wtorek, 21 stycznia 2014

9% na obligacjach Aforti Holding


Skoro SKOK Wołomin zaczyna zawodzić na pełnej linii, warto poszukać alternatyw w postaci obligacji korporacyjnych, gdzie przy małym bądź średnim ryzyku zysk jest w dalszym ciągu atrakcyjny.

Opisywana w ubiegłym tygodniu okazja inwestycyjna rozeszła się w mig, ale jeden z czytelników zostawił namiary na ofertę obligacji, która będzie dostępna jeszcze przez najbliższy tydzień bowiem zapisy potrwają jeszcze do 28 stycznia.

Tym razem mamy do czynienia z ofertą publiczną Grupy Finansowej o nazwie Aforti Holding. Zdaniem firmy wyznacza ona nowe ścieżki obsługi klientów w zakresie obsługi finansów osobistych oraz przedsiębiorstw.

 
Źródło: afortiholding.pl

W skład Aforti Holding wchodzi 7 spółek, które widzimy na poniższym wykresie:Pięć z nich to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Pierwsza z nich Montu to wywiadownia gospodarcza, Dragon Partners zajmuje się pozyskiwaniem finansowania dla przedsiębiorstw oraz jednostek samorządu terytorialnego, ładnie brzmiące Aforti Wealth Management świadczy usługi dystrybucji alternatywnych dla klientów Prestige.

Tutaj się zatrzymajmy. Nie dajmy się zwieść ładnym nazwom, czyż nie było podobnie z Money Makers? Od opisu tej firmy zaczynaliśmy artykuły na tym blogu, wystarczy zacząć lekturę od Czy warto inwestować w Money Makers. Warto zobaczyć wyniki firmy zanim powierzy się jej swoje pieniądze...

Czwarta spółka Aforti Law & Tax jak sama nazwa wskazuje zajmuje się doradztwem w zakresie księgowości, prawa oraz podatków, natomiast ostatnia ze sp z o.o. czyli Stock One prowadzi portal internetowy o podobnej nazwie. 

Sama spółka akcyjna Aforti Finance zajmuje się pośrednictwem finansowym oraz pełni rolę funduszu Private equity/venture capital dla start upów oraz dla istniejących podmiotów gospodarczych wchodzących w skład Grupy Emitenta.

Mamy zatem Holding, który emituje obecnie obligacje o następujących parametrach
Okres: 12 miesięcy
Płatność: co 3 miesiące
Oprocentowanie: 9%
Zabezpieczenie: brak
Zapis: 1.000 zł
Minimalna wartość emisji: 2 miliony
Zapisy: do 28 stycznia 2014

W skrócie okres jest bardzo krótki jak na obligacje, częstotliwość płatności odsetek fajna, oprocentowanie w miarę przyzwoite, minimalny zapis bardzo przystępny. Jedynym minusem jest brak zabezpieczenia.

Oczywiście same parametry to trochę za mało. Zawsze warto zajrzeć do raportów spółki i zobaczyć jak stoją finanse firmy oraz na co spółka zamierza przeznaczyć środki uzyskane z obligacji. Podane wstępnie wyjaśnienie 'środki zostaną przeznaczone na cele ogólnorozwojowe Spółki' jest dość mętne i wykrętne.

Podsumowując mamy bardzo tanie i ogólnodostępne obligacje, chociaż nie pozbawione ryzyka. Warto tutaj też przypomnieć o tym dlaczego oferty publiczne są nieco mniej ciekawe o czym pisałem tutaj.

10 komentarzy:

 1. Ostatnio nie ma dnia żeby ktoś nie pisał że firma nie odkupiła lub nie wypłaciła odsetek. Więc obecna inwestycja w obligacje korporacyjne to 0 albo 1.
  Poważnym minusem jest brak zabezpieczenia - a często zabezpieczenia są przeszacowane na niekorzyść obligatariuszy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdybym miał się opierać na takich komentarzach to pewnie nigdy bym nie wszedł w obligacje. A jestem tutaj już od dwóch lat i jak dotąd wszyscy płacą odsetki i wypłacają kapitał w terminie.

   Aforti może dość rozpaczliwie szuka kapitału. Na początku jesieni oferowali obligacje za minimalny wpis 50 tys zł, pod koniec jesieni minimalny zapis był już tylko 10 tys a teraz zjechali do zaledwie 1000 zł.

   Jeśli stawiasz na solidność, a nie takie kombinowanie, to znajdziesz i takie oferty. Będzie o takiej niebawem, być może jutro.

   Usuń
  2. Cóż... 2 lata temu wszyscy pisali by nie wchodzić w te obligacji a tu proszę - nigdy się nie spoznili z odsetkami, teraz ogłosili strategię na kolejne lata... Opierając się tylko na komentarzach nigdy bym nie skorzystał i nie zarobił

   Usuń
 2. Ta spółka spadła o 96.39% na giełdzie przez 3 lata. Myślę, że to już skreśla ją na starcie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To na pewno sygnał ostrzegawczy. Przyznaję, że przyglądałem się grudniowej ofercie Aforti, gdy oferowali wyższy zysk, przy wkładzie zaledwie 10.000 zł, ale ostatecznie zmieniłem zdanie i ulokowałem środki w znacznie solidniej wyglądającej firmie pożyczkowej.

   Ja mam zasadę by raczej nie kupować ofert publicznych, gdyż koszta takiej emisji sięgają milionów, co znacznie obciąża spółkę. Tym bardziej, jeśli cele emisji są tak enigmatycznie sprecyzowane jak podaje Aforti.

   Usuń
 3. Ja również dokładnie przyjrzałem się tej spółce bo próg wejścia wygląda zachęcająco. Jednak analiza informacji, w szczególności skonsolidowanych danych o spółce oraz jej aktualnej sytuacji na giełdzie (spółka jest notowana na NC) dałem sobie spokój. Tak jak ktoś tu napisał, spółka rozpaczliwie szuka kapitału więc będą to obligacje podwyższonego ryzyka.

  OdpowiedzUsuń
 4. 9%? Hm.. wygląda nawet obiecująco... Kurcze no nawet bym zaryzykowała ale akurat płynnej gotówki mi na razie brakuje :/
  Najpierw uporam się z pit 8-c potem może coś ogarnę ;)
  Dzięki za info! Świetny blog!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Miałem u nich polisę wraz z kilkoma znajomymi,
  firma obiecywała wsparcie inwestora (kontakt telefoniczny i mailowy).
  Przez pierwsze kilka miesięcy nie było odzewu, tłumacząc, że po fuzji pracują nad nowym systemem wsparcia.
  Natomiast wysyłali prośby o kontakty do potencjalnych inwestorów(za 50zł przy skutecznym poleceniu).. żenada...

  Polisy zamknęliśmy, bo przynosiły straty, a nie mamy czasu zajmować się tym co obiecywała firma.

  Jakość usługi - poniżej oczekiwań
  Kontakt - marny, puste deklaracje, ale niema się co dziwić po takim zarządzie.

  Z tego co widzę, firma kładzie duży nacisk na reklamę w internecie, PR, i tanie przychylne artykuły, zapewne by zmylić inwestora.

  Odradzam

  OdpowiedzUsuń
 7. Podstawa dobrego inwestora to sprawdzić inwestycje a zwłaszcza emitenta,ten emitent nie potrafi spłacać własnych długów a co dopiero mowić o odsetkach z inwestycji , dobre sobie !!!
  Sprawdzcie BIG INFOMONITOR tej firmy jak Macie szacunek do własnych oszczędnosci,dla mnie Aforti to oszusci .

  OdpowiedzUsuń