poniedziałek, 20 stycznia 2014

Pierwsze cięcia oprocentowania trwających lokat w SKOK Wołomin


Zmiany w Wołominie zaczynają sięgać głębiej aniżeli ktokolwiek mógł się spodziewać. Rok 2013 był bez wątpienia rokiem bezkonkurencyjnego SKOKu, to tutaj warto było trzymać swoje oszczędności i liczyć na masę bardzo pozytywnych niespodzianek.

Rok 2014 przynosi jednak same rozczarowania. Najpierw 2 stycznia mieliśmy pierwszą w miarę łagodną obniżkę, w niecałe 2 tygodnia potem 14 stycznia już o wiele poważniejsze cięcia. A w dwa dni później ukazał się oficjalny komunikat, który każe poważnie zastanowić się nad dalszym członkostwem.

O co chodzi? Rzeczą niesamowitą w Wołominie był fakt bezkarnego zakładania lokat zmiennych. One zawsze oferowały wyższe oprocentowanie od lokat stałych i co więcej gwarantowały... stałe oprocentowanie!


Wszystkie lokaty zmienne, które tutaj założyłem, były z czasem zastępowane nowymi, przy jednoczesnym zachowaniu i gwarantowaniu oprocentowania do końca trwania umowy. Z poczty pantoflowej można było się dowiedzieć, że była to powszechna praktyka stosowana stale w Wołominie.

System faktycznie działał przez cały rok 2013 bez względu na rodzaj lokaty. Mając to na uwadze, pod koniec roku wybrałem lokatę rentierską w nadziei, że ta świetna tradycja pozostanie w mocy przez kolejny rok.

Niestety w czwartek opublikowano zawiadomienie zarządu SKOK o... zmianie oprocentowania trwających lokat. I dotyczą one właśnie lokat rentierskich.

Spadek o całe 0,50 pp Źródło: skok.wolomin.pl

Zatem nie możemy już liczyć na żadne preferencyjne traktowanie. Co więcej jak widać starym klientom oberwało się bardziej od nowych. Nowym obcięto o 0,30 pp a starym aż o 0,50 pp. W dalszym ciągu jednak starzy klienci mogą liczyć o 0,20 pp wyższy zysk.

W uzasadnieniu podano: spadek podstawowych stóp procentowych ogłaszanych przez NBP o ponad 40%. Sprawdźmy jak się zmieniała stopa referencyjna w ciągu dwóch ostatnich lat.

Źródło: nbp.pl

W ciągu 2013 mieliśmy zatem 6 obniżek stóp które w sumie zmalały o 37,50%.  Gdyby jednak za punkt odniesienia brać 1 stycznia 2013 roku, otrzymamy zmianę o 41,18%. A więc argumentacja jest przekonująca a co ważniejsze, dobrze że działa wstecz co trzeba 'wołominowi' zapisać na plus.

Banki nie robią takich ustępstw. Tam jakakolwiek obniżka stóp jest pretekstem by zaszaleć kosztem swoich klientów. Obniżki mają tam miejsce od razu na korzyść banku.  W Wołominie jak widać, obniżki są z poślizgiem na korzyść klientów, ale czasy protekcjonizmu się już skończyły.

W związku z tym nie założyłem kolejnej lokaty rentierskiej, i czytelnikom bloga już jej nie polecam tak jak dotąd. Dla mnie ta obniżka to historyczny moment, w którym pierwszy raz mam lokatę poniżej 6%. Stawka zrównała się praktycznie z moimi najmniej atrakcyjnymi obligacjami Getin, z tą różnicą, że obligacje mogę sprzedać w dowolnej chwili z zyskiem, a zerwanie lokaty rentierskiej skutkuje otrzymaniem zaledwie odsetek w wysokości 10 % odsetek naliczonych do dnia podjęcia lokaty.

Jak widać w finansach trzeba ciągle trzymać rękę na pulsie i nie pozwalać by instytucje w których trzymamy swoje środki rozporządzały nimi według własnego uznania. Będą jeszcze pewnie okazje jak opisane tutaj i wówczas warto będzie w takim momencie nawet zerwać niepewne lokaty w wołomińskim skoku.

12 komentarzy:

 1. Lokata dla każdego 1 udział też poleciała w dół o 0,50 pp (z 6,15% na 5,65%). Nie ma o tym informacji na stronie. Aktualne oprocentowanie znam dzięki usłudze e-skok.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe dlaczego nic nie ma na ten temat w Zawiadomieniu?Czy na swoim e-koncie widzisz datę zmiany oprocentowania Lokaty dla Każdego?Czy jest to,tak jak w przypadku lokat rentierskich,14.01.14 r.?

   Usuń
  2. W serwisie e-skok widoczne jest tylko aktualne oprocentowanie (nie ma historii zmian oprocentowania). Na podstawie wartości pola "nieskapitalizowane odsetki" oraz kwoty lokaty i daty założenia wyszło mi że zmiana oprocentowania nastąpiła 14 lub 15 stycznia. W obliczeniach założyłem tylko jedną zmianę oprocentowania. Wynik jest niepewny ze względu na zaokrąglenia.

   Usuń
  3. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

   Usuń
 2. a może jakieś info o lokacie expandera 5%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już jest na FpG
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2014/01/5-na-lokacie-bez-haczykow-w-expander.html

   Usuń
 3. Chciałem się spytać o lokatę z funduszem, dużo ich ostatnio, np. w BGŻOptima lokata na 8% z funduszem. Jak faktycznie wychodzi się na tym produkcie po odliczeniu wszystkich opłat ?. Ciężko znaleźć wiarygodne opinie o tym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osobiście nie polecam kombinacji fundusz+lokata. Sam nigdy na tym dobrze nie wyszłem a w przypadku Optimy warto poczytać relację kogoś kto spróbował...
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2013/06/nietrafione-porady-optimy-cz-2-czyli.html

   Usuń
 4. Zawsze chwaliłem SKOK WOŁOMIN za dobre oferty - ale tym razem szlak mnie trafił z ostatnią ofertą - zrobili nas w bambuko jak mozna po dw óch tygodniach tak znacząco obnizyć oprocentowanie lokat - a w miedzy czasie oglodać reklame z Wiśniewskim Wygloda to na to że my członkowie skoku nabijamy kabsę pajacowi żeby on miał naszym kosztem płacić swoje alimenty swoich dzieci .SKANDAL

  OdpowiedzUsuń
 5. SKOK Wolomin bardzo zaskoczył mnie na minus ostatnimi posunięciami. Niestety założyłem u nich lokaty rentierskie na początku stycznia (póki co nie zmienili mi % i nadal mam 6%) ... niestety wątpię by obyło się bez kolejnych cięć i dlatego paczka lokat które mi zapadają 3-4 lutego opuści (nie bez żalu) jedną z moich ulubionych instytucji.

  zdezintegrowany

  OdpowiedzUsuń
 6. A najbardziej wkurzajace jest to ze nie ma zbytnio dobrej alternatywy dla Wolomina, bo pomijajac obligacje korporacyjne ofert lepszych niz Skok Wolomin poprostu brak!:((

  OdpowiedzUsuń
 7. PO PIERWSZE : WSZYSTKIE TRWAJĄCE LOKATY RENTIERSKIE,KTÓRYCH OPROCENTOWANIE ZOSTAŁO OBNIŻONE OD 14.01.14 r.,WESZŁY DO OFERTY SKOK WOŁOMIN JUŻ PO OSTATNIEJ W TYM CYKLU OBNIŻCE PODSTAWOWYCH STÓP PROCENTOWYCH NBP.UZASADNIENIE PRZEDSTAWIONE PRZEZ ZARZĄD SKOK WOŁOMIN JEST ZATEM,MOIM ZDANIEM,NIE DO PRZYJĘCIA.

  PO DRUGIE : PO CO OFEROWANO LOKATY RENTIERSKIE LEPIEJ OPROCENTOWANE NIŻ TRADYCYJNE,SKORO CAŁĄ PRZEWAGĘ, JAKIE TE PIERWSZE MIAŁY NAD DRUGIMI POD WZGLĘDEM WYSOKOŚCI OPROCENTOWANIA,ZLIKWIDOWANO JEDNYM RUCHEM.NA STRONIE WWW.SKOK.WOLOMIN.PL JEST MOWA TYLKO O OBNIŻCE OPROCENTOWANIA LOKAT RENTIERSKICH.
  .

  OdpowiedzUsuń