poniedziałek, 10 grudnia 2012

Lokata z tabletem Apple iPad bez produktów ekstra


W świecie IT od lat toczy się walka wielu par: Apple-Samsung w urządzeniach, Intel-AMD w procesorach czy Windows-Linus w systemach operacyjnych. Każdy ma swoich zwolenników i zagorzałych wrogów, a artykułom o wyższości jednych nad drugimi nie ma końca.

Finansiści sprytnie wykorzystują tę rywalizację oferując po prostu oba produkty naraz. Nieważne kto ma rację, ważne by przyciągnąć oba obozy i wykorzystać cały potencjał klientów a nie ograniczać się do jednego z obozów. Stąd nic dziwnego, że oferta tabletów dotyczy dwóch skrajnych firm z górnej półki.

Samsung omawiam dziś w długim artykule na FpG, teraz czas na Apple. Jabłko od lat należy do najdroższych spośród firm IT, zobaczmy więc jakie warunki trzeba spełnić by dostać jego tablet w zamian za założenie lokaty.


Ciekawy prezent pod choinkę bo bez dodatkowych produktów Źródło: idea


Apple iPad mini 16 GB WIFi
Wartość tego urządzenia zdaniem Idea banku opiewa na 1449 zł a więc niemało i znacznie drożej aniżeli tablet Samsunga.  Promocja przewiduje dwa razy mniej produktu aniżeli koreański rywal czyli tylko 200 sztuk. Okres lokaty taki sam: 2,4 lub aż 10 lat.

Spójrzmy na drugą tabelę. Jak ją odczytywać podałem już w poprzednim artykule, do którego można szybko dotrzeć klikając tutaj.Jak widać oprocentowanie średnie jest identyczne jak w przypadku Samsunga. Ale oczywiście skoro Apple kosztuje więcej zatem więcej musimy też zainwestować w lokatę. Minimalna kwota wymagana na umowę 10-letnią jest o 3000 zł większa i wynosi 8 tys a ten wkład pracuje zaledwie na poziomie 2,15% i to przez 10 lat.

Natomiast najkrótszy okres dwuletni jest aż o 35 tysięcy droższy! a kapitał pracuje na zaledwie 3,95% przez okres dwuletni. Niby nieco więcej ale należy pamiętać, że podane procenty to stawka brutto więc trzeba jeszcze tutaj odliczyć podatek.

Czy to się opłaci? A to jest dobre pytanie. Tablet ma pełnić oczywiście rolę przynęty a konstrukcja lokaty pewnie jest tak skonstruowana by strata na niskim oprocentowaniu rekompensowała koszta tabletów. Jutro przyjrzymy się temu dokładnie i obliczymy ile faktycznie zyskujemy na tym.

Kto skusi się na tablet pewnie nie będzie myślał o odsetkach. Warto jednak dla każdego wariantu obliczyć realną stratę. Ot wystarczy zrobić tabelę z przykładowymi obliczeniami zysków dla powyższych danych wejściowych oraz hipotetycznych przy założeniu oprocentowania np na  5%.

Tak to wygląda Źródło: Idea


A poza tymi obliczeniami warto zastanowić się nad samym tabletem. Dziś to modny gadżet i sam planuję zakup takiego urządzenia, niekoniecznie firm Samsung czy Apple. Warto jednak wziąć pod uwagę inny aspekt. Żywotność sprzętu IT czy nawet komórek to zwykle 2-3 lata potem sprzęt staje się przestarzały.

Pytanie zatem czy jeśli ktoś się skusi na któryś z tabletów nie będzie się denerwować za 9 lat że wciąż ma zablokowaną kwotę na niskooprocentowanych lokatach a w domu na biurku już piątą generację tableta lub pierwszą generację nowego supergadżetu o którym dziś nie mamy zielonego pojęcia.

Ciąg dalszy: Czy warto zakładać lokatę z tabletem - symulacja zysków

10 komentarzy:

 1. Oferta jest moim zdaniem mało atrakcyjna.
  Mam też wrażenie, że traktuje się tutaj klienta trochę jak idiotę.

  Jeśli ktoś ma 90 000 zł to może sobie kupić taki tablet od ręki, a 88 550 umieścić na 2 letniej lokacie w Santanderze (6,10%) i jeszcze wyjdzie na tym na plusie.

  Jak ktoś ma 8000 zł i kupi tablet, zostanie mu 6550 zł, po dwóch latach od tej kwoty, na powyższej lokacie w Santanderze dostanie prawie 50% odsetek, które dostałby po 10 latach w IB.

  Daje do myślenia, ale czy można wyjść na plusie, po jakim czasie?
  Powiem szczerze, że nie wiem, nie chce mi się liczyć, z oferty nie skorzystam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ludzka zachłanność i naiwność pewnie weźmie górę nad rozsądkiem i tablety rozejdą się jak ciepłe bułeczki w piekarni. Obym się mylił.
  Ciekawy przykład podał autor bloga, za 9 lat pieniądze nadal będą na lokacie a po tablecie żaden ślad nie zostanie.
  Chyba, że uraz w pamięci naiwnego klienta.

  OdpowiedzUsuń
 3. Od razu mówię, że nie czytałem regulaminu promocji. Tablet dostaje się zaraz po założeniu lokaty? Co wtedy gdy się skończą tablety? Jak zerwę lokatę po miesiącu, czy będę musiał płacić jakieś koszty oraz/lub oddać tablet?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zaraz, organizator zastrzega sobie 30 dni na 'wydanie Urządzenia Uczestnikowi' od momentu spełnienia wszystkich warunków.
   Jak się skończą tablety to pewnie będzie koniec lokaty z tabletami.
   A lokatę tak jak pisałem w poprzedniej części można zrywać tylko w wypisanych tam dniach.

   Usuń
 4. A moim zdaniem nie myślicie. Powiedzmy wariant 45tys:

  45000 x 0,065 (tyle się teraz dostanie na 6M) x 0,81 / 2 = 1184,62zł zysku netto.

  Wydaje mi się, że lokatę po 6M można zerwać, i zachować tablet. A jeśli on jest więcej warty to chyba się opłaca. Po ile chodzą jak by odsprzedać i reinwestować "tabletowe odsetki" na 7% nie wiem.

  Dla kombinatorów oferta warta przestudiowania regulaminu. Sam bym musiał wejść z wkładem 8tys na 36M, po 3 dniach zrywać i chyba wyszedł bym na 7% licząc cenę rynkową. Gdyby sprzedać to hm.. ale nie chcę zamrażać 8tysiaków na 3 lata, za pół roku sobie taki kupię z lokaty 3-4M jeśli tylko najdzie mnie ochota. Gdyby to był Ipad 3 to oferta była by wiele lepsza.

  OdpowiedzUsuń
 5. polcan, myślałem że czytasz regulamin ofert niestety opis lokaty z tabletem który stworzyłeś jest strasznie niedokładny. Zauważ, że np. lokaty 10 letnie możesz zerwać bez utraty odsetek po 3 latach i tablet zostaje dla Ciebie i nie musisz za niego zwracać policz to sobie na spokojnie i znajdź mi lokatę na której zarobisz na takiego tableta, taka lokata musiałaby być oprocentowana na około 7,5%. Czy są teraz takie oferty? Zauważ też że tableta dostajesz dzisiaj, a na lokacie odsetki dostajesz na koniec lokaty, czyż nie mam racji? Tak na przyszłość, jeżeli kreujesz się na znawcę lokat, warto byłoby przed kolejną krytyką przeczytać dokładnie regulamin bo może oferta nie jest taka zła jak na pierwszy rzut oka przedstawiłeś. Ogólnie wykonujesz kawał dobrej roboty, tylko niestety niektóre artykuły piszesz mając niepełną wiedzę przez co wprowadzasz wielu czytelników w błąd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gwoli ścisłości tableta klient dostaje po 30 dniach według paragrafu 4 punkt 1 Regulaminu Promocji.
   Poza tym weź pod uwagę, że komentujesz tylko jeden z trzech artykułów. Oferta jest nowa zawiera bardzo wiele nowych rzeczy, których nie ma w zwykłych lokatach więc przeczytaj najpierw wszystkie odcinki. Nie sposób zawrzeć wszystkiego w jednym artykule.
   A czy warto? Dla kombinatorów planujących zerwanie w trakcie trwania umowy na pewno jednak nie powinien tego robić w pierwszym okresie trwania umowy, wówczas bowiem będzie musiał zapłacić 850 zł.

   Usuń
  2. No tak, wystarczy potrzymać kasę na owe 0.10% i w ciągu 3 dni po zerwać i tablet jest nasz. Ja tak to rozumiem jak napisał: "Anonimowy10 grudnia 2012 23:17". I właśnie tak rozumiem tą ofertę.

   Nie jestem w temacie cen "Allegro" ale jeśli ten tablet jest warty a my nie musimy zapłacić podatku za tablet to 45tys 6M lokata winduje na 8.06% brutto + około 18zł odsetek z 0.10%. Razem 8.16% jak byk:

   http://i48.tinypic.com/vc1hs.png

   Tylko idiota by trzymał na dłużej. I pod tym kontem powinno się tą ofertę przeglądać. Niestety ja swoje środki mam też zamrożone, a 36M mi nie pasuje. Gdyby właśnie to był Ipad 3 z tym lepszym ekranem, mini to ekran 2 więc szału nie robi, a 3 lata to trochę czasu jest. Myślę, że % składanym tyle się zarobi.

   Ta oferta wydaje się dobra, jak ktoś nie ma pomysłu nawet na prezent i nie ma gdzie ulokować większej kwoty. Nawet dla 8tys, na odsetki trzeba by czekać 3 lata, a tu mamy urządzenie może i pod choinkę z góry.

   Usuń
  3. Rzeczywiście, przyjrzałem się ofercie i regulaminowi, i jest tak jak piszecie. Można zerwać lokatę po pierwszym okresie trwania lokaty zachowując tablet.
   Porównując wartość tabletu z potencjalnymi odsetkami jesteśmy na plusie.

   Jednak czy cz tego powodu należy od razu korzystać z oferty? Tylko po to by dostać tablet?

   A co z szeroko rozumianą gwarancją? Z regulaminu wynika, że obejmuje nas tylko gwarancja producenta.
   Co z 2-letnią odpowiedzialnością sprzedawcy za zgodność towaru z umową?
   Czy w przypadku, gdy bank jest sprzedawcą te przepisy nie obowiązują?

   Kolejna sprawa, czy uda się odsprzedać taki tablet by wyjść na plusie?

   Dla mnie, dalej tablety są tylko wabikiem, który ma sprawiać pozory super okazji.

   Usuń
  4. Oczywiście, że wolał bym 8.16% i odsetki z góry (co dało by -> z 9%..) ale jeśli ktoś akurat... planował Ipada mini i ma środki do 3-6M to jest to dobra oferta.

   Myślę, że te 200sztuk zejdzie bardzo szybko.

   Usuń