poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Wezwanie do zapłaty - pierwszy krok obligatariusza wobec problematycznych spółek


Liczba emitentów obligacji mających problem z wykupem niestety zaczyna stopniowo rosnąć. Coraz więcej obligatariuszy zadaje pytanie co robić, gdy ich spółka nagle przestaje płacić, lub co prawda płaci, ale odsetki przychodzą z kilkudniowym opóźnieniem.

Pierwszy krok w takim przypadku jest standardowy. Musimy wysłać do spółki wezwanie do zapłaty. Jest to pismo, które wysyła się na samym początku postępowania przeciwko problematycznym spółkom

Należy pamiętać, by ważnego dokumentu nie wysyłać mailowo czy zwykłym listem. Musi to być list polecony, najlepiej za potwierdzeniem odbioru. A potwierdzenie nadania strzec jak oka w głowie na wypadek przyszłego postępowania.

Oczywiście wezwanie do zapłaty można też wysłać mailem, ale jak powszechnie wiadomo, nie mamy gwarancji, że odbiorca go odczyta. Mail może wylądować w spamie lub zostać przez przypadek skasowany. Może też się zdarzyć, że emitent uzna go za nieważny i sam wrzuci go do kosza.

Zwykły list także nie daje gwarancji, że spółka się do niego przyzna, tym bardziej jeśli jest niewygodny. Podobnie jak mail może wylądować w koszu i nijak nie udowodnimy im, że list się gdzieś zawieruszył po drodze.

Inna sprawa, jeśli wezwanie do zapłaty wyślemy listem poleconym. Od takiego listu spółka się nie odżegna. Potwierdzenie nadania listu poleconego lepiej od razu załączyć do teczki z dokumentami dotyczącymi emisji jako dowód, że pierwszy niezbędny krok został przez nas uczyniony.

Niżej możecie znaleźć wzór wezwania do zapłaty dla obligatariuszy, jaki otrzymałem po pierwszej wizycie w kancelarii prawnej. Sporządził go radca prawny na podstawie PN-ki jakie zwykle dostajemy od emitentów.

                           
                                                                                   
Miejscowość, dnia ..... r. 
Imię Nazwisko Inwestora                                                
adres


                                                                                     Nazwa Firmy
                                                                                     adres
                                                    


Dotyczy: przedsądowego wezwania do zapłaty kapitału z tytułu spłaty obligacji serii ...


Działając w imieniu własnym, w związku z treścią formularza przyjęcia propozycji nabycia obligacji serii ...... Spółki .......; uchwały Zarządu  Spółki numer .... z dnia ...... r. oraz treścią pisma Emitenta z dnia .... r. wzywam do  zapłaty kwoty ..... zł w nieprzekraczalnym terminie do dnia ......r. i niniejszym wyjaśniam, co następuje:

Na podstawie formularza przyjęcia propozycji nabycia obligacji serii ... Spółki ....... oraz uchwały Zarządu Spółki numer ...... z dnia .... r. nabyłem ...(ilość)... obligacje w ramach emisji serii .... o łącznej wartości nominalnej .... zł. Cena nominalna każdej z obligacji została ustalona w wysokości ...... zł. Zgodnie z postanowieniami warunków emisji ..... – miesięcznych obligacji odsetkowych na okaziciela serii ... Emitent zobowiązał się do wykupu każdej obligacji w Dniu Wykupu to jest w dniu ... r. Zobowiązanie w tym zakresie wynika wprost z punktu ... warunków emisji obligacji.

W treści pisma z dnia ...... r. zostałem poinformowany, że wypłata kapitału                        z tytułu spłaty obligacji serii ..... może ulec wydłużeniu do dnia ..... r. Wskazuję, że działanie Spółki w tym zakresie jest zupełnie bezprawne oraz nie wyrażam zgody na zmianę terminu wykupu obligacji serii .....

Uwzględniając przedstawione powyżej okoliczności wzywam do  zapłaty kwoty ...... zł w nieprzekraczalnym terminie do dnia ....... r. tytułem wykupu obligacji serii ..... Bezskuteczny upływ w/w terminu spowoduje skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego, bez odrębnego wezwania, co narazi Emitenta na zbędne i wysokie koszty postępowania sądowego.


Imię Nazwisko Inwestora
………………………………..


Otrzymują:
1 x adresat
1 x a/a


28 komentarzy:

 1. Czyżby ten formularz został wykorzystany skutecznie przy 11 wykupie obligacji? Na tyle skutecznie, że obligatariusze zostali podzieleni, jak wcześniej ktoś określił, na "równych i równiejszych"?

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla odzyskania swoich wierzytelności za obligacje , doszliśmy do najgorszego momentu pod względem samopoczucia dla emitenta i obligatariusza - ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba dla obligatariusza ? bo emitent zaczyna dzielić , unikać kontaktów,najgorszy moment da inwestora który czuje się obrabowany

   Usuń
 3. Ten wzór i treść pisma którą przedstawił Polcan , to czuć i widać że był pisany pod Pesso - to spółka powinna na swojej stronie internetowej wyjść z oficjalnym komunikatem w jakiej sytuacji finansowej jest firma,oraz z każdym obligatariuszem z kontaktować się osobna i kontretnie ustalić termin spłaty zobowiązań wobec naruszeń warunków emitowanych obligacji

  OdpowiedzUsuń
 4. "Od 2013r. stosowanie wezwania do zapłaty nie jest warunkiem koniecznym, by wstąpić na drogę sądową o zapłatę należności wobec krnąbrnego kontrahenta."

  http://www.biznesgazeta.pl/wezwanie-do-zaplaty-niekonieczne-ale-pozyteczne/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. stosowanie wezwania do zapłaty nie jest warunkiem koniecznym, by wstąpić na drogę sądową o zapłatę należności wobec krnąbrnego kontrahenta. Nowelizacja kodeksu cywilnego zwolniła przedsiębiorców z obowiązku wzywania do zapłaty kontrahentów, jako procedury poprzedzającej złożenie pozwu do sądu. Obowiązku nie ma, ale warto skorzystać z tego rozwiązania, gdyż często przynosi ono pożądany skutek przy minimalnych nakładach czasu i nerwów wierzyciela.

   Usuń
 5. Dla obligatariusz wysyłanie pisma wezwania do wykupu to ponizające to najgorszy moment w jego życiu,aby upominać się o swoją krwawice

  OdpowiedzUsuń
 6. Trzeba zaapelować do KNF aby utworzyła osobną listę ostrzeżeń publicznych dla spółek obligacyjnych. Byłby to świetny monitoring i źródło podstawowych informacji dla przyszłego inwestora. Napewno spółki w takim rankingu nigdy już by nie wyemitowały swoich obligacji bo chętnych by nie znaleźli. Lista powinna być jasną informacją jaka spółka jaka emisja ostatni wykup itd. Sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomysł dobry, tylko przypomnij sobie jaka była odpowiedź ze strony KNF na cyrki jakie wyprawia TK Invest.

   Usuń
  2. Spółka Pesso na początku emisji obligacji chwaliła się dobrymi wynikami finansowymi,naiwnych ubrała na zakup obligacji, trudno ocenić intencje czy z góry spółka już planowała obrabiać czy teraz udawają naiwnych ze to rynek . a gdzie ocena ryzyka przez spółkę ?

   Usuń
  3. Polcan - a co z zabezpieczeniem trzech kos,czy można je wykorzystać przed wyrokiem sądu do natychmiastowej egzekucji przez firmę windykacyjną ????

   Usuń
  4. No pomysł aby KNF monitorował wszystkich emitentów obligacji jest cudny tylko nie do wykonania. Obligacje teoretycznie może emitować każda spółka prawa handlowego (plus inne podmioty. Potencjalnych emitentów jest tysiące. Trzeba by zmienić przepisy w tym ustawę o nadzorze nad rynkiem finansowym a w niej np. obowiązek zgłaszania do bazy KNF wszystkich emisji obligacji. No niby podpisy pod projektem zmiany zbierać już możecie ale czarno to widzę.

   Usuń
  5. Trzy kosy pozwalają w zasadzie ominąć sąd i to jest ich największy plus.
   Pytanie inne to czy wiemy który notariusz to podpisał? Bo dowiaduję się w tej sprawie kolejnych przekrętów o czym będzie mowa niebawem...

   Usuń
  6. Kancelaria prawnicza w zajmowaniu się windykacją nie będzie miała problemu znaleść notariusza -?

   Usuń
  7. Pewnie tak. Znamienne jest to, że jak dotąd z trzech kos, które tak ochoczo były ostatnio prezentowane przez spółki dostałem tylko jedno pismo od notariusza poświadczające, iż spółka dobrowolnie poddaje się egzekucji.
   I co więcej nie dotyczy to Emitenta obligacji...

   Usuń
  8. A jeśli spółka złamała warunki ubezpieczenia umowy emisji obligacji 3 kos i nie złożyła takiego zobowiązania u notariusza -?

   Usuń
  9. co wam z 3 kos, przeciez to tylko papierowe zabezpieczenie, jesli spółka jest bankrutem, albo złoży wniosek u upadłość, to co z waszego papierka, dajcie sobie spokoj, mówicie o tych 3 kosach jakby oswiadczenie o poddaniu się egzekucji dawało pewność że odzyska sie piniedze, w postepowaniu upadłościowym jako zabezpieczone obligacje wchodzą tylko te ktore maja hipotekę badź zastaw na np. wierzytelnościach, natomiast 3 kosy, weksle,są wrzucane do worka jako niezabezpieczone

   Usuń
  10. Kolego - zabezpieczenie trzech kas daje tyle że jak zakładasz sprawę w sądzie nie czekasz pół roku do wyroku - tylko wyrok jest natychmiastowy do egzekucji - i głupot nie pisz - ze 3 kosy nic nie dawają

   Usuń
  11. Kolego napisałem że nic to nie da jeśli spółka jest bankrutem lub złożyła wniosek o upadłość, 3 kosy sprawdzą się gdy np. Spółka nie płaci dłuższy czas i nie składa upadłości

   Usuń
  12. Dlatego trzeba szybko działać póki spółka nie złożyła wniosku o upadłość - spółka celowo udaje ze chce porozumienia a za plecami dąż do upadku - ?

   Usuń
 7. @polcan zgoda KNF dał odpowiedź jaką mu zezwalało prawo. Jeśli jednak będą otrzymywać masę listów w tej sprawie to może przedyskutują to i taka lista się pojawi. Może w przyszłości pewne aspekty prawne wobec spółek ulegną zmianie na plus inwestorów. Zauważ jaka była nagonka na pożyczki chwilówki, długo czekaliśmy ale prawo zmienili na korzyść pożyczkobiorców w tym przypadku może być podobnie. Ja już swój apel wysłałem. Sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno przydałoby się coś takiego. Chociaż i tak nie zmienia to faktu, że raczej prędko zakupu obligacji nie zrobię, nawet gdyby coś takiego powstało.

   Usuń
 8. Jest Department Rynków Kapitałowych KNF. Piszcie tam o wszystkim co wam wiadomo a co jest niezgodne z ustawą o obligacjach. Nie może być tak że ktoś sobie wymyślił z góry plan i pod pozorem obligacji działa niezgodnie z prawem, psując opinię innym podmiotom. To wasze pieniądze i macie prawo upominać się o swoje. W instytucjach powołanych do ochrony interesów inwestorów też. Piszcie i nagłaśniajcie wszystko co jest niezgodne z prawem. Są różne spółki, piszcie skargi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Popieram. Pisać skargi do wszystkich możliwych instytucji z RF włącznie, żeby potem nie zasłaniali się, że nie było albo było bardzo mało zgłoszeń.

   Usuń
 9. Spółka Pesso jagby była wiarygodna wzięła by kredyt dla poprawy kondycji finansowej i terminowo wywiozywała się wobec obligatariuszy a tak psuje sobie reputację na rynku

  OdpowiedzUsuń
 10. Czy może mi ktoś wyjaśnienić kwestię udziału Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych w dochodzeniu moich należności od emitenta? W wezwaniu do zapłaty wszyscy sugerują podanie swojego konta. Ale przecież emitent przekazuje kasę za odsetki i na wykup do KDPW. Jeśli pominie KDPW w jaki sposób obligacje zostaną umorzone? Dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli obligacje są zdematerializowane i zapisane na rachunku w domu maklerskim czyli zarejestrowane przez KDPW i jezeli nie zostały wykupione w terminie to możliwe jest, że Emitent np. na podstawie umowy z obligatariuszem spłaci je na rachunek bankowy nie będący rachunkiem maklerskim (wskazany w wezwaniu/umowie przez obligatariusza). Gdy pieniądze wpłyną obligatariusz powinien złożyć do swojego biura maklerskiego pisemne oświadczenie że firma X wykupiła mu w dniu Y poza KDPW ilość Z konkretnych obligacji. W oświadczeniu tym obligatariusz zleca swojemu biuru maklerskiemu dostarczenie do KDPW instrukcji zmiany stanu tych wykupionych obligacji na status BLRD. Tak to mniej więcej z grubsza wygląda. Anielka

   Usuń
 11. Czy ustne porozumienie pomiędzy stronami obligacji po 1 lipca 2019 r. przedłużające termin wykupu obligacji jest ważne? nie chodzi mi tutaj o rolowanie ich w wyniku czego wydawane są nowe, tylko o kwestie zmiany terminu wykupu za ustnym porozumieniem stron

  OdpowiedzUsuń