środa, 3 lipca 2013

Czy to już koniec łatwego cashback w Polbanku czyli młoty Raiffeisen nie próżnują


Chociaż w ostatnich miesiącach zarobki na kartach się zaostrzyły to jednak trudno nie odnieść wrażenia że mamy powtórkę z rozrywki. To samo działo się przed dwoma laty na lokatach antybelkowych, mieliśmy ich prawdziwy wysyp w momencie kiedy było wiadomo, że ich dni są policzone.

Teraz praktycznie dni dobrego cashbacku są policzone. I niektóre banki powoli redukują już swoją ofertę, inne zaś próbują jeszcze przyciągnąć klientów wysokim oprocentowaniem licząc na to, że klient raz złowiony będzie już dyndał na wędce. O najnowszej takiej ofercie z 10% cashback dziś na FpG.

Czytelnicy bloga mają jednak nóż i mogą sobie w każdej chwili odciąć niewygodny haczyk w momencie gdy będzie nas zbytnio uwierał za kołnierzyk. Albo jeszcze wcześniej w momencie gdy banki będą zarzucały ów haczyk. A wiemy już że z takim zamiarem nosi się Polbank a właściwie jego właściciel czyli Reiffeisen.
Konie czy młoty?

O karcie kredytowej Polbanku pisałem omawiając Najprostszy model zarabiania na karcie kredytowej wyróżnia się bowiem na rynku. Jako jedna z nielicznych pozwala zarabiać podwójnie oferując nie tylko długi 58-dniowy darmowy grace period co jest jednym z najdłuższych darmowych kredytów na karcie, to na dodatek zwraca 1% (a dokładniej 0,9%) cashback za zakupy dokonywane gdziekolwiek sobie zażyczymy.

Jakby tych zalet było mało karta była całkowicie darmowa przez pierwszy rok użytkowania. Ba, jest nawet możliwość aby i drugi rok użytkowania był darmowy. Mało który produkt bankowy posiada tyle superlatywów, są to jednak pozostałości bardzo dobrej oferty Polbanku za czasów gdy był jeszcze grecki. Polacy wzbraniali się przed nim nie posiadał bowiem gwarancji BFG.

Nie ukrywam, że w sierpniu planowałem zastosować kolejny raz trick z ubiegłego roku by kolejny trzeci już rok użytkowania karty był darmowy. Niestety okazuje się, że zamiast przedłużenia karta pójdzie do kasacji, gdyż najnowsze zmiany jakie mają być wprowadzone od września tego roku są z pewnością nie do zaakceptowania.

Raiffeisen kuje swoimi młotami i urabia dawny Polbank na swoje podobieństwo. A skoro w przeciwieństwie do Polbanku nigdy nie był to bank godny uwagi wiec pogorszenie zbyt dobrej oferty greckiego Polbanku było tylko kwestią czasu. Dobry czas się kończy, co zatem się zmieni?

Przede wszystkim mammy powtórkę numeru, który zaserwował nam w marcu Millennium. Nie będzie już zwrotów za zakupy na dowolną kwotę ale zwrot tylko w przypadku zakupu na kwotę minimum 100 zł. Kto kupi za 99 zł nie dostanie ani grosza zwrotu. Przypadek Millennium pokazał, że nawet 3% zwrotu nie zachęca do tego typu zakupów.

Pojawia się też problem z pojedynczym przewalutowaniem co dotąd było kolejnym wielkim atutem karty. Będąc w ubiegłym roku w Turcji przekonałem się jak wygodne to było. Nie trzeba było wymieniać pieniędzy na euro a potem euro na walutę danego kraju jak robili współtowarzysze podróży, lecz ominąć niepotrzebne euro płacąc po prostu kartą. Teraz za takie transakcje dojdzie prowizja w wysokości 3%.

Maszerujące młoty The Wall Źródło: chomikuj.pl

Rozpanoszył się nam austriacki bank. Logo Reiffeisena to skrzyżowane dwie głowy koni na wzór krzyża formującego dach domu. Rzekomo symbolizuje to siłę konia oraz bezpieczeństwo domu. Ale po tym co stało się po przejęciu Polbanku młoty Reiffeisen kojarzą się już tylko z maszerującymi młotami z The Wall, gdzie Polbank odgrywa rolę Pinka.

7 komentarzy:

 1. W treści opisana jest karta Gold, ja mam t-mobile z 1% w Polbanku. Czy tą kartę obejmą też gorsze warunki cashbacku ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opisałem kartę Gold ponieważ ją posiadam, ale o ile mi wiadomo dotyczy to wszystkich kart kredytowych.

   Wybieram się wkrótce do Polbanku celem omówienia możliwych dróg obejścia i oczywiście w komentarzach lub pod koniec artykułu dam odpowiedni aneks

   Usuń
 2. Z tego co pytalem w Polbanku to Mastercardy z cashbackiem nie beda mialyu podwojnej prowizji; ale jak bedzie od 100zl, to i tak warto kase wladowac raczej w Millenium zKontem Internetowym-1% za wszystko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. moze uzupelnie troche moja wypowiedz:
   http://raiffeisenpolbank.com/documents/30393755/30395127/Tabela+Op%C5%82at+i+Limit%C3%B3w+Karty+Kredytowej.pdf
   http://raiffeisenpolbank.com/documents/30393755/30395127/Tabela+Oprocentowania+%28Pol+07.03.2013%29.pdf
   http://raiffeisenpolbank.com/documents/30393755/30395127/Tabela+Oprocentowania+%28Pol+07.03.2013%29.pdf
   Poki co nadal stare warunki.. nie ma kwoty 100zl wymienionej tu
   Co do Millenium i tego 1% do konta internetowego, jest oplata 2% ponad przewalutowanie po kursie Mastercardu.. jako ze zyskujemy z powrotem 1% kazdej transakcji to mozna przyjac ze tracimy okolo procent na kursie przy transakcjach zagr... troche glupio ale co poradzic

   Usuń
 3. Kurcze, jak tak to czytam, to moja nadzieją na odnowienie promocji 100/200 zł za otwarcie konta w Rajfim na Grouponie/Gruperze maleje... Ale może. W ubiegłem roku było ich sporo chyba. A ING przecież odnowił w końcu niedawno.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kicha. Od jakiegoś czasu płacąc w hipermarkecie płacę 100 zł kartą millennium, a resztę kredytówką polbanku. Teraz będzie trzeba przemyśleć jakąś inną strategię.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy Polbank wprowadził już gorsze warunki cashbacku w kartach ? Nigdzie nie potrafię znaleźć na ten temat info a mamy już wrzesień.

  OdpowiedzUsuń