środa, 12 grudnia 2012

Gdzie jest wyjście awaryjne z lokaty z tabletem


Dawno oferta nie wywołała tyle emocji oraz sprzecznych komentarzy co najnowsza oferta Idei tablety za lokaty. Jedni narzekają pytając czy Idea ma nas za mało inteligentnych drudzy szukają jakiegoś obejścia bo tablet jakby nie patrzeć jest fajną rzeczą i przyda się każdemu.

Jak słusznie zauważyli niektórzy czytelnicy warto zwrócić uwagę na jedną rzecz, która jest na duży plus ciekawej bądź co bądź oferty. Pisałem o tym na samym początku cyklu artykułów o tabletach. Niniejszy artykuł to już czwarta część i mam nadzieję podsumowująca cały temat. 

Co zatem jest na plus? Możliwość zerwania umowy w trakcie jej trwania. I od razu zaznaczę rzecz najważniejszą na którą zwrócił uwagę anonimowy we wczrajszym komentarzu:
Mam prośbę do polcan'a: czytaj regulaminy ze zrozumieniem. Przecież jest wyraźny podział na długość trwania lokaty (Pierwszy okres trwania lokaty). Dam Ci przykład: masz 90 tyś. zł i chcesz iPada więc zakładasz lokatę na 24 m-c ale możesz ją zerwać po 3 miesiącach bez żadnych konsekwencji (to jest właśnie pierwszy okres trwania lokaty)


Cenię sobie komentarze, jeżeli zwracają uwagę na coś istotnego a podany punkt jest tutaj bardzo istotny. O tym, kiedy można zrywać umowę dla każdego z czterech okresów pisałem w pierwszej części tutaj. Niestety nie jest tak różowo jak pisze anonimowy. W regulaminie w paragrafie 5 punkt 1 czytamy:
W razie odstąpienia od Lokaty w Pierwszym okresie trwania Lokaty, skutkującego niespełnieniem warunków niniejszej Promocji, Uczestnik zobowiązany będzie do zapłaty pełnej Ceny Urządzenia poza promocją, wskazanej w § 2 ust. 5, pomniejszonej o uprzednio zapłaconą Cenę sprzedaży Urządzenia.

Oto najbardziej istotne punkty regulaminu Źródło: idea


Chciałbym tutaj zwrócić uwagę na istotne słowa 'do zapłaty pełnej Ceny Urządzenia' (czyli tabletu). Rozumiem to jako zwrot kosztów albo 850 zł w przypadku Samsunga lub 1449 zł w przypadku firmy Apple.

Jak słusznie zauważył anonimowy na koniec komentarza Przyznanie się do błędu nie jest porażką. Każdy z nas jest tylko człowiekiem i ma prawo do błędu. Na blogu nie chodzi jednak o to by pokazywać sobie: o jaki ty be jesteś bo robisz lubi w konia czy wprowadzasz w błąd. Blog ma służyć pomocą dla wszystkich zainteresowanych a jeśli jakiś błąd się pojawi i go dostrzegę oczywiście nanoszę odpowiednią poprawkę.

Oczywiście we przypadku ofert najważniejszy jest regulamin. My możemy sobie tutaj rozprawiać o wadach i zaletach lokaty z tabletem, o lepszych i gorszych aspektach tej niecodziennej lokaty, ale koniec końców to regulamin jest wiążący i stanowi podstawę do ewentualnej reklamacji. 

Druga istotna rzecz poruszana w komentarzach dotyczy terminu, kiedy otrzymujemy wybrany tablet. W paragrafie 4 punkt 1 czytamy:
Organizator wyda Urządzenie Uczestnikowi w terminie 30 dni od dnia: spełnienia wszystkich warunków wskazanych w § 2 ust. 3 lit. a–d, dokonania wpłaty Kwoty do wpłaty na rachunek Lokaty, rozumianego jako moment zaksięgowania środków na Lokacie, uwzględniającego wpłatę środków na Lokatę oraz zapłatę Ceny sprzedaży Urządzenia. Oprocentowanie Lokaty nie obejmuje środków wpłaconych na poczet Ceny sprzedaży Urządzenia.

Zatem nie dostajemy go od razu ale dopiero po 30 dniach, być może nieco wcześniej. Trzeba tutaj jeszcze dodać jedną bardzo istotną informację, która na pierwszy rzut oka wydaje się nieistotna. Urządzenie kosztuje 1 zł o czym informuje paragraf 3 punkt 1
Uczestnik, który w Okresie Promocyjnym spełni łącznie wszystkie warunki, wskazane w § 2 ust. 3 lit. a–d Regulaminu, otrzyma uprawnienie do zakupienia od Organizatora Urządzenia za cenę 1 zł brutto.

Takiej informacji jak dotąd nie podawałem a jest dość istotna, gdyż brak owego symbolicznego złotka może skutkować niespełnieniem wszystkich warunków. Wystarczy przecież jeden wyjątek, by wyrażenie 'wszystkich warunków' można było poddać w wątpliwość i wystąpiły niepotrzebne problemy.


Podsumowując wpis i pytanie zadane w tytule gdzie jest furtka wychodzi na to, że furtka nie jest w pierwszym okresie trwania umowy ale w drugim okresie, do tego trzeba pamiętać o spełnieniu bezwzględnie wszystkich warunków umowy. A wówczas likwidacja w terminie 3 dni roboczych według wskazówek w regulaminie będzie miała sens.

Ciąg dalszy: Jak złożyć reklamację w Idea bank

4 komentarze:

 1. Witam,
  Anonim ma rację, jeżeli wpłacisz 90 tys. to po trzech miesiącach możesz zerwać lokatę i tablet masz na własność. Jak sprzedaż taki tablet to wyjdzie jak nalokacie około 7%. Dla osób taki jak ja z niedużą kasą myślę że najbardziej optymalna opcja to 14 000 z Samsungiem. Po roku zrywamy lokatę, a tablet sprzedajemy np. za 8
  30 zł i mamy jak na lokacie 7%.(koszty wystawienia na allegro i zapłaty 1 zł za tablet pokrywa zysk 0,1% z lokaty)
  Wady tej lokaty to:
  - długi czasz oczekiwania na tablet, po swiętach może być ciężko szprzedać tablet po dobrej cenie,
  - trzeba znowu pójść na spotkanie do banku
  Inne opcje takie jak:
  - 5000 za 3 lata
  - zostawienie pieniędzy na cały okres
  Są nieopłacalne bardzo lub super bardzo

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałem dzisiaj iść na to spotkanie, al epo przekalkulowaniu nie jest to zbyt opłacalne, za miesiąc jak będzie wysyp tabletów to Ipady będa za 1100-1200, Samsungi za 700.
  Oferta szału nie robi, ale lokaty w tym momencie są też oprocentowane już tak nisko, że wydaje się że gorzej już być nie może;)
  Super fajny blog. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się z powyższym. Lepiej trochę poczekać i na pewno trafisz na jakąś okazję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Podoba mi się, że autor tak szczegółowo rozkłada na czynniki pierwsze konstrukcję tej oferty. Stara się wyjaśniać pojawiające się wątpliwości, a przy tym sam na niektóre aspekty jeszcze zwraca uwagę. To jest chwalebne podejście do tematu.
  Jak dla mnie "tablety za lokaty" jest niezłym chwytem marketingowym, chociaż ten czas oczekiwania jest jednak zbyt długi. Ludzie są napaleni na ten gadżet, i nie chcą czekać do miesiąca. Można czekać na auto w salonie, ale na tablet ... nie przesadzajmy.

  OdpowiedzUsuń