czwartek, 11 kwietnia 2013

Kolejna emisja obligacji Getin serii PPii-9


Jak co miesiąc mamy właśnie ofertę nowych obligacji w Getin banku. Bank ten słynie z wielu zakręconych produktów spośród, których wiele cieszy się złą sławą a część z nich zjednała sobie wręcz zagorzałych wrogów, którzy skupiają się na różnych portalach typu wrobieni w getin. 

Wystarczy przeczytać chociażby o sławetnych Kwartalnych Zyskach o których pisałem tutaj i poczytać komentarze zawiedzionych i oszukanych klientach. Świat finansów jest bowiem najeżony przeróżnymi produktami, trzeba umieć wybierać te które naprawdę są godne uwagi od tych, które ewidentnie mają nabić kieszenie banksterów bez względu na to co się dzieje na rynku a z dużym prawdopodobieństwie zrujnować tych, którzy z nich skorzystają.

Obligacje należą do nielicznych produktów, które warto polecić. Tutaj nie ma pośredników w postaci towarzystw ubezpieczeniowych typowych, czy innych instytucji chętnych podzielić się wypracowanymi zyskami. Tutaj mamy zysk płacony co pół roku przez długie lata bezpośrednio.


Co ciekawe jest to ostatnia seria obligacji bowiem Getin oferując obecnie obligacje na kwotę nieco ponad 45 milionów dobija właśnie do pół miliarda złotych na które miał zezwolenie.

Oto najnowsze parametry:
Oprocentowanie: WIBOR 6M + 3,10%
Okres trwania: 7 lat
Opcja call: po 5 latach
Płatność: co pół roku
Minimum: 25.000 zł
Wartość emisji: 45 009 000 zł
Zapisy: do 19 kwietnia 20123
Dzień emisji: 26 kwietnia 2013

Catalyst: Tak

Porównując je z parametrami z zeszłego miesiąca dostępnymi tutaj widzimy, że jest to kopia poprzedniej serii. Wszystkie szczegóły dotyczące opcji call czyli przedterminowego wykupu po 5 latach podałem praktycznie poprzednio więc nie będę ich tutaj teraz powtarzał.


Warto tutaj podkreślić fakt że w roku ubiegłym WIBOR 6M miał wartość 5,15% a dodawana marża wynosiła 3,75%. Obecnie stawka sześciomiesięcznego WIBOR wynosi juz tylko 3,36% a marża zaledwie 3,10% a więc w sumie mamy zysk na poziomie 6,46%.

I to praktycznie jedyna wada tych obligacji. W porównaniu do lokat oferta na pewno jest o wiele ciekawsza ale na tle typowych obligacji oferta to dziś raczej mało ciekawa. W świecie obligacji Getin odgrywa taką rolę jak PKO na lokatach czyli okupuje dolne rejony zysków.

Oferowane obecnie obligacje korporacyjne firm oferują nawet dziś dwucyfrowe oprocentowanie często stałe czyli bez odniesienia do zmiennych stawek WIBOR a na dodatek z płatnością kwartalną odsetek a więc dwa razy częściej. 

A w chwili obecnej ofert jest dużo oferuje je bowiem spółki z przeróżnych branż. Opisywałem niedawno spółkę z branży windykacji, z branży SPV a także nieruchomości czy budownictwa.

Niestety w przeciwieństwie do lokat tutaj powinniśmy dokładniej prześwietlić spółkę i ryzyko jakie się z tym wiąże. Dlatego ostatnie dwa artykuły wprowadzały w arkana analizy fundamentalnej dla początkujących.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz