poniedziałek, 25 lipca 2016

Rusza oficjalne śledztwo w sprawie afery TK Invest


Jak było do przewidzenia, sprawa TK Invest zainteresowała się w końcu prokuratura. Co prawda początkowo było tutaj pewne zamieszanie, gdyż nie wiadomo było do końca która prokuratura ma się zająć sprawą, co omówiłem w osobnym wpisie.

Koniec końców jednak sprawa wróciła do Lubina, gdzie TK Invest ma swoją siedzibę. Mimo chwilowego zamieszania trzeba przyznać, że osoby zgłaszające sprawę nie musiały na szczęście wysyłać dodatkowych pism. 

Początkowo nic nie zapowiadało, że afera TK Invest potoczy się w tym kierunku. Zaprezentowane na początku emisji wyniki finansowe wskazywały na duży bufor bezpieczeństwa inwestycji, branża była bezpieczna.

Z powyższych powodów TK Invest to jedyna spółka, w której po raz pierwszy i ostatni zainwestowałem więcej niż wymagała tego minimalna kwota. Jedyne podejrzenie budziły zaskakująco świeżutkie wyniki, niespotykane przy żadnej innej emisji, jakby przygotowane specjalnie pod emisję.

Po roku, gdy przyszedł termin wykupu spółka zaczęła swój festiwal zapowiedzi i obietnic, od podniesienia oprocentowania począwszy za kolejny kwartał. Ponieważ zrobiła to bez pytania o zgodę obligatariuszy, daliśmy miesiąc na spłatę.

Fakt początkowego odbierania maili i odpowiadania na telefon budził jeszcze nadzieje na pokojowe załatwienie sprawy. Niestety po upływie miesiąca spółka nie odpowiedziała na żądanie wykupu lecz przestała odpowiadać tak na maile jak i telefon. Nowe listy do spółki zaś wracały do nadawcy.

Ze względu na brak komunikacji, kolejne zapowiedzi prokurenta spółki, wysyłane niestety wybiórczo do zainteresowanych stron, już nie były brane na poważnie. W efekcie sprawa znalazła się ostatecznie w sądzie.

Jak się okazało spółka. w obronie przed potencjalnym działaniem sądu, zaplanowała wyprowadzanie majątku z wyprzedzeniem. Po drodze miały miejsce roszady w zarządzie spółki, sprzedaż hipoteki gwarantowanej obligatariuszom innej firmie, oraz sprzedaż akcji Velto Cars.


Jak się okazało, cele były inne niż napisano wyżej

Zarząd być może planował zrealizować swoje cele do końca kwietnia, kiedy miała mieć miejsce pierwsza zapowiedź spłaty. W końcu obiecał podniesienie zysku wierzycielom o 1% więc spodziewał się, że do 30 kwietnia jego działania będą niezakłócone.

Obligatariusze nie czekali jednak do końca kwietnia, na prawdopodobnie kolejną zapowiedź przedłużenia. Za to udaremnili realizację zysku ze sprzedaży akcji Velto Cars, te bowiem zanurkowały, gdy zaczęły być widoczne powiązania kapitałowe licznych spółek, które obligacje emitowały w innym celu niż wskazywały na to warunki emisji. 

W akcie zemsty za niepowodzenie, TK Invest wzięła odwet na obligatariuszach informując ich o tym, że ze względu na dyskusję na forach nie spłacą obligacji. To nasza wina, że oni nie realizują zysków, bo to my rzekomo zakłócamy ich działanie. Stąd na chwilę obecną, zamiast kwietnia mamy termin spłaty 31 grudnia 2016, o czym dowiedzieli się tylko nieliczni.

Przeczą temu problemy obligatariuszami z kolejnymi spółkami powiązanymi, co sugeruje iż przekręt nie ograniczał się tylko do TK Invest. Dotyczy też prawdopodobnie spółki HWDP, która 29 czerwca też nie wykupiła serii A, przypuszczać możemy, że podobnie będzie z Browar Invest - spółkami które na marginesie zmieniły w międzyczasie swoje nazwy.

To oczywiście moje domysły będące skrótem z dotychczasowych, licznych artykułów na temat TK Invest. Jak jest naprawdę, dowiemy się prawdopodobnie ze śledztwa jakie przeprowadzi prokuratura. 

Warto oczywiście zgłaszać do prokuratury nie tylko sprawę TK Invest, ale także innych spółek, które budzą wątpliwości co do prawdziwej intencji emisji. Jak widać ubiegłoroczna afery z PCZ czy Uboat Line dały przykład, że w Polsce przekręty robić bardzo łatwo...

14 komentarzy:

 1. W PO w Legnicy toczy się śledztwo w spr HWDP. Bardzo proszę o zgłaszanie się poszkodowanycg!!!! Im nas więcej, tym większa szansa, że do tego podejdą poważnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie taki mam zamiar, kompletuje dokumenty. Im szybciej organa ścigania zajmą się tym towarzystwem tym lepiej. Dostaliście odsetki od obligacji serii B HWDPE? Termin minął 17 maja i brak reakcji na upomnienia.

   Usuń
  2. Jak wiesz jaka sygnatura tego śledztwa w Legnicy to napisz żeby inni mogli wnioskowac o dołączenie do sprawy.

   Usuń
  3. Proszę o informację, gdzie można się zgłaszać w sprawie HDWP. Tym bardziej, że nie podpisałem papierów o zmienionych warunkach emisji, a kasy nie odzyskałem!

   Usuń
 2. W jakim celu na bieżąco informujesz Sowę i przyjaciół o postępowaniach w sprawie przekrętu? Co tym osiągniesz? To, że będą wiedzieli kiedy się zawinąć z kraju? Ty masz coś z głową niestety. Szkoda, że dopiero teraz się o tym przekonałem. To nie jest właściwa strategia i nic do tej pory nie przyniosła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To może nas oświecisz jaka niby jest ta właściwa strategia??? może czekanie aż sitwa sama z siebie zwróci kasę???

   Właśnie nagłaśnianie sprawy to jest właściwa strategia. Jakby jeszcze media się tym zainteresowały to byłaby jakaś szansa na odzyskanie pieniędzy.

   W końcu koniec spychologii i po miesiącach kluczeń zmusiliśmy prokuraturę w Legnicy do wszczęcia śledztwa bo to tej pory jakoś żaden prokurator nie miał zamiaru podjąć jakichkolwiek działań.

   Usuń
 3. Mam serię B i 17 maja nic na konto nie wpłynęło. Prosiłbym o informację na jaki adres i jakie dokumenty wysłać w sprawie HWDP.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja mam serię B też nic w maju nie dostałem. Mój e-mail: obligacjehwdp@gmail.com

  To w końcu wysyłać do Legnicy czy na adres Wrocławski:
  Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu
  Wydział VI ds. Przestępczości Gospodarczej
  Ul. Podwale 30
  50-950 Wrocław
  ???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie sprawę powinna przejąć prokuratura właściwa dla miejsca popełnienia przestępstwa a więc siedziby spółki. W tym przypadku należy kierować zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Legnicy adres ul. Grunwaldzka 8, 859-220 Legnica. W zawiadomieniu należy podać dane spółki takie jak nr KRSu (wydrukować z internetu i załączyć aktualny KRS spółki) wskazać osobę z podaniem nr PESEL (np. znajdziemy w KRSie), którą podejrzewamy o popełnienie przestępstwa oraz podać o jaki czyn karalny podejrzewamy tę osobę. W dalszej części pisma należy przedstawić uzasadnienie, dlaczego tę osobę podejrzewamy o czyn karalny. Sporządzenie pisma ułatwi przeglądnięcie nie tylko dzisiejszego artykułu z treścią pisma z prokuratury ale także sporej ilości wcześniejszych komentarzy internautów na temat HWDPE pod innymi artykułami w temacie powiązanych spółek, gdzie jest wiele konkretnych zarzutów, jak chociażby nieodbieranie korespondencji, brak przedterminowego wykupu obligacji na żądanie obligatariusza w związku z łamaniem zapisów WEO, brak wypłaty należnych odsetek. Bardzo poważne przewinienie HWDPE to brak ewidencji obligacji co jest sprzeczne z art. 6 ust. 2 pkt 7 Ustawy z dnia 15 stycznia 2015 r. o obligacjach i za co grozi bardzo dotkliwa kara. Należy zebrać i załączyć wszystkie dokumenty zawierające przydatne informacje dla sprawy (np. od kogo otrzymaliśmy dokumenty związane z emisją bo taka osoba może być wezwana na świadka celem udzielenia informacji w sprawie) a zwłaszcza ważne są informacje potwierdzające nasze podejrzenia o popełnieniu przestępstwa. Warto dodać w piśmie informację o powiązaniach osobowych z TK Invest i o wszczęciu śledztwa z podaniem sygnatury sprawy (w dzisiejszym artykule są te dane). Prokuratury powinny wymieniać się informacjami co powinno przyśpieszyć śledztwo i postawić zarzuty winnym osobom.

   Usuń
 5. Witam wszystkich. Mam serię B TK Invest, wezwanie do zapłaty wróciło nieodebrane, - co należy obecnie robić ? Sprawa do sądu czy do prokuratury.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja złożyłem tu i tu.

   Usuń
  2. Działania osób z kierownictwa TK Invest to już głośna afera i sprawa na pewno dla prokuratora tym bardziej, że powiadomienie prokuratury nic nie kosztuje (jedyny koszt znaczka i koperty) a im więcej osób to zgłosi tym poważniej będzie to traktowane. Jak masz czas i pieniądze (niestety w sądzie nie ma nic za darmo) to możesz domagać się sprawiedliwości bez gwarancji sukcesu tj. zwrotu poniesionych kosztów i zainwestowanego kapitału. Można też działać dwutorowo czyli zgłoszenie podejrzenia popełnienia przestępstwa do prokuratury i dochodzenie swoich wierzytelności w sądzie.

   Usuń
 6. Wg KRS TK Invest złożyło 22.08.2016 roczne sprawozdania finansowe za lata 2014-2015. Mieszka może ktoś z obligatariuszy we Wrocławiu lub w okolicach i zechce udać się do czytelni sądu rejestrowego aby bezpłatnie przejrzeć te dokumenty? Ciekaw jestem jak wyglądają poszczególne pozycje sprawozdań z ww. okresów.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pisano na tych forach, że nie warto obligatariuszom składać zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez osoby z kierownictwa spółek. Jednak wreszcie kończy się era bezkarności na oszustwach przy emisji obligacji czego przykładem jest aresztowanie osób z władz spółki PCZ https://obligacje.pl/pl/a/prokuratorskie-zarzuty-i-aresztowania-wsrod-wladz-pcz
  Tak więc osoby zarządzające takimi spółkami jak TK Invest, HWDPE, Browar Wojcieszów, E-kancelaria nie mogą już czuć się spokojne jeśli maja nieczyste sumienie.

  OdpowiedzUsuń