środa, 27 sierpnia 2014

Ranking obligacji korporacyjnych 2014


Ranking kont osobistych,jak zobaczyliśmy wczoraj, staje się mało atrakcyjny. Zyskuje za to ranking obligacji korporacyjnych. Nic dziwnego konta osobiste nie dają już zarabiać tak jak kiedyś. Obligacje zaś mają się całkiem dobrze, więc ich liczba w moim portfelu stale rośnie.

Rok temu po raz pierwszy zaprezentowałem ranking obligacji korporacyjnych spośród papierów jakie miałem w portfelu. Od tamtego czasu miał miejsce jeden wykup obligacji firmy Nettle na 13% o czym pisałem w maju na FpG. Za to przybyło aż 5 nowych papierów firm z różnych branż.

Przede wszystkim postawiłem na dwie branże pożyczkowe oraz venture capital i to one okupują szczyt rankingu. Zakupiłem po dwie obligacje różnych firm z obu bardzo dobrze rokujących branż. Stąd też nie brakuje ofert firm tego typu na blogu.


W poniższym rankingu cyfra w nawiasie oznacza miejsce w poprzednim rankingu z 2013 roku.  Niżej omówione zostały tylko nowości, które zakupiłem w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Nowości te oznaczyłem plusikiem. Reszta posiada link do omówienia z zeszłego roku.

1 (1) Branża: Faktoringowa (4,52) 15,00%, 2 lata
2 (+) Branża: Venture Capital (6,46%) 10,00%, 2 lata
   (+) Branża: Venture Capital (6,46%) 10,00%, 2 lata
   (4) Branża: Pożyczkowa (12,90%) 10,00%, 2 lata
5 (+) Branża: Pożyczkowa (12,90%) WIBOR 3M + 7,30%, 18 miesięcy
6 (+) Branża: Przemysłowa (12,90%) WIBOR 3M + 7,29%, 2 lata
7 (+) Branża: Leasingowa (12,90%) 3M + 7,28%, 2 lata
8 (5) Branża: Windykacyjna (16,12%) WIBOR 3M + 6%, 2 lata
9 (6) Branża: Bankowość Getin (8,38%) 6M + 3,45%, 6 lat
10 (2) Branża: Budowlana (6,46%) 11,00%, 2 lata


2 & 3 Dwie spółki Venture Capital, oprocentowanie stałe 10%
Branża Venture Capital to nowość w moim portfelu. Długi czas odstraszały mnie opinie, że to ryzykowna branża dopóki nie zacząłem sam zgłębiać tego tematu. Dziś uważam ją za najbardziej obiecującą, jeśli wiadomo jakie spółki wybierać. 

VC ma zdecydowanie największy potencjał spośród wszystkich branż ze względu na swoją specyfikę. Sposób działania, zarządzająca kadra oraz bardzo ciekawe startupy jakie posiadają spółki w swoim portfelu były powodem zakupu aż dwu firm z tej samej branży. Zwykle staram się dywersyfikować branże, ale VC należy do nielicznych wyjątków.


5 Spółka pożyczkowa, oprocentowanie zmienne z marżą 7,30%
Drugą branżą należącą do wyjątków jest branża pożyczkowa. Wyniki jakie przedstawiają firmy pożyczkowe robią bardzo pozytywne wrażenie. Co ciekawe to jedyne obligacje, które mają okres zapadalności krótszy aniżeli dwa lata.

Uważni czytelnicy zapewne zauważyli, że oferty dwu wspomnianych wyżej branż pojawiają się najczęściej na blogu. W sierpniu mamy znów tak ofertę z branży VC jak również pożyczkową. Obie omawiałem w ubiegłym tygodniu.6 Spółka przemysłowa,
oprocentowanie zmienne z marżą 7,29%
Dwie spółki z jednej branży to jednak wystarczająca ilość. Ofert innych firm nie brakuje, wystarczy zbadać fundamenty spółki i, jeśli są solidne, warto zakupić też obligacje z innych branż. Spółka przemysłowa omawiana wiosną tego roku wyglądała bardzo ciekawie i póki co wszystko idzie zgodnie z planem.7 Spółka leasingowa, oprocentowanie zmienne z marżą 7,28%
To przypadek, że kolejne obligacje mają o jedną setną procenta marży mniej. Sprawdziłem to raz jeszcze w PNkach, ale pomyłki nie ma, marże wynoszą odpowiednio 7.30%, 7.29% oraz 7.28%:)

Spośród wszystkich nowych spółek na pochwałę zasługują obie spółki z Venture Capital oraz Leasingowa. Wysyłają one inwestorom liczne maile w których informują na bieżąco co się dzieje w firmie. Szkoda, że nie robi tego pozostałe 70% spółek z mojego portfela.

Liczba kont nieustannie spada, liczba obligacji ciągle rośnie. Wydaje się jednak, że liczba 15 obligacji będzie górną granicą. Obligacje też bowiem nie powinny być jedyną dziedziną w którą warto inwestować, nawet jeśli wydaje się najbardziej przyjazną.

3 komentarze:

 1. dla pełności rankingu przydałaby się procentowa wartość poszczególnych papierów w odniesieniu do całości portfela. Bo gdy pozycja 1. to jedna obligacja, a Getin to 90% wartościowo to ranking nie ma znaczenia :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo celna uwaga. Nie jest tak tragicznie jak piszesz,mniej więcej zapisy są podobne. Jutro po powrocie z delegacji postaram się nanieść sugerowane przez ciebie poprawki, to zobaczysz jak to procentowo wyglada.

   Usuń
  2. Procentowy udział w odniesieniu do całości dodałem w nawiasie.

   Usuń