piątek, 29 kwietnia 2016

Velto Cars idzie w ślady TK Invest - przedłużenie spłaty obligacji o miesiąc


Wiemy już, że prokurent TK Invest czyli znany nam dobrze Sowa słowa nie dotrzymał. Nie dostaliśmy żadnych pakietów, żadnych spłat na raty o których informował mnie osobiście telefonicznie, zaś kancelarię prawną listownie.

Do wczoraj nie wpłynęła na konto ani złotówka, chociaż jak deklarował na piśmie przedstawionym w artykule Zabawa w kotka i myszkę w TK Invest sukcesywne spłacanie do 30 kwietnia miało się rozpocząć od poniedziałku 14 marca 2014

Jakby tej parodii było mało, nieoczekiwanie w tym tygodniu w ślady następcy BiMbeera poszedł Velto Cars. Jakby szlak który przetarł TK Invest był świetnym sposobem na przedłużanie sobie długu.

Obligatariusze Velto Cars dostali oto taką wiadomość od nowego prezesa spółki samochodowej.
Jest jednak różnica na korzyść Velto Cars. TK Invest nie pytało nikogo o zgodę, bezpardonowo przedłużyli sobie o 3 miesiące swoje zobowiązania czy ktoś się z tym zgadzał czy nie. Oddamy za kwartał, a gwarancją są tylko słowa.

Velto Cars podeszło nieco lepiej do sprawy, wysłało bowiem porozumienie do obligatariuszy. Innymi słowy poprosiło o wyrażenie zgody na przedłużenie. Nie gwarantuje to jeszcze spłaty, ale jest dowodem poważniejszego traktowania wierzyciela aniżeli TK Invest.

Przedłużenie nie trwa też aż 3 miesiące, lecz niewiele ponad miesiąc. Spółka deklaruje bowiem spłatę do 31 maja z uruchomieniem finansowania w połowie maja. Szybciej więc dowiemy się czy słowa Artura Drzymały będą tej samej wartości co słowa Michała Sowy.

Sprawa wygląda więc teoretycznie lepiej, niepokojące są jednak powiązania z TK Invest, które jak doskonale pamiętamy w grudniu zakupiło akcje Velto Cars zamiast spłacić obligatariuszy. W kwietniu zaś sprzedało zakupione akcje Velto Cars i dalej nie spłaca obligatariuszy.

Gdyby prokurent Sowa był choć trochę sumienny i pamiętał o swoich deklaracjach, spłaciłby ze sprzedaży akcji Velto Cars choćby część należności, byle spełnić swoje zapowiedzi. Słowa pozostały tylko obietnicą bez pokrycia.

Za wcześnie jeszcze osądzać Artura Drzymałę. Tym bardziej, że zdaniem obligatariuszy facet wydaje się w porządku. Jak napisał jeden z nich:
Dzwonił do mnie prezes Drzymała, dostał niezłą lekcję pokory ode mnie.

Wszystko mu "wyszczekałem" i że sprawy nie odpuszczę.


Podziękował mi za słowa "prawdy" i prosił o wyrozumiałość i danie mu szansy bo jest on prezesem od niedawna i nie zdawał sobie sprawy że takie "przeszkody" na początku jego działalności go spotkają. Twierdzi że spółka środki ma, ale KRS bardzo długo zwleka z wpisami i mieli nadzieję, że do 27.04.2016 sprawy w KRS będą już załatwione. 
Niestety w dalszym ciągu nie mają dokumentów.To ja pytam co ma KRS do spłaty obligatariuszy!
Czy przelewy podpisuje prezes spółki? 
W tej chwili wg słów Pana Drzymały Velto oficjalnie niema prezesa!!

W spółkach owszem zdarzają się uczciwi ludzie, którzy chcą dobrze. Ale spółki giełdowe to nie jednoosobowe firmy, tutaj musi być zgoda większości akcjonariuszy na wykonanie pewnych ruchów. I choć Drzymała pewnie chce dobrze, wcale to nie oznacza, że tak się stanie, jeśli znajdzie się w mniejszości.

Tak jak z meczem, liczy się wynik końcowy czyli zwrot kapitału. Oba mecze jeszcze trwają i wynik pierwszego z TK Invest poznamy już dziś, lub w najgorszym przypadku w poniedziałek zważywszy iż 30 kwietnia przypada w sobotę. Wynik drugiego meczu z Velto Cars poznamy w miesiąc później.

Ciąg dalszy: TK Invest nie spłaca obligacji nawet po upływie dodatowego terminu

38 komentarzy:

 1. Prezes dzwonił i spłóka wysłała porozumienie to trzeba im dodać jako plus. Po 31 maja wg mnie należy zebrac się w grupę tak jak w przypadku TK i rozpocząć odpowiednie kroki prawne. Myślę że tutaj będzie lepiej bo AH jest taki sam jak był w TK a Pani Hipsz już jest dobrze obeznana w tych kwestiach i pewnie chętnie zajmnie się tą sprawą. Oby nie musiała. Sławek

  OdpowiedzUsuń
 2. Jaki podmiot prowadzi ewidencję obligacji Velto Cars?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pan Prezes Drzymała tnie głupa zgodnie z zasada, że w głupa cięcie też zajęcie. Prezesem jest się z chwilą powołania a nie wpisu do KRS (wpis do KRS ma funkcję informacyjno-uwiarygadniającą wobec osób trzecich) więc po prostu bawi się Waszymi pieniędzmi. Po drugie p. Drzymała to dobry kumpel p. Sowy i dobrze wiedział o standingu spółeczki której będzie prezesował - BTW wciąż jest w RN Wojcieszowianka SA, gdzie większościowy pakiet akcji ma TK Invest. Oni się znają jak przysłowiowe łyse konie. Po trzecie do zostania prezesem Velto Cars nikt go chyba siłą nie zmusił a więc widziały gały co brały. Radzę już teraz zewrzeć szyki i walczyć o swoje.

   Usuń
  2. Masz rację. Wygląda na to, że zarządzający spółeczkami opisywanymi na tym blogu mają obligatariuszy za upośledzonych, którym każdą bajeczkę można sprzedać jako powód braku możliwości terminowego zwrotu pieniędzy za obligacje np. sławny "wirujący rynek" autorstwa p. Sowy z TK Invest. Gdy patrzę na te pisma to rzeczywiście forma pisma z Velto Cars jest nieco inna w stosunku do wysłanych z pozostałych spółek m.in. jest podpisana pod pismem osoba z imienia i nazwiska a nie bezosobowe Biuro Zarządu. Być może wynika to z lektury tego bloga i przepływu informacji między zarządzającymi tymi spółkami, że obligatariusze jednak takimi ciemniakami nie są i nie łykają wszystkiego co się im pociśnie. Tłumaczenia p. Drzymały są dla mnie mało przekonywujące bo nie jest to osoba z zewnątrz, która dopiero co zapoznaje się z zarządzaną przez siebie spółką. Jakie są powiązania między nim a chociażby poprzednim prezesem (jest też dobrze nam znany p. Sowa) wystarczy spojrzeć na tę jakże pomocną stronę
   https://mojepanstwo.pl/dane/krs_osoby/1265809,drzymala-artur
   Coś obawiam się, że obligatariusze serii B wkrótce również mogą mieć tego typu telefony no bo w końcu to nie obecny ale poprzedni prezes p. Szczupak obiecał przedterminowy wykup tych obligacji a od tamtej pory mogły się pojawić różne "zawirowania na rynku".

   Usuń
 3. Jeśli chodzi o KRS to w dalszym ciągu jako prezes figuruje tam jeden ze szczupaków. Dodatkowo nikogo innego poza prezesem w zarządzie nie ma i nie ma tez prokurenta. Może więc być tak, że A. Drzymała został przez nich wpakowany na minę i rzeczywiście nie może na razie oficjalnie reprezentować spółki. Z drugiej strony A. Szczupak jest prawnikiem więc na pewno wiedział co się dzieje tym bardziej że Velto jest zobowiązane do raportowania. Ciekawe, że nie opublikowali raportu że przedłużają termin wykupu - mogą im dowalić karę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodnie z art 368 k.s.h. (kodeksu spółek handlowych)organem reprezentującym spółke akcyjna jest zarząd wybrany na mocy prawidłowo podjętej uchwały rady nadzorczej. I jeżeli uchwała RN była podjęta prawidłowo (a tutaj była bo przecież spółka w komunikacie ogłosiła zmiany osobowe i podpisał się pod nim jako reprezentant p. Drzymała) to ujawnienie czy nie ujawnienie tego w KRS nic nie wnosi. BTW warszawski KRS miele papiery w ciągu do 7 dni.

   Usuń
 4. Nie mogę uwierzyć, że rozmowa telefoniczna z wykrętem jak dla przedszkolaka, świadczy dobrze o spółce. Nic na piśmie, że prezes nie prezes. Czekajcie dalej. Wyemitują kolejne obligacje... A dlaczego idziecie im na rękę, wierzycie, czekacie? Stało się coś co budzi zaufanie do tej grupy spółek? Macie czarno na białym i wykorzystujcie ich błędy! Żądajcie zwrotu a słuchanie kajającego się prezesa to chyba nie na miejscu jest.

  OdpowiedzUsuń
 5. No tak - tylko że tu chodzi o serię A. Natomiast niektórzy posiadają serię B z pierwszym okresem odestkowym, który właśnie się kończy (do 3go maja - wypłata odsetek) i wcześniejszym wykupem w połowie czerwca. Ciekawe czy będzie granie w człona...

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakie prawo takie oszustwa . Ładnie przekręt

  OdpowiedzUsuń
 7. Kiedy zrozumiecie że na tym rynku jesteście tylko mięsem do nakarmienia grubych ryb?? nie szkoda wam kasy? ludzie na różnych forach już trąbią od ponad 2 lat o wałkach.

  OdpowiedzUsuń
 8. A co ze spółką Pesso która nie wykupiła obligacji - żadnego kontaktu jakby cisza sza -?

  OdpowiedzUsuń
 9. Nikt nie wie kto prowadzi ewidencję obligacji Velto Cars SA? Czyżby takie sam przekręt jak z Browarem Wojcieszów gdzie obligacje nigdzie nie są zarejestrowane?

  FX

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dom Maklerski BDM S.A. z siedzibą w Bielsku-Białej czyli ten sam podmiot który rzekomo prowadził ewidencję obligacji serii A Browar Wojcieszów, a w rzeczywistości okazało się,że jej nie prowadzi i nigdy nie prowadził.

   Usuń
  2. Piszę tutaj o obligacjach serii B Velto Cars S.A.Jak jest z serią A nie wiem. Mogę przypuszczać, że ten sam podmiot prowadzi ewidencję.

   Usuń
  3. Jeżeli ktoś jest tym zainteresowany to może warto też sprawdzić zabezpieczenia obligacji serii B Velto Cars S.A.
   Złożenie w formie aktu notarialnego oświadczenia w trybie art.777. Akt miał zostać sporządzony przez Daniela Kupryjańczyka w Kancelarii Notarialnej Marek Hrymak, Daniel Kupryjańczyk, ul. Chmielna 73B,lokal LU 10, 00-801 Warszawa.
   Zabezpieczenia na hipotekach KR1P/00158753/0
   OP1P/00059298/9 użytkownik wieczysty Cars Energy Sp. z o.o.
   OP1P/00059297/2 użytkownik wieczysty Cars Energy Sp. z o.o.
   Administrator hipoteki Kancelaria Bojanowski Hipsz i Wspólnicy

   Usuń
  4. Eee jakie zabezpieczenia? Przecież hipoteki tych nieruchomości są czyste - brak wpisów czyli brak zabezpieczeń. BTW włascicielem pierwszej z nich i potencjalnie najcenniejszej (w Krakowie ul. Floriańska) jest Goldar Investments Sp. z o.o. Ciekawe czy w ogóle wiedzą, że na ich nieruchomości miało być jakieś zabezpieczenie ustanowione.

   Usuń
  5. Potwierdzam brak zabezpieczenia dla obligacji serii B Velto Cars S.A. na 3 hipotekach.
   KR1P/00158753/0 właściciel Goldar Investments Sp. z o.o.
   OP1P/00059298/9 użytkownik wieczysty Cars Energy Sp. z o.o.
   OP1P/00059297/2 użytkownik wieczysty Cars Energy Sp. z o.o.
   Velto Cars S.A. miało 30 dni od przydziału na ustanowienie hipotek dla obligacji.Termin ten dawno minął. Złamano zatem WEO. Brak ustanowienia zabezpieczeń, co daje prawo do żądania przedterminowego wykupu.

   Usuń
 10. Raj dla oszustów i złodziei. Nieważne kto rządzi i co obiecuje.

  OdpowiedzUsuń
 11. Brak ewidencji obligacji serii A Velto Cars S.A. w DM BDM w Bielsku-Białej. Najprawdopodobniej brak również ewidencji obligacji serii B Velto Cars S.A., która miała być prowadzona w tym samym domu maklerskim.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma również ustanowionych zabezpieczeń na trzech nieruchomościach dla obligacji serii B zgodnie z WEO. Czyżby przypadek? W tej rodzinie alkoholowo-samochodowej wygląda na ten sam schemat działania.

   Usuń
 12. Jak ktoś jeszcze nie był na policji to migusiem jutro! Są już sygnatury postępowania na policji w Zielonej Górze oraz Lubinie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Na 100 % brak ewidencji obligacji serii B Velto Cars S.A
  Dzień dobry.
  Uprzejmie informuję, że DM BDM SA nie prowadzi i nigdy nie prowadził
  ewidencji obligacji wyemutowanych przez Velto Cars SA.
  Z poważaniem
  Krystyna Satława
  Taką odpowiedź otrzymałam na zapytanie o ewidencję obligacji serii B Velto Cars S.A.

  OdpowiedzUsuń
 14. Velto śmierdzi wałkiem! Również kontaktowałem się z BDM SA i okazuje się że nigdy nie mieli ewidencji ww. obligacji. Dodatkowo - mimo terminu wypłaty odsetek za I-szy kupon serii B - wciąż brak pieniążków na koncie. Telefon osoby z Biura Obsługi Relacji Inwestorskich VC nie odpowiada. Chyba czas powziąć kroki...

  OdpowiedzUsuń
 15. Przelewy sa po 13. Jesli nie beda przelane odestki to jakie kroki proponujecie? Moze stworzmy priv tak by velto nie miala podanych ruchow na tacy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wasze ruchy to pójść na policję i nie robić z tego tajemnicy. Kto tu łamie prawo?wy czy ta spółka?

   Usuń
 16. Velto nie ma ani zabezpieczenia w postaci hipoteki, ani ustanowionego aktu notarialnego, ani ewidencji we wskazanym DM. Słowem łyknięcie kasy na własne potrzeby. Nie wierzę żeby nastąpiła wypłata odsetek - po słodkim pierdzeniu będzie tylko kupa...

  OdpowiedzUsuń
 17. Łykać kasę na własne potrzeby można jak się ją zarobi.

  OdpowiedzUsuń
 18. Czy ktokolwiek otrzymał odsetki od obligacji B?

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie ma odsetek natomiast jest powtórka afery jak w TK Invest. Brak ewidencji obligacji, zarówno serii A i B, brak zabezpieczenia podanego w WEO. Słowem wyłudzenie pieniędzy.

  OdpowiedzUsuń
 20. http://biznes.pl/gielda/komunikaty-espi-ebi/informacja-dotyczaca-wykupu-obligacji-serii-a-i-b,330017,komunikaty-detal.html

  Czy ktoś otrzymał już kasę?

  OdpowiedzUsuń
 21. Właśnie zastanawiam się czy przypadkiem ktoś z "rodziny" nie wpakował tam kasy i te 3 mln poszły na wykup znajomych.

  OdpowiedzUsuń
 22. Uff Jest kasa od Velto (seria B), mój wskaźnik wtop na obligacjach trochę zmalał. Pozostały jeszcze:
  - TK Invest
  - PCH Capital
  - Runicom
  - E-Kancelaria (tu już pozamiatane na amen)

  Ehh złodziejskie biznesy...

  OdpowiedzUsuń
 23. Kasy brak, seria A. Dziady.

  OdpowiedzUsuń
 24. Też nie otrzymałem spłaty kapitału + odsetki seria A Velto Cars. Komunikat jasno mówił, że do 17 spłacą odsetki kapitał do 31 lipca. Jak narazie anie ten termin ani żaden inny nie został dotrzymany. Maile wysłane do spółki bez odpowiedzi!
  VELTO CARS S.A.
  Temat
  Informacja dotycząca wykupu obligacji serii A i B
  Podstawa prawna
  Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie - informacje bieżące i okresowe
  Treść raportu:
  W nawiązaniu do raportów bieżących nr 8/2016 z dnia 05 marca 2016 r. i nr 31/2016 z dnia 31 maja 2016 r. Zarząd Velto Cars S.A. z siedzibą w Warszawie ("Emitent", "Spółka") niniejszym informuje, co następuje.
  W dniu dzisiejszym Spółka dokonała częściowego wykupu obligacji serii A i B w łącznej kwocie 3.300.000 złotych.
  Do dnia 17 czerwca 2016 r. Spółka dokona dalszego częściowego wykupu obligacji serii A i B wraz z wypłatą kuponów odsetkowych.
  Wykup pozostałej części obligacji serii B zostanie zakończony w terminie do dnia 30 czerwca 2016 r.
  Natomiast wykup pozostałej części obligacji serii A zostanie zakończony do dnia 31 lipca 2016 r.

  Sławek

  OdpowiedzUsuń
 25. Jestem w identycznej sytuacji i nie wiem co robić.
  Eugeniusz

  OdpowiedzUsuń