środa, 1 kwietnia 2015

Ranking antylokat i antyobligacji kwiecień 2015


W comiesięcznym rankingu zwykle wybieramy sobie najlepsze okazje rynkowe bez względu na stawiane warunki. Ustawiamy sobie zarazem minimum bloga, które dziś wynosi 3,50%. 

Dziś jednak zobaczymy sobie jakie rekordy padają na drugim biegunie, a więc gdzie banksterzy próbują nas oskubać najbardziej. Wyniki są dość szokujące, bowiem przykładowo rekordowe 0,05% ma wymóg... minimum 10.000 zł!

Oczywiście taki cyrki tylko w PKO, a jakże. Mało tego po wejściu na stronę bank nawet nie podaje jawnie lichego oprocentowania, bo też nie ma się czym chwalić. Spośród pierwszej dziesiątki ponad połowa to oferta z największego banku polskiego. Kto jeszcze oprócz giganta, próbuje znaleźć naiwnych na lokatowe ochłapy, gdzie max to... 0,25%?

Zestawienie ogólne:
1. PKO - lokata standardowa 0,05% 7 dni min. 10.000 zł
2. Citi Handlowy 0,10% 7 dni
    PKO - lokata standardowa 0,10% 14 dni
    PKO - lokata standardowa 0,10% 1 miesiąc do 10.000 zł
5. PKO - lokata standardowa 0,15% 21 dni od 10.000 zł
6. BPH - eLok@ta 0,20% (0,16%) 1 dzień 
    PKO - Progresja 9M 0,20% (0,16%) 1 miesiąc 
    Citi Handlowy - lokata standardowa 0,20% 1 miesiąc
    PKO - lokata standardowa 0,20% (0,16%) 2 miesiące
10. Deutsche bank - lokata tradycyjna 0,25% (0,20%)


Są ludzie którzy nie mają pojęcia, że są lokaty znacznie lepiej oprocentowane, a nawet takie, za których założenie bank chętnie nam zapłaci! Mowa rzecz jasna o Raiffeisenie, gdzie nie tylko mamy 4,00%, którego ze świeczką szukać w PKO, ale dodatkowo dostajemy 10 zł. Do tego za założenie konta, bank dopłaci dodatkowe 55 zł. Lekcja, której PKO chyba nigdy nie odrobi.


Obligacje skarbowe oraz bankowe
Listę najmniej atrakcyjnych obligacji na rynku także otwiera rzecz jasna PKO. To tutaj można kupić obligacje skarbowe, które jak zwykle oferują mniej aniżeli zwykłe lokaty. Co więcej lokaty mają gwarancję BFG, zaś skarbówki jej nie mają więc w razie bankructwa państwa, mogą być problemy z odzyskaniem środków z takiej inwestycji.

Źródło: obligacjeskarbowe.pl


Spójrzmy na stawki jakie dziś oferują skarbówki:
2 lata - 2,00% stałe
3 lata - 2,40% zmienne
4 lata - 2,60% w pierwszym okresie
10 lat - 3,00% w pierwszym okresie

W efekcie mamy tutaj paradoksalną sytuację. Jak widać obligacje skarbu państwa nie nadają się nawet na... drugą ligę rankingu lokat, gdzie w dalszym ciągu mamy minimum ustawione na 2,80%.

Jak widać w tym kontekście zupełnie inaczej wyglądają pięciolatki Getin banku, który w nowej serii zaoferował tylko 4,00%. I choć to też jest niska bardzo stawka, to jednak doczekał się kolejny raz aż 29,7% redukcji zapisów.

Listę ciekawszych ofert prezentuję zwykle w sekcji Aktualne oferty na blogu Arkana Obligacji. Tam oprocentowanie oscyluje wokół znacznie bardziej atrakcyjnego 8-10%. Należy jednak pamiętać, że obligacje są obarczone ryzykiem, więc należy przywiązywać baczną uwagę tak do emitenta, czasu trwania inwestycji, jak i do dywersyfikacji kwotowej o której pisałem niedawno.

18 komentarzy:

 1. Witam. Nie otrzymałem kuponu od obligacji PCH Capital.Czy coś wiadomo dlaczego? Czyżby następny przekręt typu EKA?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ile wynosi opóźnienie? Spróbuje się dowiedzieć o co chodzi.

   Usuń
  2. Z informacji jakie dostałem, dziś mają wyjść przelewy od emitenta co oznacza, że najpóźniej do jutra środki powinny zostać zaksięgowane na koncie.

   Usuń
  3. trzy dni.

   Usuń
  4. ok.dzieki. Mam nadzieję , że to nie jest kontynuacja czarnej serii EKA. Ale opóźnienie zawsze jest podejrzane.

   Usuń
  5. Witam,
   Zgodnie z Propozycją Nabycia Emitent ma czas na wypłatę do dzisiaj, a z tego co wiem już wypłacił do niektórych klientów wczoraj a więc przed terminem!

   Usuń
  6. Witam. Moja pomyłka. Wypłata kuponu PCH Capital zrealizowana zgodnie z terminem tzn dzisiaj. Błąd w mojej dokumentacji. Ale trzeba być czujnym.

   Usuń
  7. Ja w kwietniu dostałem w terminie , w lipcu dostałem w terminie teraz w październiku nie dostałem kuponu i nie dostałem kwoty za wykup wiec zaczynam się martwić

   Usuń
 2. A mnie już pikawa zadrżała. To dla mnie za duży stres.

  OdpowiedzUsuń
 3. PUBLICZNA EMISJA 3-LETNICH OBLIGACJI SMS KREDYT HOLDING S.A. O STAŁYM OPROCENTOWANIU 9%
  Zapisy do 14-03-2015r.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uważajcie na obligacje. Wcześniej FIT DM teraz EKA w obie spółki niestety "zainwestowałem" i powoli godzę się ze stratą kapitału.
  Nauka kosztuje ale nie przypuszczałem, że aż tak dużo !
  Suma odsetek z pozostałych obligacji nie pokryje straty za te dwie spółki i teraz już wiem, że więcej nie zainwestuję w obligacje korporacyjne a już na pewno nie w te spółki, które poleca dobrze Nam znana Pani Sylwia.
  Na forum Stockwatch sformowała się grupa nieszczęśników, która poprzez kancelarię adwokacką będzie próbowała odzyskać chociaż część zainwestowanym środków w spółkę EKA.
  Ja również przystąpiłem do tej grupy, koszta nie są duże w porównaniu ze stratą całego kapitału.
  Jeszcze raz ostrzegam, też kiedyś byłem hura optymistą.

  OdpowiedzUsuń
 5. "Co więcej lokaty mają gwarancję BFG, zaś skarbówki jej nie mają więc w razie bankructwa państwa, mogą być problemy z odzyskaniem środków z takiej inwestycji." - nie mieszajmy skarbowej z bardzo ryzykownymi obligami jakie reklamujesz na blogu, "w razie bankructwa państwa" to BGK padł by jeszcze wcześniej, skarbowki przyjmuje się za najbezpieczniejsze papiery na rynku, stad za niemieckie inwestorzy muszą wrecz czasem... doplacac

  OdpowiedzUsuń
 6. Dlaczego w tym zestawieniu antyobligacji nie znalazły się obligacje korporacyjne? Polcan jeżeli chcesz być przejrzysty i wiarygodny to należy informować uczciwie o wszystkich sprawach nawet jeśli jest to sprzeczne z interesem. Nigdzie na blogu nawet nie pojawiła się informacja o spotkaniu w sądzie w sprawie EKA, które miało miejsce 31 marca. A duża część osób nabyła obligacje EKA po zapoznaniu się z ofertą opisaną....na Twoim blogu. Zastanawia mnie jakbyś podszedł do sprawy gdybyś zamiast szczęśliwie wykupionej rzutem na taśmę serii 1214 był posiadaczem serii np. 0215? Widać, że stare powiedzenie się sprawdza punkt widzenia zależy od...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie eKancelaria była dość szczęśliwą inwestycją, ale od momentu, gdy spółka zaczęła mieć kłopoty czyli od wiosny ubiegłego roku, przestałem prezentować ofertę obligacji tej firmy, czekałem bowiem na ustabilizowanie sytuacji w spółce.

   Wykup z października oraz z grudnia zakończył się powodzeniem, za co spółkę pochwaliłem. Liczyłem, że podobnie będzie z kolejnymi wykupami, niestety nie udało się. Dostałem jedynie informację, że spółka proponuje nowy układ z ofertą rolowania obligacji na 6 lat ze stawką WIBOR1Y + 0,50% co było wstępną propozycją.

   Oczywiście w komentarzach można zostawiać informacje o spotkaniach na podobnej zasadzie jak to miało miejsce w przypadku grupy OVER100K.

   Ja skupiam się na nowych inwestycjach i poszukiwaniu nowych możliwości. Obligacje dalej pozostają dla mnie numerem 1, gdyż do tej pory przy blisko 20 zakupach mam jednego defaulta. I od tego incydentu skupiam się na tworzeniu dobrego portfela, o czym zresztą szeroko piszę. Takiego w którym nawet kolejne wpadki są dopuszczalne.

   Usuń
  2. PCH Capital nie wykupiło obligacji i zapłaciło ostatniego kuponu seria A12 , ktos wie o co chodzi i czy mam sie już martwić ?

   Usuń
  3. Zacznij się martwić, nie wykupili serii B2.

   Usuń
 7. Możecie napisać coś więcej o PCH Capital? dziś nie wykupili serii B8?

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie wykupili też serii B20 (termin minął 10.III)

  OdpowiedzUsuń