niedziela, 30 grudnia 2012

Podsumowanie roku czyli meandry finansów 2012


Po podsumowaniu okazji czas na realne podsumowanie roku. Mam tutaj na myśli całościowe zarządzanie finansami. Rynek się ciągle zmienia, zmieniamy się zatem i my oraz nasze w nim funkcjonowanie. 

W roku ubiegłym przedstawiłem szczegółowy raport podsumowujący moje inwestycje. Wówczas blog w pierwszej wersji dopiero raczkował a ja jako początkujący blogger opisałem zyski jakie przyniósł rok poprzedni. Wówczas pieniądze spadały niemal z nieba i nie trzeba było wiele zachodu, żeby dobrze zainwestować. Powód bardzo prosty: oferty bankowe raczej nie zawierały warunków.

W roku bieżącym pieniądze przestały spadać, za to zaczął się okres 'handlu bankowego' czyli warunkowania dobrych ofert. | jednej strony wymusiło to finansowe lawirowania w celu ominięcia sieci warunków a z drugiej całkowite wycofanie środków z nieopłacalnych już lokat na rzecz obligacji.

Niżej zebrałem najważniejsze wydarzenia mijającego roku z mojego punktu widzenia. Celowo jest ich znów sześć. Faktyczne zyski są o wiele mniej istotne, ważniejsze jest zmiana funkcjonowania tego co banki nazywają manager finansów. Będzie to tematem jednego z przyszłorocznych wpisów.


1 Obligacje korporacyjne w ofercie prywatnej
Ewenementem na rynku obligacji korporacyjnych były obligacje firmy Work Service oferujące w pierwszym okresie ponadprzeciętny zysk. Nareszcie przestał obowiązywać denerwujący limit, zamiast typowych bankowych śpiewek typu: tylko do 10.000 tys. w db na 10%, czy tylko do 10k na 9% w neoBANKu mieliśmy ile chcesz na 10,5% (początkowo 21%) w WS.
Dotyczy to oczywiście każdej emisji dowolnej obligacji. Tutaj mamy tylko próg dolny a brak górnego, który tak irytował na każdym kroku w przypadku promocyjnej oferty w bankach. Mimo to warto się trzymać progów dolnych i dywersyfikować portfel obligacji bowiem nie są to inwestycje pozbawione ryzyka.
Artykuł: Ponad 20% zysku stało się faktem

Żródło: work service


2 Analiza fundamentalna czyli wielka kopalnia pomysłów
Z obligacjami nierozerwalnie wiąże się studiowanie analizy fundamentalnej spółek. Inna sprawa, że każdy, kto poznaje pewną dziedzinę wiedzy patrzy na nią z własnego punktu widzenia i wyciąga z niej to co uważa za właściwe. Jest tutaj wręcz kopalnia pomysłów na optymalizację, którą każdy może odkrywać i dostosowywać do własnego stylu.
Contribution margin czyli wkład na pokrycie kosztów stałych


3 Optymalizacja cashflow
W roku ubiegłym królowała nieopodatkowana kapitalizacja dzienna więc bardzo łatwo było prowadzić rachunkowość odnotowując dzienne zyski, które łatwo było zsumować na koniec miesiące i zyski umieścić w tabeli. Przypominało to sklepowe prowadzenie księgi przychodów. Bez rozchodów rzecz jasna ze względu na brak podatku Belki.
W roku bieżącym po wprowadzeniu podatku Belki księgowanie zaczęło przypominać raporty spółek. Raporty miesięczne dotyczą teraz cashflow a przede wszystkim jego optymalizacji a raporty kwartalne dotyczą rachunku zysków i strat. 
Na blogu zamieściłem wiele artykułów w których opisywałem różne aspekty optymalizacji cashflow. Dotyczy to przede wszystkim kont, odsetek, zakupów, kart i wielu innych metod z których korzystać może praktycznie każdy kto lubi bawi się w księgowość.
Atrakcyjne konta pełne dziwów które pozwalają zarobić


4 Promocje bankowe
O tym pisałem wczoraj na FpG w rankingu najlepszych okazji 2012. Tutaj bez wątpienia najciekawsze są oferty, które raz za razem pojawiają się na grouponie, ale nie tylko gdyż banki także prowadzą wewnętrzne promocje z których warto także skorzystać. Ostatnia była nawet na facebooku ale nie obyło się bez problemów...
Meritum rozdaje 100 tys dla swoich fanów
 

5 Optymalizacja kart
Temat którego do tej pory praktycznie nie poruszałem. Karty płatnicze pozwalają na dobre zarządzanie finansami głównie ze względu na fakt, że to właśnie w Polsce jest najwyższa opłata intercharge w Europie. Niestety już zaczyna się to zmieniać i długo już tak nie będzie.
Póki co mamy jeszcze wiele możliwości modyfikacji cashflow i ciekawych kombinacji. Szkoda tyko, że powoli kończy się to eldorado bowiem już trwają pracę nad ograniczeniem opłat i to co najmniej o połowę.
Optymalizacja tandemu ekstra karta i super konto6 Zobowiązania krótko oraz długoterminowe
To kolejny temat który do tej pory podejmowałem tylko częściowo a który pozwala na dalszą optymalizację dochodu pasywnego. Dotyczy przykładowo  limitu w koncie czy korzystania z pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej. Pozornie wszystko jest ok, ale jak się okazuje daleko do faktycznej optymalizacji.
Prosty przykład: branie nieoprocentowanej pożyczki pozornie jest dobrym pomysłem. Pozornie, bowiem z jednej strony przez początkowy okres spłaty mamy ją za darmo ale należy pamiętać, że ciągle wpłacamy nowy kapitał, który nie pracuje, a jednocześnie spłacamy stary w efekcie czego przychodzi moment, że gdzieś w środku zaczynamy płacić więcej za pożyczkę i zaczynają się straty. W efekcie wychodzimy praktycznie na zero.
Znalezienie matematycznego wzoru na optymalną spłatę PKZP, która będzie generować rzeczywiste zyski nie jest łatwe choć na pewno warte rozważania.
Limit w koncie czyli optymalizacja cashflow dla zaawansowanych 


Jak widać im dalej w las tym ciemniej. Finanse to dość złożona działka a z optymalizacją bardzo łatwo jest zagnać się na manowce. Wysiłek włożony w optymalizowanie dochodów nie powinien zrobić z nas księgowego niewolnika zysków.

Zyski owszem są wystarczającą zachętą by pogłębiać temat. Ale z drugiej strony nie powinniśmy przesadzać z tą optymalizacją. Granica bowiem między mądrym zarządzaniem finansami a nagminną chciwością zaczyna być coraz bardziej nieuchwytna więc należy z tym postępować bardzo ostrożnie.

5 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe podsumowanie tego roku :) wielkie dzięki za to mam nadzieje ze w następnym roku też takie będzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kto wie co będzie za rok. Rok temu nawet nie przypuszczałem, że podążę drogą, którą opisałem w powyższym artykule.
   Fakt faktem, że już w grudniu zaczęły się nowe inwestycje o których jeszcze wcale na blogu nie było ale to temat zbyt świeży by go opisywać. Więc bardzo możliwe, że będzie już ujęty za rok.

   Usuń
  2. uuu....

   nowe inwestycje... brzmi interesująco.... ;)

   Usuń
 2. Dopiero teraz zobaczyłam to podsumowanie 2012 roku bardzo interesujące :) liczę na więcej wpisów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam nadzieje w 2013 roku też zrobisz ciekawe podsumowanie ;) bo są naprawdę super.

  OdpowiedzUsuń