wtorek, 18 grudnia 2012

Oferta obligacji korporacyjnych o stałym oprocentowaniu


W ostatnich dwóch miesiącach mieliśmy dwie obniżki stóp o 0,25 p.p., które zafundowała nam Rada Polityki Pieniężnej. Jakie to ma przełożenie na lokaty, każdy mógł zobaczyć we wczorajszej aktualizacji rankingu lokat.

W przypadku obligacji większe znaczenie ma raczej zmienny wskaźnik WIBOR, gdyż to on stanowi podstawę do której nalicza się potem odpowiednią marżę. Jak wiadomo w ostatnich miesiącach wskaźnik ten odnotował dość duży spadek prawie o 1 p.p. co spowodowało ograniczenie zysków dla inwestorów.

Oczywiście w dalszym ciągu obligacje są o wiele bardziej atrakcyjne od lokat, gdyż często sama marża wynosi tyle ile dobra lokata a wskaźnik WIBOR jeszcze dodatkowo podnosi rentowność obligacji.  Mimo to wskaźnik ten ma w dalszym ciągu spadać, co zatem zrobić by nie stracić za dużo?


Spadek wskaźnika WIBOR3M Źródło: bankier.pl


Problem jest podobny do lokat. Dziś nie wybieramy lokat o zmiennym oprocentowaniu gdyż spodziewamy się dalszego spadku stóp i mimo iż banki spółdzielcze SR czy PBS Ciechanów zajmują czołowe miejsca w rankingu, wiele osób przed założeniem powstrzymuje fakt, że to są lokaty o zmiennym oprocentowaniu.

Każdy woli załapać się na stałe oprocentowanie by w taki sposób uniezależnić się od kolejnych decyzji RPP. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku obligacji, dobrze jest jeśli oferują one stałe oprocentowanie.

W chwili obecnej jest oferta obligacji, która gwarantuje stałe dwucyfrowe oprocentowanie, które będzie niezależne od tego jak w przyszłości sobie będzie hulać wskaźnik WIBOR.

Z drugiej strony obligacje z oferty prywatnej oferują odsetki co kwartał co też nie jest bez znaczenia. Na Catalyst przeważają obligacje o sześciomiesięcznych wypłatach odsetek ale jak wiadomo im częściej tym lepiej, zawsze możemy reinwestować odsetki i korzystać z dobrodziejstw procentu składanego.

Omawiana dziś spółka należy do developerki komercyjnej. Jest notowana na NC ale zamierza zadebiutować na GPW posiada bowiem dobre wyniki finansowe. Developerka nie cieszy się może wielkim wzięciem, dlatego też spółka ta oferuje dodatkowo zabezpieczenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz