środa, 3 kwietnia 2013

Nowe obligacje serii AC spółki PCC Rokita na 7,50%


Co tu dużo mówić, lokaty to z nielicznymi wyjątkami jednodniówek to dziś totalna klapa. Widzimy to prezentowanym wczoraj najnowszym rankingu lokat na kwiecień 2012. Najlepsza zaś oferta czyli 7% w Toyocie jest gwarantowane tylko do 12 kwietnia. Po tym terminie czeka nas zapewne drastyczny spadek. Wielu z nas pozamyka za to konta w tym banku, ale wątpię by to cokolwiek pomogło.

Warto zatem zacząć się już rozglądać za alternatywami. Jedną z nich na pewno godną uwagi jest trzecia seria obligacji firmy PCC Rokita. O spółce tej pisałem po raz pierwszy na początku istnienia drugiej wersji Polak potrafi w artykule Nietypowe obligacje korporacyjne Rokita na 9%, tam też zaprezentowałem samą spółkę.

Spółka jest godna uwagi z jednego powodu, który czyni ją bardzo nietypową na rynku obligacji. Oferuje rekordowo niski wkład minimalny, tym bardziej, iż jest to oferta prywatna gdzie typowy zapis minimalny to 210 tys. Właśnie z powodu tak wysokiego progu nie piszę o tych ofertach, adresatem bowiem są raczej inwestorzy instytucjonalni.


Źródło:pccinwestor.pl


Tymczasem Rokita od samego początku wymaga zaledwie 100zł i ten fakt nie zmienił się do dziś. Obecnie mamy w ofercie obligacje serii AC ale niestety oferowany zysk jest już mniejszy co jest zrozumiałe. Dziś obligacje oferują tylko 7,50% ale jest to oprocentowanie stałe co warto tutaj podkreślić w dobie niebywałych i co gorsza trwałych spadków w bankach gdzie najlepsze oferty mają wbudowany przymiotnik zmienne.

Oto podstawowe parametry:
Oprocentowanie: 7,50%
Płatność odsetek: co kwartał
Czas trwania: 3 lata
Minimalny zapis: 1 obligacja za 100 zł
Terminy zapisów: 2-11 kwietnia 2013
Przydział obligacji: 15 kwietnia 2013
Catalyst: Tak

Szczegóły znajdziecie tutaj. Mamy zatem bardzo sympatyczne obligacje korporacyjne firmy, która rozsądnie obniża oprocentowanie w stosunku do obniżki stóp. Wrześniowa seria debiutancka oferowała 9% obecna oferuje o 1,5 pp mniej a więc dokładnie tyle ile wyniosła łącznie obniżka stóp.

Jedyną wadą jest niezbyt wysokie oprocentowanie jak na obligacje korporacyjne. Ale za to oprocentowanie jest stałe. Niedawno Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej stwierdziła, że... jest jeszcze przestrzeń do obniżki stóp o czym więcej tutaj. Oznaczać to będzie kolejne cięcia oprocentowania lokat. Nie będzie to jednak dotyczyć omawianych dziś obligacji.

Obligacje Rokity są idealną ofertą dla osób, które nie miały nigdy do czynienia z obligacjami. Tak niska wartość progowa to prawdziwy ewenement. Nie bez znaczenia jest fakt, że obligacje są nie tylko notowane na Catalyst ale przede wszystkim jest wśród nich duży obrót.

Najważniejsze, że są alternatywy. Można oczywiście poczekać na nową emisję obligacji Getin ale tam nie tylko kwota jest o wiele, wiele wyższa, ale także oprocentowanie jest niższe i co gorsza oparta o wskaźnik sześciomiesięcznego WIBOR a więc o oprocentowaniu zmiennym.

5 komentarzy:

 1. 3 lata to bardzo długo, jak pojawi się inflacja i zaczną podnosić stopy procentowe za rok, to można sporo stracić na tych obligacjach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To sprzedasz na giełdzie bo można nimi handlować.

   Usuń
 2. Niestety warunkiem zakupu prócz przelewu środków jest OSOBISTE odwiedzenie POK Domu Maklerskiego BDM S.A. w celu złożenia zlecenia zakupu. A jest ich 16 w kraju, z czego większość na Śląsku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie ma konieczności osobistej wizyty w POK BDM, można wszystkie sprawy załatwić przez internet(wypełnić wniosek i założyć rachunek w BDM, a potem tylko przelew i zapis przez neta.)

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam. Dokładnie, żeby zapisać się na obligacje PCC Rokita wizyta w POK-u nie zawsze jest konieczna. Dla wszystkich, którzy w trakcie trwania zapisów otworzą rachunek maklerski korespondencyjnie (poprzez portal PCCInwestor.pl) i złożą zapis na obligacje serii AC spółki PCC Rokita, BDM przygotował specjalną promocję w formie trzyletniego zwolnienia z opłat za rachunek oraz obniżonej stawki prowizyjnej. Posiadanie rachunku w BDM pozwala przeprowadzić wszystkie formalności przez internet. Szczegóły promocji oraz wszystkie informacje na temat emisji można znaleźć na portalu PCCInwestor.pl. Zapraszam!

  W imieniu PCC Rokita,
  Joanna Siedlaczek
  joanna.siedlaczek@nobili.pl

  OdpowiedzUsuń