czwartek, 6 grudnia 2012

Przewodnik po istotnych zmianach w kontach różnych banków


Zmian w użytkowaniu kont które pojawiły się ostatnio jest tyle, że trudno się z nimi połapać jeśli jeździ się n-pasmówką. W dzisiejszym artykule zbierzemy sobie większość co istotniejszych zmiany tak aby był to swego rodzaju przewodnik dla wielu z was na co 
uważać, lub o czym pamiętać by nie nadziać się na jakąś wredną dziurę.

Omawianie zacznę od BZWBK o którym piszę dziś dwa osobne artykuły. Jeden o premii 150 zł za założenie konta, drugi o cashbacku na aż 7%.  O pierwszych dwóch zmianach nie pisałem dotąd. Cała reszta ma specjalne artykuły dedykowane ale rozrzucone tu i tam, dlatego dla ułatwienia lektury podałem odpowiedni odnośnik pod koniec krótkiej wzmianki o istotnej zmianie.


BZ WBK
Nie pisałem jak dotąd o tym banku bo też nic szczególnie ciekawego tam nie znalazłem. Warto jednak odnotować że od 14 października zamiast 1% cashback za płatności dokonywanych gdziekolwiek, klienci tego banku mają zwrot kasy tylko za niektóre płatności, które obecnie premiuje Millennium czyli stacje paliw, sklepy oraz supermarkety.
7% cachback w BZ WBK


ING Bank Śląski
Od nowego roku zmienia się wymagana płatność kartą zwalniająca z opłaty. Zamiast dotychczasowych 100 zł trzeba będzie wydać aż 200 zł. A więc było źle będzie dwa razy gorzej. Jakby tego było mało w tym tygodniu bank ten obniżył oprocentowanie kont OKO o 0,25%. Innymi słowy nieciekawy jak dotąd bank, stał się jeszcze bardziej nieciekawy.


BGŻ
Od niego zaczęła się tragedia. Świetna oferta płatności 3 razy została zamieniona na płatności za 300 zł. Bardzo uciążliwa zmiana ograniczająca użyteczność konta ale za podtrzymanie 1% premii za przelew wciąż atrakcyjna. Więcej szczegółów niżej.
Wiewiórkom ciągle mało czyli zmiany warunków kont w BGŻ
 

Dni tego konta już są policzone Źródło: millennium

Millennium
Najnowsza bolesna wiadomość. Dobre Konto wymaga aż 100 zł by płatność była premiowana. Totalnie chybiona decyzja bodaj najgłupsza ze wszystkich wyżej wymienionych. Szczegóły jeszcze ciepłe bo wczorajsze pod linkiem:
Zmiany sposobu naliczania premii karty debetowej w Millennium
 

Kredyt Bank
Od 15 stycznia spada oprocentowanie z dobrego 7% do 5%. Dodatkowo niedawno bank wprowadził obowiązek przelewów na kwotę 1000 zł. Jej brak powoduje naliczenie opłaty za konto w wysokości 7 zł. Więcej info o samym koncie pod:
7% na koncie w fazie beta testów 


BOŚ
Wprowadził stałą opłatę za kartę 3 zł do wszystkich pakietów. O najciekawszym koncie czyli tym co rzekomo nie zawiera kantów pisałem kilka dni temu a z artykułów wynika że karta jest totalnie zbyteczna a wręcz niewskazana ze względu na premiowanie wypłat obcymi kartami:) Zatem ta zmiana jest na szczęście nieistotna. O samym koncie rozmawialiśmy w tym tygodniu w artykule:
Ile daje zarobić konto bez kantów


Eurobank
Ten bank sobie chwalę. Zmiany, które bank wprowadził jesienią, są mało istotne a użyteczność konta wciąż bardzo duża. Dlaczego wyjaśniałem w poście:
Zmiany warunków konta w Eurobanku


Oczywiście lista jest niekompletna a o takich cyrkach jakie zafundował nam Polbank w lutym tego roku wolę już nie wspominać. Jeśli ktoś pamięta o istotnych zmianach niech zostawi w komentarzu odpowiednią informację. Postaram się ją rozwinąć w jednym z przyszłych artykułów.

8 komentarzy:

 1. 200 PLN w ING wyklucza ten bank mojej n-pasmówki - stówę przeżyłem, dwóch stów nie mam zamiaru.

  Od kiedy ta zmiana ?? Od 01 Stycznia ??

  W BGŻ nie jest tak źle - płaci sie obrotem 300 PLN żeby itrzymac bonus za pansje, ale jednoczesnie opłata za konto spada z 8 PLN na 5 PLN, więc to tak jakbyście za te 300 PLN dostali 1% cashback ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zmiana pewnie będzie od 29 grudnia.
   Chciałem zamknąć drugi raz konto w tym banku po zrealizowaniu warunków groupona i oczywiście napotkałem na wielkie z tym problemy. Ale zdążyłem już przywyknąć że w tym banku nic nie da się załatwić jak należy. Problemy to ich specjalność.
   A BGŻ owszem da się przeżyć ale pilnowanie czy już zrobiłeś 300 zł czy jeszcze nie może być czystym nuisance, nie mówiąc o braku salda jakie wydałeś na daną chwilę. Wszystko trzeba robić ręcznie jak w średniowieczu. Ale konto mieć warto dalej.

   Usuń
 2. ING Bank Śląski
  "w tym tygodniu bank ten obniżył oprocentowanie kont OKO o 0,25%"

  Nie wiem skąd to info - na stronie w zakładce Oprocentowanie - bez zmian:
  Otwarte Konto Oszczędnościowe w PLN
  Oprocentowanie standardowe poniżej 100 000 zł 3,50%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Info znajdziesz choćby na oprocentowanielokat.pl dotyczy to kont OKO Premium.

   Usuń
 3. a kiedy będą dobre informacje o kontach...? ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy po wydaniu kartą premiowanego 1000PLN w ING można ją zastrzec i czekać na premię 200PLN? Nie znalazłem nic na ten temat w regulaminie ? Proszę o pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja po wydaniu 1000 zł od razu udałem się do banku by zniszczyć zbędną kartę, oczywiście pilnując terminu 28 dzień danego miesiąca gdyż ING to zupełnie inna bajka i mają swój dziwny świat.

   Jeżeli ktoś likwiduje kartę np. 30 dnia danego miesiąca np. 30 listopada to może mieć problemy gdyż to już nowy okres rozliczeniowy kiedy trzeba dokonać płatności na kwotę 100 zł.

   W chwili obecnej czekam na premię, owa premia uniemożliwia zamkniecie konta gdyż zamknięcie w tym banku jest równoznaczne z całkowitym wyjściem z ING, innymi słowy nie ma tutaj 30 okresu wypowiedzenia, typowego dla innych banków. Słowem bank z kosmosu.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź. O okresach rozliczeniowych u nich trochę poczytałem i akurat wiem jak dziwnie to liczą, ale bałem się że może jak w mBanku, trzeba mieć kartę. W takim razie zlikwiduję kartę i też będę czekał na premię choć podejrzewam że wypłacą na koniec roku tak żeby złapać następny okres płatności kartą i obowiązkowe 200PLN do zwolnienia z opłaty. W tym miesiącu już 100PLN wydałem więc z "kary" się zwolnię, a w przyszłym nie zamierzam na siłę wydawać dwóch stów.
   P.S. Jestem stałym czytelnikiem od kilku miesięcy,bardzo ciekawy blog, a przede wszystkim pomocny.

   Usuń