piątek, 15 sierpnia 2014

Optymalizacja konta w banku czyli zmiana pakietu przed terminem


Wyjadacze wisienek mają jeden podstawowy problem. Jak skorzystać z wykluczających się promocji? Skorzystanie z jednej zobowiązuje nas bowiem nie tylko do spełnienia określonych warunków w zamian za promocję, często wiąże się z czasowym zobowiązaniem wobec banku, które blokują korzystanie z nowych promocji.

Widać to przy okazji ostatnich propozycji konta w Getin. Aktywna karta została tak przerobiona w kolejnych edycjach by związać klienta z sobą przez 2 lata. W efekcie w pierwszym roku mamy promocję, ale niestety drugi rok jest jałowy.

Czy jest jakiś sposób by to obejść? Pewną podpowiedzią są działania marketingowe Idea banku. Czytelnicy często podsyłają mi propozycje banku, w których za zerwanie lokaty oferuje się coś innego. Co to oznacza?
Tego konta zmienić się nie da

Oznacza to możliwość negocjacji z bankiem. Postanowiłem to przetestować w przypadku Getin. Pewnie mało kto już pamięta, że 2 lata temu Getin bank zaproponował lokatę na 12%. Zysk można było skasować po 3 miesiącach, ale obowiązkowe konto Uniwersalne trzeba było trzymać przez 24 miesiące.

Założyłem tę lokatę, ponieważ jedynym warunkiem było zrobienie jednego przelewu w miesiącu na kwotę 750 zł. Rzecz banalna. Co więcej potem się okazało, że założenie skarbonki premiuje taki przelew dodatkową złotówką.

Mija właśnie dwa lata, nie odczułem wcale trudów konta, wręcz przeciwnie można go było wykorzystać na swoją korzyść. Ale w trakcie tych dwóch lat można było skorzystać z innych dobrodziejstw jakie oferowało konto Getin UP. 

Bankierowi wskazałem zatem poniższy zapis w umowie lokaty:
Ważne by nie likwidować, lecz zmienić pakiet


Logika mówi skoro karana jest likwidacja, to cały trick polega na tym by konta nie likwidować, a po prostu zmienić pakiet. Kluczowe w tym przypadku jest zachowanie tego samego numeru tak by bank nijak nie mógł się przyczepić do jego likwidacji, której de facto nie ma.

Bankier orzekł, że taka sytuacja jest możliwa, w końcu bank nie traci klienta. Mało tego zatrzymuje go na dłużej, tyle że w innym pakiecie. Wprowadził więc odpowiednie dane potrzebne do zmiany pakietu, niestety na koniec dostał odmowę. System nie pozwolił na wygenerowanie odpowiednich dokumentów. Konsultacja z innymi pracownikami z większym stażem oraz ponowne wprowadzanie danych miało taki sam skutek.


A więc konta Uniwersalnego nie da się zamienić na Getin UP. Jednak zdaniem bankierów takie przypadki są możliwe w przypadku innych promocji. Pytanie czy to kolejna pomyłka bankiera, czy też faktycznie jest możliwa zmiana pakietu z zachowaniem dotychczasowego numeru czyli bez likwidacji konta.

Przetestujcie to, jeśli jakaś nowa oferta zaciekawi was bardziej niż ta którą macie. Oczywiście nie musi to dotyczyć Getin banku, a dowolnego który ma fajne promocje. Być może okaże się, że przesiadka w niektórych przypadkach będzie się opłacać.

3 komentarze:

 1. Otóż jako poszkodowany (tak się czuję), chciałem przekazać, że getin pojechał po bandzie promocją z 1,5% za nowe środki na koncie oszczędnościowym przez 3 miesiące.

  Konta oszczędnościowe mają do siebie to, że oszczędności wrzuca się na nie małymi kwotami cyklicznie. Nie inaczej było w moim wypadku kiedy to na konto trafiła kwota 1000zł która przez przypadek wzięła udział w promocji większego oprocentowania za nowe środki. To oczywiście nic złego gdyby nie to, że to z automatu anulowało moje promocyjne oprocentowanie na całość zgromadzonych środków w wysokości 1% dzięki spełnieniu warunków promocji pakiet korzyści. W tej sytuacji naliczanie oszczędności wyglądało w ten sposób:
  45000zł na 2% + 1000zł na 1,5%.

  Gdzie bez tej felernej promocji miałbym wszystkie środki na 3%.

  Mullrof

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdaje się, że w Banku SMART dają 4% do kwoty 50 000 zł. Nie lepiej tam trzymać środki?

  Do autora: sam pomysł bardzo dobry. Tylko z wykonaniem go może być problem, bo banki nawet gdyby chciały zmienić pakiet to często nie mogą tego zrobić przez ograniczenia systemu.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. No cóż, sam byłem zdziwiony ostatnimi hojnościami getinu, gdzie za założenie konta z aktywna kartą było 300 zł , a po 6 m-cach , czyli wypłacie ostatniej pięćdziesiątki można było sobie natychmiast to konto w cholerę zlikwidować. Nie musze pisać, jakie to dawało możliwości. Teraz niestety wylali z kolei dziecko z kąpielą, bo 2 lata konieczności utrzymania konta to za długo.

  Co do przeróbek jednego konta na inne, to tak jak napisał przedmówca, zazwyczaj blokują to centralnie systemy informatyczne banku i nic się nie da zrobić, choćby i pracownicy chcieli.

  z17 (z17@gazeta.pl)

  OdpowiedzUsuń