środa, 15 kwietnia 2015

Oferta obligacji spółki produkującej systemy kominowe


Omawiane w ubiegłym tygodniu oferty obligacji były w zasadzie ofertami, które raczej nie dywersyfikują portfela. Venture capital jest cały czas aktualny ze względu na swoją specyfikę, natomiast branża motoryzacyjna miała ciekawszą, bowiem tylko roczną ofertę, którą omawiałem jeszcze w marcu, która wciąż jest w ofercie.

Inwestorzy szukają jednak zróżnicowanych branż, tak by w przypadku jakiejś pechowej dekoniunktury problemy dotyczyły raczej spółki, a nie kilku jednocześnie. Dlatego przy wyborze spółek, warto rozważać różne sektory gospodarcze.

Do tej pory nie omawialiśmy jeszcze spółki będącej producentem systemów kominowych i wentylacyjnych. W ofercie są obecnie papiery firmy, należącej do jednej z liderów tego rynku.

Systemy kominowe mają zastosowanie nie tylko w nowych budynkach, ale także tam, gdzie instalacje kominowe są wymieniane. Na moim osiedlu zresztą często wymieniane są kominy i to blok po bloku, więc zapotrzebowanie na tego typu towary z pewnością jest, tym bardziej, że jak widzimy niżej liczba gospodarstw domowych ciągle wzrasta.
Omawiana dziś spółka istnieje na rynku już od dość dawna i od początku zajmowała się produkcją nowoczesnych i wysokich jakościowo systemów kominowych i wentylacyjnych. Z upływem lat, oferta została poszerzana, dzięki czemu powstały bardziej kompleksowe rozwiązania z dziedziny ogrzewania i wentylacji.

Na pewno zaletą jest fakt, że spółka zasięgiem obejmuje całą Polskę i współpracuje z 110 aktywnymi składami budowlanymi, a także licznymi hurtowniami znajdującymi się także poza granicami kraju. Do plusów też należy zaliczyć sukcesywną poprawę wyników finansowych.

Takie przesłanki pozwalają podejrzewać, że w ofercie dla inwestora raczej nie będzie smaczków. I faktycznie okres trwania jest tutaj najbardziej typowy z możliwych, a więc dwa lata przy kwartalnej wypłacie odsetek

Podobnie jest z minimalnym zapisem. Nie jest już tak mały do jakich przywykliśmy przyglądając się licznym ofertom jakie mieliśmy w ostatnim czasie. Kwota na wejście jest więc wyższa od zwykłej, ale jeszcze akceptowalna dla przeciętnego inwestora.

Zysk za to jest nieco powyżej przeciętnej, co może być zachętą. Ale obligatariusze nie powinni przywiązywać wagi do zysku, przy większej kwocie zapisu, ważniejsza jest ocena wypłacalności emitenta. Chyba że planujemy wyprzedaż przy pierwszym problemie, bowiem obligacje te będą notowane na Catalyst.

A zabezpieczenie? Jest trojakiego rodzaju, z jednej strony mamy hipotekę na nieruchomości, z drugiej oświadczenie emitenta o poddaniu się egzekucji w trybie artykułu 777 kpc, ale dodatkowej jest także... na akcjach spółki na poziomie co najmniej 260% wartości wyemitowanych obligacji.

Ostatni zapis nie wygląda zbyt ciekawie. W przypadku faktycznych problemów, akcje potrafią lecieć na łeb na szyję, więc zapewnienia dla obligatariuszy nawet o 260% wartości nie jest czymś co zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Inna sprawa, że zabezpieczenie to coś na co i tak zaawansowani inwestorzy raczej nie patrzą. Wiemy bowiem jak wygląda na dziś jego egzekwowanie.

4 komentarze:

 1. Oferta obligacji znakomita spółka ogólnopolska ale ten zapis o zabezpieczeniu - oświadczenie emitenta o poddaniu się egzekucji w trybie artykułu 777 kpc, wczoraj Trybunał Konstytucyjny zakwestionował taki zapis i sądy nie muszą go stosować

  OdpowiedzUsuń
 2. TK zakwestionował nie 777 kpc tylko BT (bankowy tytuł egzekucyjny)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w procedurze art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego. Do sporządzenia tytułu egzekucyjnego potrzebny będzie: a) notariusz, b) akt notarialny, c) taksa notarialna, d) czas.

   "Tytułami egzekucyjnymi są (...) akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości w akcie wprost określonej albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, gdy akt określa warunki, które upoważniają wierzyciela do prowadzenia przeciwko dłużnikowi egzekucji na podstawie tego aktu o całość lub część roszczenia, jak również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności;

   Usuń
 3. Posiadam firmę "kominową" w swoim portfelu i jeśli to ta sama tutaj przedstawiona to cóż mogę napisać? Płacą jak w zegarku a co będzie tego niewie nikt decyzję każdy podejmuje sam. Pozdrawiam Sławek

  OdpowiedzUsuń