wtorek, 19 lipca 2016

Windykatorzy bezradni w ściganiu emitentów obligacji


Sprawa z TK Invest pokazała, że sądy są niesamowicie opieszałe w podejmowaniu jakichkolwiek decyzji, prokuratury są niezdecydowane który wydział ma się zająć niewygodną sprawą, zaś zabezpieczenie można przenieść na spółkę trzecią.

Powstaje pytanie jaką drogę podjąć względem bliźniaczego HWDP, które ulepione jest z tej samej gliny co TK Invest. Korzystanie z usług kancelarii prawnych to dodatkowe koszta, bez żadnej gwarancji zwrotu, a więc?

Naturalnym wyborem jest firma windykacyjna. Ta nie pobiera żadnych dodatkowych opłat, próbuje odzyskać środki i w pobiera sobie określony procent od tego co uda się jej odzyskać. Wariant ciekawszy, pytanie czy skuteczny.Spółka która zbadała HWDP

Dla przetestowania tej drogi wybrałem firmę windykacyjną Deptor. Nie kierowałem się tutaj hasłem bezzaliczkowe odzyskiwanie należności, jakim firma się reklamuje. Choć hasło jest zachęcające, powód był zgoła inny.

Deptor już zna TK Invest, gdyż zajmuje się tą sprawą od dość dawna, niemal natychmiast od pierwszych problemów jakie wystąpiły z tą spółką. Nie musiałem więc przedstawiać szerzej sprawy i czekać na jej rozpoznanie.

Prezesa spółki odwiedziłem osobiście, by wybadać reakcję na znaną mu już spółkę i jej powiązania. Odniosłem wrażenie, że niechętnie zajmie się tą sprawą, ale została ona przyjęta i kazano mi skontaktować się za dwa tygodnie, gdyż z HWDP prezes nie miał jeszcze do czynienia.

Dwa tygodnie minęły szybko. Odpowiedź była w zasadzie taka jak się spodziewałem: to gruby wałek, spółka jest trudno osiągalna, zaś o ugodzie nie ma mowy. Dług jest praktycznie nieściągalny. Mówiąc łagodnie, Deptor nie chce zajmować się tą sprawą, gdyż nie widzi tutaj możliwości odzyskania kasy.

Jak widać solidne zabezpieczenia jakie oferują oferty obligacji można włożyć między bajki.

18 komentarzy:

 1. Jeśli firma zna TK Invest, czy udało się jej coś osiągnąć w ich sprawie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic jej się nie udało, chociaż zlecenie dostali z tego co wiem w marcu tego roku.

   Usuń
 2. czy ktos wie w jakiej kancelari Pesso zlozyla zabezpieczenie z 777 ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żadnej kancelarii nie złożyła zabezpieczenia to było pic na wodę - zgłaszaj do prokuratury która wobec Pesso podjęła już oficjalne śledztwo

   Usuń
  2. Seria a napewno była zabezpieczona bo dostałem akt notarialny od spółki na pisemne żądanie, u not. G. Lewicka inne serie nie wiem

   Usuń
  3. ja mam serie D2

   Usuń
  4. Zabezpieczenie miała tylko pierwsza seria(A). Reszta to kłamstwo by wyłudzić pieniądze

   Usuń
 3. Spółka pożyczkowa PESSO która nie wykupuje obligacji uciekła pod skrzydła sądu z programem naprawczym , a w miedzy czasie zmienia adres na Lublin ul.Zemborzycka 53 m 220

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PESSO z tego co pamiętam miała bardzo słaby "prospekt emisyjny". Wyniki finansowe jak na pożyczkodawcę też były długotrwale słabe. Ledwie zarabiali na swoje koszty. Browar Wojcieszów pokazał swego czasu jak powinna wyglądać dobrze przygotowana oferta obligacji. Materiały były obszerne i wiarygodne.

   Usuń
 4. Ciekawi mnie na jakiej podstawie oni mogą przeprowadzić windykację? Z tego co się orientuję to na początku mogą jedynie prowadzić negocjacje z dłużnikiem a następnie w sądzie przeprowadzić postępowanie uproszczone w trybie nakazowym lub upominawczym. Obydwa postępowania mają służyć wydaniu nakazu zapłaty. Ale z tego co wiemy cała grupa TK Invest jest mistrzem w składaniu odwołań itp. Chyba, że jakiś sąd wydał taki nakaz. Napisz proszę Polcan jaki % wierzytelności pobiera taki firma windykacyjna oraz jaki jest koszt początkowy? Zastanawiam się czy nie wykorzystać takiego środka w stosunku do spółki z grupy PCH Capital.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma kosztów początkowych, gdyby było nie kontaktowałbym się z firmą. Pobierają 10% od odzyskanej należności.

   Usuń
  2. Taka firma windykacyjna to może nękać i zastraszać zwykłego Kowalskiego co nie spłaca rat za pralkę. Co mogą zrobić spółce z wirtualną siedzibą i prezesem słupem.

   Usuń
 5. Najlepszą windykacją jest aby odzyskać swoje wierzytelności jest niewidzialna ręka , wystarczy się po cichu zmówić i dorwać skurwiela dłużnika i rachunki wyrównać , prosty skuteczny sposób.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przecież to był przekręt zaplanowany już w momencie przygotowywania emisji. Trudno będzie zwindykować coś czego nie ma. Sowa jest cudotwórcą, nikt tak nie potrafi znikać pieniędzy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Może ktoś wie co słychać w Polfa S.A.Mam serię c,dobrego adwokata i nic. Czekam na ogłoszenie listy wierzytelnosci i coraz mniej wierzę, ze kiedyś odzyskam pieniądze. NIGDY WIĘCEJ OBLIGACJI. pozdrawiam Andrzej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pustego i dobry papug nie naleje. Ty już się przekonałeś, ja też, ale przyjdą następni i dadzą się ubrać w zabezpieczone, pewne obligacje firmy w dobrej kondycji finansowej. I tak w kółko. Nie bez przyczyny obligatariusze są tak słabo chronieni przez prawo.

   Usuń
  2. NIGDY WIĘCEJ OBLIGACJI. - i Ty to teraz mówisz? Obserwuje finanse od czasu "wolnej Polski" kiedy zdecydowałem się na początku lat 90-tych wrócić z do niby wolnego kraju. Do kraju gdzie złodziej na złodzieju jedzie i złodziejem popędza i to w majestacie prawa.
   Nigdy żadnych obligacji, funduszy, forexów i innych narzędzi do strzyżenia łosi. Włącznie lokaty, ale to też nie jest pewne, bo kto wie czy zaraza cypryjska nie odżyje w Polsce. Obserwuje wpisy na tym blogu od 2-3 lat i już wówczas śmiać mi się chciało na te ochy i achy na obligacjami. To było do przewidzenia.
   współczuję naiwnym (bez urazy)

   Usuń
 8. Na nękanie telefonami przez namolnych windykatorów jest już narzędzie w postaci bardzo skutecznej aplikacji blokujące na telefony: https://play.google.com/storeapps/details?id=com.way2games.zablokujwindykatora&hl=pl

  Świetne narzędzie do walki z tymi draniami! Mnie zwłaszcza podoba sie treść zwrotnego esemesa: „Art. 190a § 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u
  niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność,
  podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”

  Chciałabym zobaczyć miny tych windykatorów, kiedy nie mogą się dodzwonić i wraca do nich ten komunikat :)

  OdpowiedzUsuń