poniedziałek, 18 lipca 2016

HWDP nie wykupiło obligacji i nie odbiera korespondencji


Jak można się było spodziewać, spółka Have We Double Power nie wykupiła swoich obligacji serii A. Spółka w międzyczasie zdążyła już zmienić skrót HWDP na mniej wymowną nazwę PHS czyli Polski Holding Spożywczy, ale nijak nie wpłynęło to na rzetelność.

Dla mnie miał to być szósty, ostatni wykup w 2016. Niestety jaki początek, taki finał. Jako pierwsze niewykupione papiery w dalszym ciągu pozostaje TK Invest. Kolejne z większym bądź mniejszym skutkiem doszły do skutku o czym na bieżąco pisałem na blogu. 

Niestety w przypadku ostatnich, podejrzewałem że będzie podobnie do TK Invest. Powód był prosty - liczne powiązania z pierwszą. Już w prezentacji TK Invest pojawiła się informacja, że mają na wyłączność całą dystrybucję napoju energetycznego HWDP.


Obligacje HWDP wypłacał ten sam dom maklerski co TK Invest czyli bielski BDM. Jak zwykle odsetki wpływały w terminie, ale jak przyszło do wykupu 29 czerwca, na koncie obligatariusze nie zobaczyli żadnego przelewu: ani kuponu nr 4 ani zwrotu kapitału.

Nie dostałem nawet żadnej informacji ze strony spółki dotyczącej wyjaśnień czy jakichkolwiek zamiarach czy propozycji spłaty. Jak widać olewanie obligatariuszy przez całą grupę powiązanych spółek stało się ostatnio normą.

Od jednego z czytelników dowiedziałem się, że niektórzy obligatariusze dostają jeszcze jakieś informacje, są to jednak lakoniczne komunikaty, rodem z TK Invest. Oto przykład jednej z nich:

piszę z informacją, że Biuro HWDP 5go lipca przysłało mejla z treścią: 
"W związku z przedłużającym się terminem uzyskania finansowania przez spółkę w instytucjach finansowych spółka jest zmuszona wydłużyć termin wykupu obligacji serii B do dnia 30.09.2016r
Z poważaniem Prezes Zarządu Roman Baczyński"
o braku wypłaty transzy ani me, ani be...
Informacja dotyczy serii B, o serii A nie wiem niestety nic. Dom maklerski BDM rozkłada bezradnie ręce informując, że też nie mają żadnych informacji ze strony spółki. Tomek wysłał do nich pismo listem poleconym, z żądaniem przedteminowego wykupu ze względu na brak trzeciego kuponu.
Komunikat Poczty o braku odbioru przesyłki

Jak widzimy z komunikatu Poczty Polskiej, dwa razy było awizo zostawiane. Po 17 dniach podjęto decyzję o zwrocie przesyłki. Przypomina to podobną sprawę z TK Invest, w której obligatariusz dostał zwrot listu z napisem Firma zlikwidowana.
Jak widać TK Invest przetarło szlak dla kolejnych spółek. I inne spółki kopiują poczynania pierwowzoru, nie odbierając poczty, zaś obligatariuszy informując tylko wybiórczo. Co zaś oznacza: uzyskanie finansowania przez spółkę w spółkach finansowych?
Ostatnie zdanie jest kolejna parodią obligacji. Emitent w teorii robi emisię obligacji by osiągnąć ponadprzeciętny zysk z inwestycji i podzielic się z nim z obligatariuszem. Tutaj mamy jednak do czynienia z piramidą finansową, a spłata jest uzależniona nie od zysków, lecz od wpłat.
Nic dziwnego, że winni są wszyscy: a to obligatariusze, że wyrażają niezadowolenie na forum, a to Urząd Skarbowy, że nie wypłaca VAT, teraz zaś mamy jakieś bliżej nieznane spółki finansowe, które nie dają im... finansowania na spłatę.
Cóż, nawet gdyby dały finansowanie, wątpię czy kasa poszłaby na spłatę. Tak przecież było w przypadku Leasing Expert, który dostał pożyczkę na 2,5 miliona tuż przed wykupem obligacji i tego nie zrobił, a w zamian zaproponował spłatę przez 30 kolejnych lat... 

Ciąg dalszy: Windykatorzy bezradni w ściganiu emitentów obligacji

28 komentarzy:


 1. cyt. "Cóż, nawet gdyby dały finansowanie, wątpię czy kasa poszłaby na spłatę". Święta racja bo taki sam numer wywinął TK Invest. Sowa na spotkaniu w kancelarii też zapewniał, że spółka ma aktywa, które zabezpieczają spłatę obligacji takie jak. min. akcje Velto Cars po czym większość tych akcji TK Invest później sprzedała a uzyskane pieniądze niestety nie poszły na spłatę tych obligacji. Zgłaszajcie sprawę HWDPE, Browar Wojcieszów, TK Invest na policję bo wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z tym samym schematem działania, które miało na celu wyłudzenie pieniędzy przez powiązane ze sobą ww. spółki pod pozorem sprzedaży obligacji. Pomijam sam fakt łamania warunków emisji (np. brak ustanowionych zabezpieczeń, brak ewidencji obligacji). Teraz gdy przychodzi do zwrotu pieniędzy wierzyciele otrzymują ten sam typ wykrętów lub w ogóle nie otrzymują żadnych wyjaśnień.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytam sobie Twoje wpisu o TK Inwest, browarze, teraz HWDP... I wiem już, że NIGDY nie kupię żadnych obligacji emitowanych przez jakieś dziwne spółki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Po terminie wykupu z serii A dostałem na maila ten sam śmieszny komunikat o przedłużającym się terminie uzyskania finansowania. Pewnie działeczki z zabezpieczenia też już zmieniły właściciela, jak przy TK Invest. Wszystkie emisje spółek powiązanych to z góry zaplanowane oszustwo.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z Bro-Invest (dawniej Browar Wojcieszów)również nie wpłynęły odsetki za 3 kupon odsetkowy. Oczywiście brak kontaktu ze spółką. Przedterminowy wykup ma nastąpić 31 sierpnia.Spraw jest w Prokuraturze Rejonowej w Zielonej Górze akta sprawy sygn.PR 2Ko 22.2016. Postępowanie prowadzi również nadkomisarz Ordecki tel. 684762220. Proszę osoby pokrzywdzone w tej sprawie o zgłaszanie się do prokuratury lub bezpośrednio do nadkomisarza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja otrzymalem jak do tej pory 3 kupony z BRO z czego ostatni dzisiaj tj 22.07 czyli wyglada na to ze poki co jest ok ale mam przeczucie ze skonczy sie tak jak z pesso i hwdp.

   Usuń
  2. Tez 22.07 dostałem.

   Usuń
  3. A mnie nie wypłacili należnych odsetek za 3-ci okres do tej pory. Siwek z Bro-Invest nabrał wody w usta i nie odpisuje na emaile. Sprawa zgłoszona na Policji.

   Usuń
 5. Co teraz gdy minął termin wykupu ? Jaki nadać bieg sprawie jeśli chodzi o wystawienie na sprzedaż nieruchomości, które były zabezpieczeniem ? Czy siedzieć i czekać tylko nie wiadomo na co ? Mam serię B i dostałem ten komunikat że wykup będzie 30 września w co nie
  wierzę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja, nie wierzyć w ani jedną obietnicę bo jak na razie żadna z nich nie zostało spełniona.

   Usuń
  2. Ja też nie wierzę w te obietnicę i jestem przekonany, że żadnego wykupu 30 września nie będzie, natomiast pojawi się kolejna obietnica wykupu z przesunięciem terminu spowodowanego przyczynami obiektywnymi, niezależnymi od spółki tj...... i tu można sobie wstawić dowolną opcję z wymienionych: zawirowania na rynku, narzekania obligatariuszy na forach związane z brakiem wykupu obligacji, przeciągająca się sprzedaż nieruchomości, brak zwrotu VATu z US. Nie wykluczam kreatywności Zarządu HWDPE i podania innego powodu braku wykupu obligacji w obiecanym terminie.

   Usuń
 6. To w serii B HWDP ustanowili zabezpieczenie? Pierwsze co, to idź na najbliższy komisariat policji lub pisz do właściwej prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu oszustwa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co mi da zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa ? Jaki nada to tok sprawie ? Co robi w takim przypadku prokuratura ? Może ktoś dysponuje wzorem takiego pisma ?

   Usuń
  2. Masz HWDP serię B ? Podaj mejl podeślę Ci wzór - Anielka

   Usuń
  3. obligacjehwdp@gmail.com - proszę o wzór takiego pisma, mam serię B. Z góry dziękuję

   Usuń
  4. Po pierwsze jak czujesz się oszukany, okradziony to pierwszą właściwą reakcją jest zgłoszenie tego faktu na policję, czy do prokuratury. Trochę dziwne mają podejście ludzie którzy w dobrej wierze powierzają firmie swoje pieniądze w kwocie 10 000 zł czy 20 000 zł w zamian za obietnicę (zawartą w warunkach emisji obligacji) wypłaty odsetek i kapitału w określonym czasie a gdy tych pieniędzy nie otrzymują w terminie to zastanawiają się co robić zwłaszcza, gdy dłużnik nie udziela żadnych wyjaśnień i nie odbiera telefonów i korespondencji. Natomiast pewnie nie mieliby ci ludzie żadnych wątpliwości co robić w sytuacji zapłaty kilkuset złotych za zakupiony na allegro telefon i mimo zapewnień sprzedawcy, tego telefonu później nie otrzymaliby a kontakt z tym sprzedawcą urwałby się.

   Usuń
  5. To Ci przypomnę jak się zachowują owe Prokuratury:
   http://polakcandwa.blogspot.com/2016/07/prokuratury-niezdecydowane-w-sprawie-tk.html

   Usuń
  6. Takie działanie prokuratur na początku (w końcu któraś będzie musiała zająć się sprawą) nie oznacza, że należy stać bezczynnie, przyglądać się rozwojowi sytuacji i liczyć na łaskawość dłużnika, bo może ruszy go sumienie, wreszcie spełni swoją kolejno składaną obietnicę i zwróci należne pieniądze. Taka postawa pokrzywdzonych tylko rozzuchwala i znajduje kolejnych naśladowców kierownictwa spółek opisywanych na tym blogu.

   Usuń
  7. Polcan, nie zniechęcaj ludzi do zgłaszsnia do prokuratury. Odzysk kasy swoją drogą a sprawiedliwość musi być. Są solidne podstawy aby ich ukarać i prędzej czy później to nastąpi. Jak macie zastzeżenia co do pracy prokuratur to jest Rzecznik Praw Obywatelskich i tam można złożyć skargę. Nie może być tak że ci ludzie nie zostaną ukarani i napiętnowani. Browar Wojcieszów teraz na przykład zajmuje się budową dróg jako bro-invest. Z KRS wykreśił prdukcję piwa. Więc rzeczywiście jest to wałek. Po co wpisał inną działalność, zmienił adres i nazwę? Można się domyślić, że szykuje coś dla kolejnych inwestorów. Czy można odpuścić? Nie! Czy zwrócą czy nie zwrócą należy tą sprawę doprowadzić do końca.

   Usuń
  8. Nie zniechęcam, przecież prezentowałem w osobnym artykule przykładowe pismo do prokuratury i sam je wysłałem.

   Usuń
  9. sstan@interia.pl
   Również proszę o wzór pisma do prokuratury

   Usuń
  10. Wyślij też na marszr1@gmail.com

   Usuń
 7. Pismo z ostatecznym przedsądowym żądaniem zapłaty obligacji wraz z odsetkami wysłałem na następujące adresy :
  Delikatesy Monopolowe Bimbeer Legnica, Ścinawska
  TK Invest Lubin, Sowia
  Polski Holding Spożywczy Wrocław, Św. Jerzego
  HWDP , Legnica, Złotoryjska.

  Polecone nigdzie wśród tych 4 adresów nie zostały odebrane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Klasyczne zachowanie dłużnika unikającego wierzycieli, którym nie zamierza zwrócić pieniędzy. Powiadamiać organy ścigania póki w tych spółkach jest jeszcze jakiś majątek.

   Usuń
  2. Kto zna adres prokuratury wrocławskiej do której trzeba wysłać powiadomienie?

   Usuń
  3. Chyba o ten adres chodzi:
   Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu
   Wydział VI ds. Przestępczości Gospodarczej
   Ul. Podwale 30
   50-950 Wrocław

   Usuń
  4. Zeby cos probowac tutaj jeszcze odzyskac to lepiej do sadu czy do prokuratury? Jak takie pismo powinno wygladac? Czy zanim zostanie wyslane takie pismo to powinienem wyslac do tych gnoi jakies wezwanie (jako dowod przed sadem czy dla prokuratury) ze probowal sam cos juz tutaj zdzialac? Poprosze o pomoc jak do tego podejsc.

   Usuń
  5. Dlaczego wysylacie do prokuratury wroclawskiej skoro HWDP ma/mialo siedzibe w legnicy?

   Usuń
  6. Bo PHS ma we Wrocławiu.

   Usuń