piątek, 22 kwietnia 2016

Tajemnicze roszady personalno-finansowe Velto Cars z Skarbiec TMK w tle


Termin ostateczny dla TK Invest zbliża się nieuchronnie. Jak dotąd, mimo obietnic prokurenta Sowy, na nasze konta nie wpłynęła ani złotówka. Zamiast tego w tym tygodniu dostaliśmy całą lawinę kolejnych informacji.

Nie dotyczą one może bezpośrednio rzekomego następny BiMbeera, za to dotyczą spółek powiązanych. Po pierwsze warto poznać spółkę Skarbiec TMK, o której zrobiło się głośno na początku tego tygodnia.

Gdy skontaktował się ze mną jeden z obligatariuszy serii A TK Invest, dowiedziałem się od niego, że udało mu się odzyskać kasę. Ale przelew nie pochodził od TK Invest, lecz od tajemniczej spółki Skarbiec TMK. Więc zależność jest bezpośrednia.

Co ciekawe od osób prowadzących dochodzenie na własną rękę, dostałem wykaz przedsiębiorców posiadających zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przez ostatnie 4 lata. Widać je poniżej, zaś na liście widnieje tak TK Invest jak i Skarbiec TMK.

Ci przedsiębiorcy mogą sprzedawać alkohol pod wskazanymi adresami

Niedawno dowiedzieliśmy się, że TK Invest sprzedał akcje Velto Cars. Środki jak dotąd nie poszły na spłatę obligacji, za to dowiedzieliśmy się innej rzeczy. Że wspomniany wyżej Skarbiec TMK zakupił ponad 11 milionów akcji Velto Cars. Środki zatem dalej krążą między powiązanymi spółkami i powoli zaczyna być jasne, co jest tego przyczyną

Skarbiec TMK zakupił ponad 11 mln akcji Velto Cars

Oficjalny komunikat ukazał się w poniedziałek. Zresztą takich komunikatów ze strony Velto Cars było znacznie więcej. Oto bowiem członek Rady Nadzorczej Velto Cars zbywa pół miliona akcji po 0,10 zł. Przy czym osoba ta zastrzegła sobie by... nie podawać do publicznej wiadomości swoich danych osobowych.


Tajemnicza sprzedaż pół miliona akcji członka RN

Ciekawostką może być fakt, że kilka dni wcześniej z funkcji prezesa Velto Cars zrezygnował Krzysztof Szczupak, który został... członkiem Rady Nadzorczej. Tę informację można znaleźć na innym portalu, choć nie przesądza ona faktu, że to ta osoba zbyła akcje.Fakt faktem, że nie świadczy dobrze o spółce, jeśli jest tutaj tyle roszad finansowo-personalnych w ciągu bardzo krótkiego czasu. Tym bardziej, jeśli jak dowiadujemy się z wczorajszych komentarzy podobno Velto Cars nie zapłaciło pierwszych odsetek od obligacji serii B.

Okazuje się jednak, że z zapłatą pierwszych odsetek ma czas jeszcze do 3 maja, gdyż zapisy na serię B przedłużano. Jak zresztą na praktycznie wszystkie emisję spółek powiązanych z Velto Cars. A ten fakt też rzuca pewne światło na całą sprawę. 

13 komentarzy:

 1. Przydział serii B Velto był chyba 3 lutego więc termin kuponu to 3 maja.

  OdpowiedzUsuń
 2. A racja! Pisałem wcześniej że termin miał być 19.04, ale rzeczywiście przedłużali datę emisji stąd 3.05.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawi mnie sposób odzyskania kasy z TK Invest seria A. Jeśli @polcan masz takie wiadomości podziel się z nami. Sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To był pojedynczy przypadek. Serię A obsługiwała inna kancelaria aniżeli Bojanowski i Hipsz. Obligatariusz sprytnie wykorzystał niedociągnięcia tamtej kancelarii i metodą groźby wykorzystał lukę. Aby uciszyć sprawę Skarbiec TMK uregulował szybko sprawę. Typowy zabieg w spółkach, które z uczciwością mają mało wspólnego.

   Usuń
  2. A ciekawe czym zagroził? Bo jak widać z wpisów obligatariuszy TK Invest czy Browaru Wojcieszów (obecnie BRO INVEST) groźby złożenia przez poszkodowanych obligatariuszy zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez zarządy tych spółek jak widać na obecnym etapie nie przynoszą żadnej reakcji. Być może się to zmieni jak ci panowie będą wkrótce zapraszani do prokuratury celem składania obszernych wyjaśnień.

   Usuń
  3. Czyli jednak kancelaria ma wpływ na spłacanie wierzycieli przez spółkę?

   Usuń
  4. Nie sądzę, to kancelaria w tamtym przypadku nie działała tak jak powinna. Sprawa jest dość zawiła, ale inna niż w przypadku serii B, C oraz C1.

   Usuń
 4. A ten pan prokurent czy prezes nie ma prawnika, który powiedziałby czym to wszystko grozi? Przecież nikt nie podaruje im swoich pieniędzy.
  Ktoś wspomniał że spółka SA nie będzie chciała mieć nic wspólnego ze spółkami nie spłacającymi swoich długów a tu współpraca kwitnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Rozumiem, że sprawa zawiła ale skąd pomysł, że jak spłacą jednego obligatoriusza to reszta nie wykorzysta tego samego sposobu by odzyskać kasę? Tylko ten jeden miał w tej ,,zagubionej prawnie,, kancelarii obligacje a reszta w innej? Oni nie wiedzą że to się rozchodzi jest nagłośnione ( i dobrze :)) i że nie wolno spłacać wg widzimisie tylko wszystkich wierzycieli po równo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby była taka możliwość to bym ten pomysł wykorzystał. Ale niestety kancelaria Bojanowski i Hipsz działa bez zarzutu i sama oskarża TK Invest o działanie na szkodę obligatariuszy, o czym świadczą jej komunikaty na jej stronie.

   Usuń
  2. Ale chodzi o to że ta seria A to nie jedna obligacja i wszyscy mający serie A mają wpisaną jedną kancelarię chyba. Skąd wniosek że reszta obligatoriuszy seria A będzie siedzieć cicho i czekać na zwrot kapitału, skoro jeden za serię A spłatę dostał. A okoliczności tej spłaty są dziwne. Przecież inni z obligacjami seriA też mogą działać jak ten jeden co dostał spłatę

   Usuń
  3. Według informacji jakie krążyły do spłaty zostało 170 tys zł. Kancelaria obsługująca tę serię wykręcała się od jakiejkolwiek współpracy. Więc obligatariusz doniósł na tę kancelarię do organu nadrzędnego i w efekcie dostał zwrot od Skarbiec TMK.
   Podobno to jakaś szczecińska kancelaria.

   Usuń
 6. BW teraz Bro Invest wypłacił 2 kupon za obligacje serii A z około tygodniowym opóźnieniem. Dziś środki wpłynęły na konto, powinny 14 kwi

  OdpowiedzUsuń