piątek, 29 sierpnia 2014

12 Prezesów SKOKów na czarnej liście KNF czyli spór się zaostrza


Na linii SKOK kontra KNF zaczyna już iskrzyć. Komisji Nadzoru Finansowego zaczyna powoli nie podobać się wszystko co robią Kasy. Nadzór zaś zamiast udzielać porad lub wskazania stosuje groźby i wykluczenia.

Niedawno pisałem o zaskakujących losach pierwszych dwóch Kas, gdzie wkroczył zarządca komisaryczny. Pierwszy po prostu zlikwidowano bez żadnych ogródek, drugi sprzedano dla Alior Banku.

Sprawa dotyczyła stosunkowo mało znanych kas, których nie było w rankingach lokat. Tym razem mamy jednak do czynienia z gigantami, dobrze znanymi dla stałych czytelników bloga.


Co ciekawe kolejny raz decyzja KNF, która na posiedzeniu 26 sierpnia obradowała w 4 osobowym składzie, jest jednogłośna. Nikt jakoś nie zgłosił sprzeciwu do odmówienia zatwierdzenia prezesów następujących kas:

Ranking wg dziennika Rzeczpospolit Źródło: skokkujawiak.pl


Mariusza Gazdy ze SKOK Wołomin (2 miejsce)
Leszka Wójcika ze SKOK Kujawiak (3 miejsce)
Jacka Gębali ze SKOK Jaworzno
Andrzeja Sosnowskiego ze SKOK Stefczyka (1 miejsce)
Ryszarda Prusa ze SKOK Unii Lubelskiej (z grupy Kas Stefczyka)
Jana Kubika ze SKOK Jowisz (z grupy Kas Stefczyka)
Bogumiła Krzyszczaka ze SKOK im. Zygmunta Chmielewskiego

Trzy pierwsze SKOKi znamy doskonale z oferty dobrych depozytów. Trzy następne nie używają już nazwy SKOK tylko Kasa i należą do tak zwanej Grupy Stefczyka. Dodatkowo mamy tutaj mniej znany SKOK Chmielewskiego.

Co więcej na początku sierpnia podobne zastrzeżenia KNF zgłosiła wobec prezesów w pięciu innych SKOKach:
SKOK Wybrzeże
SKOK Piast
Wielkopolska SKOK
SKOK im. Stanisława Adamskiego
Powszechna SKOK

Co się nie podoba KNF u prezesów tych Kas? W komunikacie napisano o braku rękojmi i stabilnego zarządzania.
Prezesi ponoszą odpowiedzialność za obecną złożoną sytuację kas oraz nieprawidłowości w ich działaniu, stwierdzone m.in. przez inspekcje KNF. Komisja brała również pod uwagę przewidywany dalszy wpływ prezesów na kasy, w tym ocenę ich zdolności do skutecznej realizacji działań naprawczych oraz zapewnienia właściwego zarządzania i rozwoju kasy w przyszłości.


Jak zwykle decyzja KNF spotkała się ze stanowczym sprzeciwem Kasy Krajowej. Rzecznik prasowy Andrzej Dunajski powiedział między innymi:
Tego typu decyzje Komisji, to spełnianie się jednego z punktów scenariusza, który Kasa Krajowa przewidywała przed kilku laty a który dotyczy wyeliminowania ze spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych jego założycieli, którzy z powodzeniem przez ponad 20 lat rozwijali Kasy.

Pełna treść do wglądu tutaj. Jak widać po raz kolejny sprzeciwy są całkowicie ignorowane. Zwróciłem się z bezpośrednim zapytaniem do przedstawicieli kilku SKOKów jak oni widzą tę sprawę. Odpowiedź była wymijająca: nie mamy wglądu do innych kas, u nas tego nie ma.

Wygląda na to, że Kasy nie chcą się wypowiadać na ten temat. Nic dziwnego. Odkąd wprowadzono tutaj nadzór KNF panuje wręcz prawdziwy terror, przynajmniej tak to wygląda dla bacznego obserwatora oraz wypowiedzi Kasy Krajowej.

Kolejne obrady członków nadzoru już na początku września. Czy znów kolejni prezesi zostaną uznani za prowadzących ryzykowne gierki zagrażające stabilności Kas?


11 komentarzy:

 1. Złodziej szukają dziury w całym żeby dalej nas okradać lokatkami na 1-2% w skali roku. Skoki dają 4-5% i to ich boli, że klienci uciekają i i ch w d... mają. Chamstwo w państwie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aż tak różowo to nie jest. Nie wszystkie skoki dają takie wielkie procenty. Te wszystkie Stefczyki, Chmmielewskie i inne pomniejsze dają niewiele więcej niż PKO.
   Może to ze względu na BFG? Wcześniej nie śledziłem lokat w tych większych Kasach.

   Usuń
 2. Było coś co działało dobrze od lat, było tylko nieznacznie bardziej ryzykowne niż banki, więc rząd postanowił to rozwalić. Bo SKOKI szkodzą partnerom TEGO rządu.
  Taka to wolność i demokracja u nas panuje, że rozpier...a się coś co nasze. Ciekawe co by zrobili, gdyby współwłaścicielem któregoś SKOKU np. w 50% był kapitał zagraniczny np. bank z Niemiec. Uważam, że taki SKOK byłby zostawiony w spokoju.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Dominikiem - skoki najbardziej przeszkadzają bankom i to one poprzez KNF pociągają za sznurki starając się uderzyć w fundament skoków - ludzi którzy od dziesiątek lat budowali je od podstaw. Stefczyk - jeden z największych płatników podatków w Polsce, Wołominek - 83 mln zysku w 2013, 36 w pierwszej połowie tego roku ... Szlag mnie trafia jak to widzę. Who the f...k is KNF ?

   Usuń
 3. NO więc sprawa całkowicie polityczna, wybory już wkrótce zobaczymy co się będzie działo po nich........

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystko co Polskie rozwalić!!!!!
  Mamy rządy PO.........
  Lepiej dawać zarabiać ludziom z zagranicy
  Tylko Polska tak potrafi!!!!
  Czemu w Niemczech nie ma innych marketów, są tylko Niemieckie.Bo pomagają swoim rodakom, a u nas masakra!!!! Zgłębić co Polskie!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. niedługo knf przegnie pałę i dość energicznie, energiczniej niż teraz zajmie się nim NIK. chcę widzieć jak jakubiak i jego świta kończy swoją karierę i zostanie wygnana na zbity pysk. SKOK to zawsze była kasa ludzi mniej zamożnych, a takich najlepiej otumanić.

  OdpowiedzUsuń
 6. To polityka i interesy. KNF chce zlikwidować kasy bo są PiSowskie i przeszkadzają bankom. KNF na pasku banków, POdobnie jak całe PO - tak może być

  OdpowiedzUsuń
 7. Może kiedyś Kasy były tworzone dla biednych ludzi, w tej chwili to korporacje uczące pracowników jak "wycyckać"klienta ze wszystkiego co ma. Zadłużyć go ponad miarę, a później komornik i z głowy. Pożyczki w Kasie mają być sprzedawane na max.oprocentowaniu, prowizja 9-12% i do tego "pakiecik ubezpieczenia(zwykle od 1000 zł do nawet 7000 zł). No i oczywiście w kasach, w których sytuacja finansowa jest kiepska do tego dorzuca się kilka udziałów - oczywiście klient nie powinien tego wiedzieć. Takie są fakty i każdy pracownik Kas Stefczyka o tym wie. Chyba mi nie powiecie, że jest to działanie dla dobra klienta...

  OdpowiedzUsuń
 8. KNF powinna rozjebac to dziadistwo na cztery wiatry mam na mysli skoki to banda oszustow i zlodzieji ,tak jak mnie okradl skok kujawiak z moich ciezko zarobionych pieniedzy i poszedl swinie pasc i tyle w temacie

  OdpowiedzUsuń