wtorek, 5 kwietnia 2016

Dziesiąty wykup obligacji - Mexpol 10%


Do tej pory wykupy obligacji przedstawiałem na FpG, ale po wydarzeniach bieżącego roku zdecydowałem się przenieść informacje o kolejnych wykupach tutaj. Od tego roku bowiem rynek finansowy czeka wielki test i to nie tylko na rynku obligacji.

Dobra passa obligacji niewątpliwie się kończy. Rynkiem rządzą pewne cykle koniunkturalne i w chwili obecnej zamiast szukać nowych okazji, skupiam się na kwestiach prawnych oraz zamykaniem kończących się obligacji.

Ostatniego marca planowo miał mieć miejsce trzeci wykup obligacji, tym razem spółki Mexpol. Dwie pierwsze tegoroczne wykupy nie doszły do skutku, emitenci wypłacili tylko ostatnie odsetki, ale bez kapitału.

Ta spółka oddała kasę bez problemów:)

Trzecim emitentem miał być opolski Mexpol. I przyznaję szczerze, gdy ostatniego dnia marca zalogowałem się na konto maklerskie w Alior banku i zobaczyłem... tylko odsetki zakląłem siarczyście. Czyżby wszystkie tegoroczne wykupy kończyły się klęską?

Domyślnie Alior posiada 7 dniową historię przeglądania i gdy kliknąłem w nią zobaczyłem puste pole. Konto maklerskie w Aliorze księguje wpływy z jednodniowym opóźnieniem, więc uznałem, że to odsetki Mexpolu, które zostaną zaksięgowane dopiero w... Prima Aprilis.

Na konto maklerskie zalogowałem się raz jeszcze późnym wieczorem i... były nowe odsetki oraz oraz zwrot zainwestowanego kapitału:) Jak się okazało poprzednie odsetki były zaksięgowane już 7 marca, ale w ferworze afery z TK Invest zapomniałem o nich.

Wróćmy jednak do Mexpolu czyli firmy zajmującej się spawalnictwem i maszynami do obróbki blach. Na początku spółkę reklamowano jako firmę z ponad 20 letnią tradycją oraz licznymi nagrodami, które widzimy niżej.Do nagród należy podchodzić z rezerwą tym większą im dawniej miały one miejsce. Tutaj widzimy Gazele biznesu z lat 2003-2007, zaś Medal Europejski z 2008. W 2014 przy reklamowaniu emisji obligacji przedstawiano to jako zaletę i jeden z przesłanek do podjęcia decyzji.

Niestety takie laury mają wartość podobną do wykresów jakie przedstawiają nam doradcy funduszy. W żadnym przypadku nie jest to gwarancją udanej inwestycji, którą reklamują. A najlepszym tego przykładem jest GC Investment będąca w upadłości układowej.
GC Investment też był spółką z 20 letnią tradycją bowiem powstał w 1993 roku i też zdobywał laury i to później niż Mexpol. Jeszcze w 2010 roku zdobył Medal Europejski oraz Gazele Biznesu, w 2013 emitowali obligacje, a w 2014 ogłosili upadłość.

Jak widać spółki są w pewnym sensie podobne. Mexpol wyemitował papiery w marcu 2014 ze stawką bliską 10%, a już w kwietniu 2014 GC Invest ogłosił upadłość. Rzuciło to cień na Mexpol i potwierdzały to późniejsze notowania na Catalyst które potrafiły spaść... poniżej 50% wartości nominalnej obligacji.

Wykup obligacji Mexpol + odsetki nr 8
Mexpol był też ryzykowniejszą inwestycją ze względu na minimalny zapis. Opolska spółka żądała dwa razy więcej niż katowicki GC Invest, bez 20.000 zł nie było tutaj czego szukać. Plusem była jednak mała skala emisji bowiem łącznie Mexpol zebrał tylko 1.600.000 zł co jak na emisję obligacji nie jest wygórowaną kwotą.

Koniec końców inwestycja zakończyła się powodzeniem. Wszystkie odsetki były płacone terminowo, wykup też był bez poślizgu. Spółka trafia zatem na listę udanych inwestycji. Może więc nie będzie to tak straszny rok jak się zapowiada?

20 komentarzy:

 1. Jena jaskółka (a raczej dwie bo 2CP Partners z lekkimi perturbacjami wykupiło serię D) wiosny nie czyni. Też uważam, że do wszelkiego rodzaju nagród, medali, dyplomów itp. którymi chwalą się emitenci pragnący pozyskać 'dawców kapitału' należy podchodzić bardzo sceptycznie - PCZ (czyli jedna z większych Catalystowych afer 2015) też bodajże był Gazelą Biznesu. No i jak to gazela - zarząd dał "nogę" (nie mam na myśli sławnego profesora ekonomii robiącego w ich radzie nadzorczej chyba tylko za lukier na starym pączku) z kasą obligatariuszy. Jeszcze większy sceptycyzm powinny wzbudzać rozpoznawalne celebryckie lub naukowe nazwiska (z dziedziny nie mającej nic wspólnego z profilem działalności emitenta) w radzie nadzorczej. Jak się robi gorąco to formalnie 'wypisują się" z interesu i udają, że są krystalicznie czyści. BTW sławny sportowiec i mąż (chyba jeszcze?)sławnej aktorki od kilku dni nie ozdabia już rady nadzorczej PCH Capital .... Anielka

  OdpowiedzUsuń
 2. Jednak są szczęśliwcy szczere gratulacje. Skończył się marzec a z PESSO brak zwrotu odsetek i kapitału. Porażka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, określenie 'szczęśliwcy' mówi wszystko. Masz szczęście człowieku jak ci łaskawie twoje własne pieniądze zwrócą.Anielka

   Usuń
  2. Generalnie firma PESSO weszło chyba w fazę chowania głowy w piasek. Wysłałem im przedsądowe wezwanie do zapłaty oraz wezwanie do ujawnienia aktu notarialnego z zabezpieczenia obligacji serii A3 .Wysłałem mailem oraz zwykła pocztą. Puki co cisza na mailu i tel. List polecony który im wysłałem leży od dwóch dni na poczcie w Lublinie na ul. Kunickiego 132 (daleko nie mają)

   Usuń
 3. ciekawe czy Velto wywiąże się z wczesniejszego wykupu już niebawem bo w czerwcu....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Velto pewnie tak, jako spółka publiczna (giełdowa) staną na głowie i wykupią (jeżeli w oficjalnym komunikacie zadeklarowali wcześniejszy wykup to znaczy, że zaplanowali pod niego cash-flow). Jedyna niewiadoma to co wyniknie z NWZA, które odbędzie się 12 kwietnia - czy ten chętny na nowe akcje się nie wycofa. Natomiast chyba powinni zacząć drżeć o swoje pieniądze posiadacze opisywanych tu bodajże około rok temu obligacji z branży nieruchomości.

   Usuń
  2. @Anonimowy z 13:43
   Chodzi ci o Horcus ?

   Usuń
  3. Horcus ma się akurat bardzo dobrze. Widziałem ich bilans wraz oraz ich aktualną działalności wygląda to w porządku. Nie sądzę aby mieli problem ze spłatą.

   Usuń
 4. W tym roku będzie naprawdę gorąco, ale tylko u inwestorów emitenci (prezesi) maja żniwa! Co najciekawsze żaden urząd, prokuratura nie zajmuje się tymi przekrętami! Sprawy w sądzie będą ale czy prezesi będą mieli z czego oddać? wątpię. To są już sprawy karne a nie cywilne ale kogo to obchodzi. Chciwy, naiwny byłeś to się martw! (cyt. z afery AmberGold) Jeszcze długo Polska będzie "bananową" wyspą. Sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sławek, a to nie Ty przypadkiem próbowałeś zainteresować posła Wilka z Kukiz15. I co? Odpisał Ci coś?

   Usuń
 5. Zainteresowałem wszystkie urzędy, biuro poselskie nie odpowiedziało nawet krótką wiadomością "dziękujemy za wiadomość". Pan Kukiz siedzi po kilka godzin na Facebook-u ale to służy tylko biciem piany na rządzących sprawy zwykłych obywateli są mało interesujące po wyborach. Sławek

  OdpowiedzUsuń
 6. A tymczasem PCH CAPITAL nie wykupiło serii C2...
  Przyszły same odsetki. Piotr

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakieś wyjaśnienie otrzymaliście z PCH odnośnie nie wypłacenia kapitału? Sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja żadnego wyjaśnienia nie otrzymałem. Piotr

   Usuń
 8. Pesso telefony głuche. Chyba już po temacie. Mam pytanie jest sens wynajmować jakąś firmę windykacyjną? Jeżeli tak to możecie polecić jaką? Czy to może kolejna strata pieniędzy? Dziękuję za z góry za podpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
 9. Co do windykacji nie wiem, natomiast nie polecam brania prawnika do takich spraw. Ja wzięłam do TK Invest, pan mecenas działa, owszem, ale co z tego, jak kasy pewnie i tak nie odzyskam, więc tylko kolejne straty.

  OdpowiedzUsuń
 10. Po co to czarnowidztwo? Sprawa z Tk Invest od strony prawnej jest prosta jak drut. Pożyczyli pieniądze to mają oddać! Za prawnika itp oni zapłacą. Należy ich ciągać po sądach i egzekwować prawo! Nie wolno się poddawać!

  OdpowiedzUsuń
 11. z mexpolem to trochę huśtawka była, zastrzeżenia audytora, brak odpowiedzi na maile ze spółki, w efekcie sprzedaż na cataylście i później odkup tamże, jako dodatkowy bonus do rentowności

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodzę się, że Mexpol raportował tylko niezbędne minimum. Zastrzeżenia audytora to jak się okazało brak krętactwa i wprowadzania w błąd inwestorów. A odpowiedzi na mejle otrzymywałem, co prawda z małym, ale akceptowalnym spóźnieniem. Lepszy kontakt był telefoniczny. Podsumowując wywiązali się z wykupu terminowo i to dla mnie jest najważniejsze.

   Usuń