poniedziałek, 22 lipca 2013

Przesiadka na karcie kredytowej


Na początku lipca pisałem o czekających nas bardzo niekorzystnych zmianach na karcie kredytowej Polbanku. Od września cashback będzie przyznawany dalej ale na identycznej zasadzie jak w Millennium. Ostatecznie zdecydowałem się na zamknięcie tej fajnej bądź co bądź karty.

Oczywiście zamykając jedną kartę otworzyłem automatycznie drugą w innym banku, gdyż trudno sobie wyobrazić życie bez karty kredytowej. Tymi kartami warto płacić po spełnieniu warunków  w innych bankach, gdyż przynoszą jak wiadomo zysk podwójny. Więcej na ten temat tutaj.

Kartę w Polbanku trzeba zamknąć telefonicznie. Ale warto tutaj zaznaczyć, że w przypadku dawnego greckiego banku nie jest to jakiś wielki problem. To jedyny bank który znam, gdzie można bez problemów zadzwonić  na infolinię na koszt banku. Połączenie trwa oczywiście wieki, ale to bank za to płaci...


Konsultantka na infolinii zwyczajowo pyta o powód zamknięcia karty. W roku ubiegłym pracownicy Polbanku informowali wprost, że wystarczy zadzwonić na infolinię i nieco poudawać, że się chce zamknąć kartę a z marszu proponowano drugi darmowy rok. Sprawdziłem. Zadziałało.

W tym roku już tak nie jest. Znów oczywiście pytają o powód zamknięcia karty, ale tym razem powodem jest oczywiście nowy beznadziejny sposób premiowania cashback na wzór Millennium. I tego nie da się obejść więc kartę da się zamknąć bez problemów. Należy zawsze pamiętać o 30 dniowym okresie wypowiedzenia stąd zamknąłem kartę już w lipcu.
Zmiana warty Źródło: bgz
Nową kartę założyłem w BGŻ gdzie trwa obecnie promocja. Tutaj również można liczyć na 1% cashback ale niestety jest nieco inaczej. Jeżeli w Polbanku zakupy można było robić gdziekolwiek i każda płatność była premiowana w BGŻ musimy wybrać pakiet spośród następujących
 • Codzienne Zakupy - markety z żywnością
 • Twój dom - materiały budowlane, instalacyjne oraz z wyposażeniem domu lub mieszkania
 • Sport - siłownie, fitness, kluby sportowe
 • Zdrowie i Uroda- apteki, salony piękności i fryzjerzy
 • Twoje Dziecko- sklepy dla dzieci i nastolatków, gry, zabawki
 • Twoje auto - stacje benzynowe klasyczne i samoobsługowe, myjnie
 • Podróże - linie lotnicze, kolej, autobusy, transport samochodowy, hotele/motele, agencje turystyczne 
 • Rozrywka - restauracje, bary, kluby, dyskoteki, koktajl bary, night - cluby   
 • Prestiż - biżuteria, zegarki, zegary, kamienie szlachetne, sklepy z elektroniką 

Promocyjnie tylko 3 miesiące użytkowania są darmowe zatem wiele tutaj się nie ugra. Pamiętając o okresie wypowiedzenie już po dwóch miesiącach od odbioru karty musimy ją zamykać, chyba że mamy zamiar spełnić standardowe wymagania.

Poza promocją aby być zwolnionym w użytkowania karty w pierwszych trzech miesiącach należy dokonać transakcji na kwotę 1.500 zł czyli 500 zł na miesiąc dokładnie tyle samo ile wymagane jest na debetówce w tym banku. 

W następnych latach trzeba dokonać transakcji już na 9.000 zł co już jest lekką przesadą. I wątpię czy będzie to opłacalne, gdyż od nowego roku możemy się spodziewać zniesienia cashbacku po prawdopodobnym wprowadzeniu zmian o których szczegółowo sobie niebawem opowiemy. 

Z tego powodu warto będzie zrobić także przegląd gdzie jeszcze cashback jest opłacalny. Ilość zmian wprowadzanych obecnie w bankach wywołuje wręcz zawrót głowy więc warto pokusić się o taką aktualizację, tym bardziej że kredytówka w BGŻ to tylko kwartalne zyski;)

4 komentarze:

 1. W takim razie POLCAN prosba o porownanie, gdzie Cashback nam sie jeszcze oplaca, a gdzie juz nie. Mysle ze taki post wszystkich zainteresuje bardziej niz wykrwawiajace sie lokary :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na jaki numer dzwonić, by mieć bezpłatne połączenie z konsultantem Raiffeisen Polbanku? Darmowe są tylko połączenia przez Skype, natomiast łączność poprzez numery zaczynające się na 801 traktowane są jak połączenia stacjonarne.
  A propos cashbacku, 0.9-1% to chyba warto było trzymać dla hobby. Teraz chyba cashback w kartach kredytowych nie ma sensu w żadnym banku. Z klasycznych kart płatniczych (debetowych) warte rozważenia są chyba tylko Alior (5% za zakupy spożywcze, opłata za kartę 5 zł), Alior Sync (5% za zakupy internetowe - do 200 zł rocznie, pod warunkiem przelewania wynagrodzenia) i karta paliwowa w Getin (paliwo w cenie 3,95 zł za litr). Znacie jeszcze cokolwiek sensownego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie tak. Chodzi o to, że jakikolwiek problem zgłosisz w oddziale Polbanku a konieczna jest rozmowa z centralą, konsultant zawsze dzwoni na infolinię i następnie podaje mi słuchawkę. Tak było za każdym razem przez ponad 2 lata jak byłem klientem Polbanku.

   W żadnym innym banku nie spotkałem się z czymś takim. Mało tego gdy proponuję w oddziale w innym banku, żeby mnie połączono z centralą zawsze konsultantka patrzy na mnie zdziwiona i mówi, że to niemożliwe więc to widać proceder stosowany raczej tylko w Polbanku.

   Co do cashbacku jutro obiecane w artykule zestawienie cashbacków o których wiem. Na chwilę obecną to BGŻ ale od jesieni muszę się rozejrzeć za czymś nowym.

   Usuń
  2. Karty z 1% cashback działają przeważnie we wszystkich sklepach. Kto kupował RTV, pralkę, lodówkę w sklepach specjalistycznych, meble, materiały budowlane, płacił za naprawę auta w lepszych warsztatach, kupował polisę OC, AC płacąc kartą z 1% cashback tego nie trzeba przekonywać o wartości takich kart.

   Usuń