wtorek, 12 sierpnia 2014

Kolejna oferta obligacji z branży windykacji


Co nowego w obligacjach korporacyjnych. Większa liczba ofert pojawi się zapewne po wakacjach, na razie nie jest ich dużo, ale jak wspominałem przy okazji wciąż trwającej oferty, w okresie wakacyjnym nie jest ich dużo. O najnowszej parę słów niżej.

Najnowsza dotyczy branży, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Windykacja. Takich ofert było na blogu już dość sporo i zawsze cieszyły się dużą popularnością. Nic dziwnego, sama branża należy bowiem do najbardziej rozchwytywanych na rynku obligacji.

Ludzie oraz firmy pożyczać i brać kredyty będą zawsze. Marzenia oraz projekty każdy chce w końcu realizować. Z drugiej strony życie jest nieprzewidywalne, a przypadki losowe zaś różnie wpływają na ich spłatę. W tym miejscu pojawia się furtka dla firm windykacyjnych.

Firmy takie wykupują po okazyjnej cenie najczęściej tak zwane portfele wierzytelności. Przy wysokim współczynniku ściągalności realizować może ponadprzeciętne zyski. Do zakupu zaś takiego portfela najczęściej emitowane są obligacje, celem pozyskania środków.

Co otrzymuje inwestor w zamian? W najnowszej ofercie mamy obligacje na okres nieco dłuższy od standardowego, ale w dalszym ciągu przy kwartalnej wypłacie odsetek. Dziś zresztą dziwi półroczny kupon, a nawet Idea bank wypłaca odsetki za obligacje co trzy miesiące, o czym dziś wkrótce będzie na FpG.

Zysk jest jednak zdecydowanie wyższy aniżeli papiery Idea Expert, i podobnie jest to oprocentowanie zmienne. I nic dziwnego gdyż obligacje korporacyjne zwykle są zyskowniejsze od bankowych, należy jednak pamiętać, że przenosi się to na większe ryzyko. 

Kwota minimalna mieści się jak zwykle w granicach przyjętych przez blog za dopuszczalną. Gdyby tak nie było, nie omawiałbym ich tutaj. Nie należy pakować zbyt wiele do jednego koszyka, nawet jeśli są to windykatorzy.

Obligacje będą wprowadzone do alternatywnego systemu obrotu czyli mówiąc bardziej obrazowo będą notowane na giełdzie obligacji Catalyst. A więc będzie można je sprzedać w razie potrzeby. 

2 komentarze:

  1. Czesc, cos musiales zmienic w planach publikacji, bo odnosisz sie do obligacji Idei w Fpg, a piszesz tam o Getin.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To dość częsty przypadek. O Getin dostałem info o 21.00 więc napisałem jeszcze artykuł. Getin to rzecz, gdzie czas ma znaczenie, zaś obligacje Idea banku to raczej ciekawostka, która może ale wcale nie musi się ukazać.

      Usuń