poniedziałek, 13 stycznia 2014

Optymalizacja cashflow czyli kredytowa n-pasmówka


Na początku istnienia bloga czerpanie zysków z posiadania wielu kont w różnych bankach nazwałem n-pasmówką, jako analogię do poruszania się po wielopasmowej autostradzie ku zyskom. Nazwa przyjęła się dość dobrze, a czytelnicy sami w komentarzach zaczęli używać terminu n-pasmówka.

Ponieważ banki od dłuższego czasu na n-pasmówce zaczynają stawiać coraz więcej ograniczeń prędkości, a niektóre odcinki drogi są wręcz płatne, zmuszeni jesteśmy do wprowadzania zmian. Możemy albo zrobić objazd, jak w przypadku warunków BGŻ, albo też po prostu zlikwidować jedno pasmo autostrady.

Istnieje jednak inna możliwość, zbudowanie sobie alternatywnej n-pasmówki kredytowej. Oczywiście warunek podstawowy takiej autostrady musi być jeden, kredyt całkowicie za darmo a tak się składa, że o darmowe dodatkowe środki nietrudno.


Niniejszy artykuł jest dalszą częścią postu Optymalizacji dochodu ciąg dalszy czyli wprowadzenie do kredytów. Omówiliśmy tam trzy darmowe sposoby korzystania z kredytu: kartę kredytową, limit w koncie oraz kredyt konsumpcyjny. Do tego zestawienia można dołączyć dwa kolejne.

Jeśli banki rozdają pieniądze to warto brać Źródło: millennium

4 Darmowa pożyczka bankowa
W ubiegłym tygodniu BGŻ zaoferował darmową pożyczkę dla chętnych na rok czasu o czym pisałem tutaj. I w przeciwieństwie do mBanku, który też niedawno miał coś takiego w ofercie, nie trzeba było spełniać żadnego nowego warunku dla posiadaczy konta. Wystarczyła zwyczajna pozytywna weryfikacja zdolności kredytowej.

Nie trzeba posiadać jakichś wygórowanych dochodów by otrzymać maksimum czyli 2.000 zł na okres 12 miesięcy całkowicie za darmo. Należy jednak pamiętać, że posiadanie innych kredytów czy to w postaci limitu czy też karty obniża naszą zdolność kredytową. Dlatego też warto dobrze rozplanować limity.

Przykładowo nie ma sensu posiadanie dużego limitu na karcie kredytowej jeśli nie zamierzamy go wykorzystywać. Citi Handlowy przykładowo daje 10.000 zł limitu ale pozwala na darmowe płatności rachunków. Zatem warto ustawić limit na 10krotnie mniejszą wartość by korzystać z większych kredytów z innych źródeł.


5 Darmowa pożyczka typu PKZP
Piątym sposobem na korzystanie z darmowej pożyczki jest korzystanie z Pracowniczej Kasy Zapomogowo Pożyczkowej. Tutaj co miesiąc budujemy swój kapitał, który podwyższa nam wielkość dostępnej darmowej kasy z zakładu pracy w którym spędzamy większość naszego czasu.

Olbrzymią zaletą tego finansowania jest całkowita swoboda w płatności i modyfikowaniu modelu spłaty pożyczki, przy jednoczesnym zwiększaniu możliwości. Jest jednak druga strona medalu, źle opracowany model spłaty może powodować, że praktycznie mimo pożyczki nie zarobimy na tym nic a wyjdziemy na tym na zero.

Co ciekawe zdecydowana większość pożyczkobiorców jest przekonana, że taka pożyczka jest opłacalna, podczas gdy w rzeczywistości wybierają dokładnie stacjonarny model niedochodowy. Jak zmienić go na dynamiczny model dochodowy to jednak temat na osobny wpis.

Podsumowując w chwili obecnej zamiast zakładania kolejnych kont, bardziej opłaca się zlikwidować najbardziej problematyczne i zastąpić je kredytową n-pasmówką. Skoro banki rozdają za darmo pieniądze na prawo i lewo więc warto z tego skorzystać. Jak zamienić płatny kredyt na darmowy będzie tematem kolejnego odcinka.

8 komentarzy:

 1. polcan -->
  czy już masz w głowie tekst o ofercie BPH?
  Czekam i czekam ;)
  ... obejrzałem ich stronę i nic nie mogę namierzyć :(
  może jakaś wskazówka?

  zdezintegrowany

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obawiam się że się przeliczysz. Skoro uważasz, że oferta BGŻ jest nieciekawa, to pewnie też nie spodoba ci się oferta BPH.

   Jeżeli nic nie wyskoczy po drodze, to pełny tekst z przypisami z regulaminu, którego nie dostaniesz do ręki i z odpowiednią ustawą w środę.

   Usuń
  2. polcan -->
   Każdą ofertę analizuję i staram się ważyć czas v/s potencjalne korzyści. Nie mając rachunku w BGŻ jest z tym trochę zabawy a potencjalny zarobek to 50 PLN.

   zdezintegrowany

   Usuń
 2. "stacjonarny model niedochodowy" - możesz rozwinąć tą definicję?

  Nie ma na stronie żadnego słowniczka finansowego a i google nie za bardzo podaje wyniki dla takiego hasła.


  To jak zarobić dzięki PKZP mając max 2k zł do pobrania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie że nie ma. Na blogach stosuję swoje terminy adekwatne do swoich czyli autorskich rozwiązań optymalizacyjnych. Wiele rozwiązań zależy od twojego portfela a skoro to ja go zbudowałem korzystając z najnowszych rozwiązań to trudno żebyś go znalazł w google.

   Usuń
  2. A co do tego jak zarobić dzięki PKZP to już zależy od modelu jaki panuje w twojej pracy. U mnie maksymalnie mogę liczyć na 12.000 zł darmowej pożyczki a dopiero mam prawo do blisko 1/3 tej kwoty. Potrwa zatem jeszcze dodatkowe parę lat, zanim będę mógł korzystać z całości.

   Usuń
 3. Polcan. W getinonline i w openie pojawił się Bumerang II z oprocentowaniem od 3,5 do 5%, zależnym od ilości transakcji kartą zrobionymi dzień przed założeniem lokaty. Żeby uzyskać 5% trzeba by zrobić 15 operacji kartą jednego dnia :) Ciekawe po ilu transakcjach z rzędu ich karta by się zablokowała ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dostałem z samego rana info o tym na maila. Jutro będzie o tym artykuł na FpG.

   Usuń