwotnym obligacje notowane na Catalyst i sprzedać je gdy tylko wejdą na Catalyst. Zwykle po debiucie mają dobre notowania, a czas oczekiwania na debiut to średnio 2-3 miesiące.

   Usuń
 11. Mam na myśli kupić i po 3 miesiacach koniecznie sprzedać obligacje bo kasa będzie potrzebna na co innego.

  OdpowiedzUsuń
 12. Wolałbym kupić na catalyst i zapłacić te 15 zl prowizji dla 10 tys zł i w razie czego mieć możliwość odsprzedania ich nawet po miesiącu (różnie w życiu bywa).

  OdpowiedzUsuń
 13. Skąd masz info że mbank pobiera 50 zł opłaty? Nic mi nie pobrali za rachunek maklerski od 10 lat. Przeglądając cennik jest info że opłata nie jest pobierana przy min. 1 transakcji rocznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chociażby z podobnego rankingu jaki niedawno ukazał się na portalu bankier pl
   http://www.bankier.pl/static/att/93000/3063196_RankingDomwMaklerskich2014Bankierpl2.pdf

   Usuń
 14. No to mają ewidentny błąd:
  http://www.mbank.pl/indywidualny/inwestycje/emakler/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy takim układzie warto włączyć mBank do rankingu.
   Skoro masz tam rachunek to powiedz jak wygląda tam wypłata na zewnątrz. Jak widzę przelew na rachunek w mBanku jest darmowy, a na zewnątrz?

   Usuń
  2. Na zewnątrz też za darmo.
   Środki zawsze wracają na Ekonto bo to jest rachunek powiązany z emaklerem.

   Usuń
 15. Po aktywacji emaklera ekonto staje się jednocześnie zwykłym kontem i kontem maklerskim. To znaczy wszystkie środki z sprzedanych akcji, obligacji, odsetki, dywidendy spływają bezpośrednio na ekonto po ich przyznaniu. Potem przelewy z ekonta są wszędzie bezpłatne. Prowadzenie ekonta bez karty bez opłat.

  OdpowiedzUsuń
 16. Prowizja za zlecenie/transakcje!! - Pominiete, a szkoda.
  OCB: zlecam kupno 4 akcji
  ale nie zawsze to wejdzie w jednej transakcji
  moze byc 1x4, ale moze tez byc 2x2
  jesli biuro liczy prow. za zlecenie, to wiadomo, niezaleznie od tego w ilu pakietach kupimy to prowizja jest jedna
  a jak od transakcji, to w przypadku 2x2 placimy dwa razy minimalna prowizje..!!

  OdpowiedzUsuń
 17. bardzo istotnym kryterium wg mnie jest minimalna kwota prowizji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To policz sobie jeśli min. za obligację to 10k zł a minimalna kwota prowizji to kilka zł. a procentowo 0,19%, to wychodzi, że te kilka zł jako warunek nie ma tu znaczenia, bo i tak płaci się więcej.

   Przynajmniej ja to tak rozumiem, nie wiem czy dobrze?

   Usuń
  2. Co rozumiesz przez "min. za obligację to"? Masz na myśli cenę jednostkową, minimalny zapis, czy co?

   Może kolega anonimowy handluje na Catalyst mniejszymi kwotami. Albo chce używać tego samego rachunku do inwestycji w akcje. Jeśli biuro maklerskie jest złośliwe i pobiera tę minimalną prowizję od każdej transakcji, a duże zlecenie zostanie zrealizowane w kilku małych transakcjach, to faktycznie może zdenerwować.

   Usuń
 18. Jeżeli chodzi o konto emakler to "Zgodnie z TOiP DI BRE (która obowiązywała w 2013r.) w przypadku kiedy na rachunku przez okres pełnego 1 roku kalendarzowego nie zostanie dokonana żadna transakcja, DI BRE pobierze opłatę w wysokości 30 zł."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od razu rodzi się pytanie czy wypłata odsetek z konta jest uważane za transakcję na rachunku?

   Usuń