środa, 17 kwietnia 2013

Nowa oferta obligacji spółki z branży informatycznej


Wczorajsza aktualizacja rankingu lokat za kwiecień pokazała brutalną prawdę. Logicznie rzecz biorąc skoro kwiecień jest pierwszym miesiącem bez spadków w stopach procentowych to banki powinny się wstrzymać z dalszymi mocno przesadzonymi obniżkami oprocentowania lokat i zacząć korygować swoje zbyt głębokie korekty.

Tymczasem banki ani w głowie takie ruchy, kierunek jest jeden - w dół. Jedynym wyjaśnieniem może być inflacja ale marna to pociecha, bowiem inflacja to przecież sztuczny twór którym można manipulować przez dobór towarów, miejsca zakupu, negocjowania cen czy płatności odpowiednimi kartami w zależności od sprytu i pomysłowości konsumenta.

Skoro spadki na lokatach stały się już wręcz parodystyczne, stąd na blogu pojawiło się ostatnio bardzo dużo najnowszych ofert obligacji korporacyjnych. Niosą ze sobą pewne ryzyko, ale z pewnością stanowią dobre antidotum na zagrania banków stanowiąc dobrą alternatywę dla lokat oferując solidne zyski.


Kolejnym emitentem obligacji jest tym razem firma z branży informatycznej. Mimo wielu ofert w ostatnich czasach nie było wśród nich spółki z tej branży więc dla osób pragnących stworzyć sobie zdywersyfikowany portfel obligacji jest znów okazja do posiadania papierów z różnych branż.

Jest to realne z tego powodu, że w ostatnim czasie wielu emitentów stawia na stosunkowo niewielkie kwoty minimalne jak na obligacje korporacyjne. Mało tego ze swoje strony zapewniają kwartalną płatność odsetek co w ubiegłych latach należało do mniej popularnych form płatności. A opisywana dziś spółka zapewnia tak niewielką kwotę zapisu jak i płatność odsetek co 3 miesiące.

Różne segmenty działalności


Oprocentowanie jest zmienne, tak jak pisałem ostatnio ma to wady i zalety. Przypomnę, że obecnie WIBOR stoi na najniższym poziomie i w dłuższym horyzoncie czasowym, a obligacje najczęściej są dwu lub trzyletnie, stawka WIBOR może ulec zmianie tak w dół jak i w górę. 

Z kolejnych istotnych parametrów czyli zabezpieczenia oraz notowania na rynku wtórnym odpowiedź brzmi tak. Obligacje mają zabezpieczenie i będą notowane na Catalyst więc będzie możliwość ich sprzedaży w razie takiej potrzeby.

Spółka ma także sprecyzowane cele co do przeznaczenia pieniędzy zebranych w drodze emisji obligacji. Są nimi przejęcie dwóch spółek z branży technologicznej więc emisja obligacji wydaje się być sensowna. Spółka będzie się rozrastać a to oznacza większe możliwości finansowe a przede wszystkim wypłacalność co z punktu widzenia inwestora jest najbardziej istotne.

Zresztą spółka podkreśla, że do jej zalet należą tak niskie zadłużenie jak i wysoki udział płynnych aktywów finansowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz