piątek, 5 kwietnia 2013

Nowa oferta obligacji z branży SPV


Ostatnia fala obniżek oprocentowania w bankach, która jest jednak kontynuowana w kwietniu zakrawa już na bardzo niesmaczne żarty. Na ten temat poświęcę osobny artykuł na FpG, tutaj za to wskażę po raz kolejny alternatywy, pewnego rodzaju 'lek na chandrę bankową'.

W ostatnim bowiem czasie namnożyło się mnóstwo ofert obligacji korporacyjnych, jakby firmy zauważyły co się dzieje na rynku bankowym i oferują teraz przyzwoite oprocentowanie, które zadowoli na pewno każdego fana dobrych zysków.

Nie sposób omówić wszystkie oferty w jednym artykule ograniczyłbym się bowiem wówczas jedynie do wymienienia branż bez podawania krótkiej charakterystyki firmy. Dlatego dziś omówię jedną z nich a w kolejnych artykułach przybliżę kolejne.


Dziś będzie mowa o spółce powołanej jako SPV. Co to jest? Jest to skrót od Special Purpose Vehicle tłumaczone niezręcznie jako wehikuł transakcyjny. Tak naprawdę chodzi tutaj o project finance rozumiany jako specyficzny sposób finansowania dużych inwestycji mającą dużą kapitałochłonność.

Aby ową inwestycję zrealizować, trzeba utworzyć spółkę, która będzie zarządzać tą inwestycją zwana spółką celową. Ta spółka to właśnie owa Special Purpose Vehicle czyli coś co napędza inwestycję (vehicle) i jest do tego szczególnego celu przeznaczone (special purpose).

Rynek reklamy: internet odnotowuje największy wzrost


Jeżeli chodzi o branżę to mamy tutaj do czynienia z komunikacją marketingową, której produktami są kampanie promocyjne online, oprogramowanie, aplikacje mobilne, SEO oraz SEM, ekrany interaktywne. Jednym słowem rzeczy, które ostatnio są dość modne i na topie, a więc mają duży potencjał rozwoju.

Na co może liczyć inwestor? Przede wszystkim na stałe i co więcej bardzo atrakcyjne, dwucyfrowe oprocentowanie znacznie przewyższające zyski z lokat. Wypłata odsetek będzie się odbywać co pół roku czyli jak większość obligacji.

Nie bez znaczenia są także dwa następne kluczowe czynniki, które warto brać pod uwagę: są zabezpieczone co dla wielu inwestorów jest warunkiem koniecznym doboru obligacji do portfela oraz mają tyć notowane na Catalyst a więc w razie problemów spółki czy własnych kłopotów finansowych będzie można je sprzedać na rynku wtórnym.

Wszystkie prezentowane oferty z wyjątkiem ostatniej należą do oferty prywatnej zatem przypomnę, że w takim przypadku szczegóły zarezerwowane są dla ścisłego grona zainteresowanych bezpośrednio osób. 

Osoby zainteresowane otrzymaniem szczegółów mogą pisać na maila mszreter@poczta.onet.pl lub dzwonić na 609-208-423.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz