piątek, 3 stycznia 2014

Lokaty rentierskie w Wołominie wciąż z 6%


Nowy rok zaczął się od bardzo minorowych nastrojów. Jeśli w roku ubiegłym zaskakiwały nas drastyczne spadki w bankach, tak w tym roku coś niedobrego dzieje się w SKOKach. 1 stycznia opublikowałem ranking lokat na styczeń i już następnego dnia uległ on znacznym modyfikacjom.

Zdecydowana większość najlepszych lokat znajduje się w Wołominie. Niestety wszystkie bez wyjątku zostały poddane modyfikacji i środowy ranking musi mieć dziś aneks. O podstawowych zmianach na wołomińskich lokatach dziś na FpG, tutaj zaś omówimy sobie co stało się z losem rentierów.

Od 2 stycznia oberwał każdy, tak nowy jak i stary klient SKOKu Wołomin przy czym podział na nowych i starych przypada na datę 1 listopada 2013. Lokaty zwykłe czy to stałe czy zmienne przestały być ciekawe. A jak wygląda sprawa z lokatami rentierskimi?


I Oferta dla członków sprzed listopada 2013


7 LOKATA RENTIERSKA PEWNA BIS
Lokata, którą założyłem w listopadzie uległa po dwóch miesiącach modyfikacji. Jak to wyglądało do niedawna można się przekonać tutaj. Zobaczmy jak wygląda zestawienie na dzień dzisiejszy:


Źródło: skok.wolomin


W rankingu podałem tylko jedną lokatę rentierską a mianowicie 12 miesięczną. Powód jest prosty ranking lokat posiada ograniczenie do 13 miesięcy. Dzieje się tak, gdyż oprocentowanie kilkuletnich lokat wprowadza nas w błąd o czym pisałem w artykule Dlaczego oprocentowanie lokat długoterminowych jest mylące.

Rzecz jednak nie dotyczy lokat rentierskich, które pozwalają korzystać z odsetek według wybranego kryterium co miesiąc lub co kwartał. Warto jednak wybrać drugi wariant, gdyż zyskujemy na tym dodatkowe 0,20 pp.

Po lekturze artykułu z FpG z zamkniętymi oczyma możemy powiedzieć, że tutaj ucierpieliśmy 0,20 pp. I fakt, jeśli spojrzymy na ranking lokat sprzed dwóch dni, gdzie lokata rentierska okupowała 1 miejsce zobaczymy tam 6,20%, czyli spadek jest faktycznie 0,20pp i dotyczy wszystkich okresów.


 II Oferta dla członków od listopada 2013


8 LOKATA RENTIERSKA JEDYNA
Podobnie jak w przypadku lokat zwykłych nazwa została zmieniona z Nowej na Jedyną. Nowi mogą liczyć na następujące stawki:A więc o  0,50 pp mniej aniżeli starzy bywalcy SKOKu. Lokaty rentierskiej nowej nie omawiałem ale znalazła się ona w comiesięcznych rankingach. W środę była na miejscu 6 i 4 z odpowiednio 5,70% oraz 5,50%. A więc i tutaj spadki są o 0,20pp.

Niebawem kończy mi się tutaj lokata dla każdego. I wszystko wskazuje na to, że tym razem przymusowo będę musiał 'wybrać' rentierską, jeśli w dalszym ciągu mam być wierny zasadzie: jeśli lokata to minimum 6%. Wszystko wskazuje jednak na to, że założenie takiej lokaty nie zagwarantuje takiej stawki przez cały rok. W końcu wszystkie rentierówki maja oprocentowanie zmienne.

31 komentarzy:

 1. Czy ktoś z kolegów ma doświadczenie i podzieli się informacją jak dotychczas SKOK Wołomin podchodził do kwestii zmienności % przy lokatach rentierskich?
  Przy lokatach ze zmiennym % nie zdarzyło mi się by w trakcie trwania lokaty oprocentowanie się zmieniło, więc czy w przypadku lokat rentierskich będzie inaczej jak sugeruje autor bloga?

  zdezintegrowany

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko wskazuje na to, że nowe stawki oprocentowania dotyczą lokat zakładanych od 2 stycznia. Proszę zwrócić uwagę na zmiany nazw. Ja nie zakładałam "rentierskiej pewnej bis" lecz rentierską terminową 4. A takiej już w ofercie nie ma. Zattem dotychczasowe oprocentowanie obowiązuje mnie nadal. Wspomnę, że nie należę do uprzywilejowanych sprzed 1 listopada.

   Usuń
 2. Ja dostałem informację z pierwszej ręki że zarząd kasy najczęściej (jak na razie zawsze do tej pory) podejmuje decyzję o wycofaniu (archiwizacji) oferty i wprowadzeniu ofert nowych, a co za tym idzie taka wycofana oferta utrzymuje oprocentowanie na ostatnio ustalonym poziomie. Udało mi się założyć rentierską w sylwestra, w ostatni dzień obowiązywania starych warunków, więc mam teraz de facto lokatę rentierską o stałym oprocentowaniu 6,2% za 12mc, bo stara oferta została po nowym roku zastąpiona nową.

  Mephi

  OdpowiedzUsuń
 3. Potwierdzam informacje od Mephi. Ja również założyłem lokatę rentierską w sylwestra (dosłownie na 15min przed zamknięciem oddziału) i też dostałem informację, że jako stary klient (z przed BFG) dostanę przez cały okres lokaty 6,2%.
  Szkoda, że trochę bałem się w połowie roku ulokować w tam więcej pieniążków. Jednak nagonka troli bankowych zrobiła swoje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam
  A o co chodzi z tym zapisem na stronie Wołomina:

  "oprocentowanie zmienne, dla członków, którzy przystąpili do Kasy od 16.12.2013r"
  gdzie zdanie wyżej jest zapis:

  RENTIERSKA JEDYNA
  dla osób które uzyskały członkostwo w SKOK od 01.11.2013 r.

  Wcześniej jeszcze było rozgraniczenie na "starych" i "nowych" członków przy lokatach rentierskich ale właśnie datą graniczną była właśnie data 16.12.2013.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy mógłbyś przygotować rankingu kont z cashback-iem. Ostatnio się trochę pogubiłem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie nie planuję niczego takiego, ale nie wykluczam, że w przyszłości jeszcze coś takiego się pojawi. Generalnie kończy się cashback, bowiem od stycznia drastycznie zmalała opłata interchange, a to co było pod koniec ubiegłego roku w większości już się pokończyło.

   Usuń
 6. Ale pewnie pamiętasz, które konta go jeszcze mają ? :)
  Mógłbym poprosić o informację :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie cashbacki jakie używam te z 400%, 20% oraz 10% nie ma już w ofercie, gdyż trwały krótko. Nie rozglądam się na razie za nowymi ofertami, gdyż mam problem z wydawaniem kasy na wymagane kwoty.

   Ale w tym miesiącu kończą mi się dwie oferty z 20% cashback w ING oraz mBanku więc zmuszony będę szukać nowych ofert. Wówczas w wyniku tych poszukiwań pewnie się znajdzie coś na blogu.

   A na dziś? Pewnie ciągle jest 1% w Eurobanku na wszystko, na razie ją zlikwidowałem bo tutaj trzeba wydać 200 zł a to za mało by było godne uwagi. W innych bankach są wyższe cashbacki, ale na wybranych partnerów jak np. karta kredytowa z 5% cashback w Millennium.

   Usuń
  2. Promocja cashbackowa Credit Agricole jest znowu aktywna. Powróciła promocja w Getin Online - tanie zakupy. Getin stacjonarny bardzo ściął promocję paliwową już drugi raz. Maksymalny zysk roczny to 300 zł ale uwzględniając cenę paliwa to zwrot wyniesie nie więcej niż 10 zł... http://www.getinbank.pl/files/documents/regulamin_promocji_karta_debetowa_dla_kierowcow_nadia_zmiany.pdf szczegóły na dole

   Usuń
  3. Getin zrobił różnice paliwa do 4,95 ale tylko dla nowych klientów. Ci co mają konto założone przed 1.11.2013 mają cenę paliwa po 3,95.

   Usuń
  4. Eurobank konta classic i online dają zwrot tylko 0,5% max w roku 750 zł

   Konto prestig zwraca 1% max 750zł rocznie.

   Usuń
  5. Dokładnie. Trzeba dodać, że Eurobank jest najmniej problematycznym bankiem spośród wszystkich z jakich do tej pory się spotkałem.

   Różnica między Prestige a resztą polega na wysokości wpływu. Zamiast przelewu na 1000 zł musimy robić przelew na 3000 zł.

   Gdy się o tym dowiedziałem, kiedyś od razu zmieniłem konto co da się zrobić z marszu. Cashback automatycznie dwa razy wyższy za praktycznie zerowy warunek.

   Usuń
  6. polcan -->
   co jeszcze można zyskać posiadając konto Eurobank? Tak w ogóle to chyba już Raiffeisen :(
   Bo dla 1% cashbacku ... to raczej nie ma sensu tego trzymać :(

   zdezintegrowany

   Usuń
  7. Ja tutaj przeszedłem właśnie z Polbanku, gdyż długi czas były nieograniczone przelewy wewnętrzne i najwyżej oprocentowany ror na rynku.

   Dziś korzystam z 15 kont oszczędnościowych w Eurobanku. BOŚ premiuje przelewy na 10 różnych kont. Więc starczy ich aż nadto, ale chyba dziś tylu już nie można założyć.

   Usuń
  8. pamiętam czasy gdy miałem ponad 200 RO w BPH i na każdym po kilkanaście złotych :)
   w czasach gdy nie było zaokrągleń odsetek można tak było zbudować całkiem ciekawy oscylator :)

   pozdrawiam,
   zdezintegrowany

   Usuń
  9. Ile konto w BOŚ można założyć?
   Masz te 10 kont otwartych na to tak???:
   http://www.bosbank.pl/?page=konto_bez_kantow

   10*do 10 zł za przelew o najwyższej kwocie w miesiącu, przychodzący z innego banku,

   100zł nie jest źle.

   Usuń
  10. Nie rozumiesz. BOŚ premiuje przelewy na konta o różnych numerach, ale może to być ten sam bank. Jeśli przelejesz po 100 zł na różne konta to potem musisz sobie każde zwracać tam gdzie trzeba.

   W Eurobanku wszystko przelewasz na kolejne konta które mają jeden darmowy przelew w miesiącu. Potem zwracasz wszystkie na ror ze względu na zaokrąglanie niekorzystne dla nas. Jeśli jesteś optymalizatorem możesz sobie wrzucić je na jedenaste konto a na drugi dzień przelać gdzie chcesz. 10 zł zarobisz w ten sposób w każdym miesiącu o czym pisałem już kilkakrotnie.

   Usuń
  11. Teraz zobaczyłem dopiero, że BOŚ już nie daje za przelewy do innych banków kasy:

   http://www.bosbank.pl/index.php?page=konto_bez_kantow

   jest tylko coś o tym, że
   do 10 zł za przelew o najwyższej kwocie w miesiącu, przychodzący z innego banku,


   Ale od czego to jest uzależnione czy to będzie 10 zł czy 5 zł?

   Usuń
  12. Jak zrobisz przelew na 5000 zł to dostaniesz 5 zł a jak na 10000 zł to 10 zł.

   Niepokojący jest jednak brak zapisu, w podanym przez ciebie linku, o premiowaniu płatności zewnętrznych. dzięki temu za 11 przelewów w ciągu jednego dnia można było dostać 20 zł premii. Czyżby od nowego roku były jakieś zmiany?

   Usuń
  13. W regulaminie konta bez kantów z programem premiowym Aktywny ROR w paragrafie 4 pkt. 1 ust.2) nadal widnieje zapis: premie są naliczane z tytułu zleconych przez Uczestnika oraz zrealizowanych w danym Miesiącu w ciężar Konta Uczestnika przelewów lub zleceń stałych, o wartości nie niższej niż 100,00 zł każdy, na numery rachunków innych niż wymienione w pkt 1 – w wysokości 1,00 złotego za każdy zrealizowany przelew lub zlecenie stałe, przy czym jeśli w danym Miesiącu Uczestnik zrealizuje więcej niż jeden przelew lub zlecenie stałe na dany rachunek, Premia jest naliczana tylko za jeden przelew lub zlecenie stałe zrealizowane na ten rachunek;
   Nie ma nigdzie informacji o zmianie regulaminu
   Wskazany powyżej link dotyczy programu Aktywna Karta

   Usuń
  14. Mój błąd pod tym linkiem:
   http://www.bosbank.pl/pub/files/Regulamin_Aktywny_ROR_od_1.10.2013.pdf

   jest regulamin i jest tam zapis, że dostaje się 1 zł za przelew na inne konto.

   8) uznania Konta przelewem przychodzacym z innego ni8 BOS S.A. banku, w
   wysokosci zale8nej od kwoty tego przelewu:
   - przelew od 2000,00 do 3999,99 złotych - w wysokosci 1,00 złotego,
   - przelew od 4000,00 do 4999,99 złotych - w wysokosci 2,00 złotych,
   - przelew od 5000,00 do 9999,99 złotych - w wysokosci 5,00 złotych,
   - przelew od 10000,00 złotych i wiecej –w wysokosci 10,00 złotych,   14. Premie z tytułu otrzymania przelewu z innego banku, o którym mowa w ust 1 pkt 8,
   Uczestnik otrzymuje za jeden przelewu o najwy8szej kwocie w Miesiacu.

   Usuń
  15. Niestety miałem zanik prądu i nie wiem czy poszedł mój post bo co prawda zdążyłem kliknąć na Opublikuje ale sekundę później wyłączył się komputer.

   Dlatego jeszcze raz.
   Źle zapisałem w poprzednim poście. Bank na stronie nie podaje, że premia jest za przelew na inne konto, ale w regulaminie jest to podane.

   Oto link do niego:
   http://www.bosbank.pl/pub/files/Regulamin_Aktywny_ROR_od_1.10.2013.pdf

   A w nim są takie pkt.
   zleconych przez Uczestnika oraz zrealizowanych w danym Miesiacu w cie8ar Konta
   Uczestnika przelewów lub zlecen stałych, o wartosci nie ni8szej ni8 100,00 zł ka8dy,
   na numery rachunków innych ni8 wymienione w pkt 1 – w wysokosci 1,00 złotego
   za ka8dy zrealizowany przelew lub zlecenie stałe, przy czym jesli w danym
   Miesiacu Uczestnik zrealizuje wiecej ni8 jeden przelew lub zlecenie stałe na dany
   rachunek, Premia jest naliczana tylko za jeden przelew lub zlecenie stałe
   zrealizowane na ten rachunek;

   2. Maksymalna wysokosc Premii z tytułu zrealizowanych w danym Miesiacu przelewów i
   zlecen stałych wymienionych w ust. 1 pkt 2 wynosi łacznie 10,00 złotych.

   oraz

   8) uznania Konta przelewem przychodzacym z innego ni8 BOS S.A. banku, w
   wysokosci zale8nej od kwoty tego przelewu:
   - przelew od 2000,00 do 3999,99 złotych - w wysokosci 1,00 złotego,
   - przelew od 4000,00 do 4999,99 złotych - w wysokosci 2,00 złotych,
   - przelew od 5000,00 do 9999,99 złotych - w wysokosci 5,00 złotych,
   - przelew od 10000,00 złotych i wiecej –w wysokosci 10,00 złotych,

   14. Premie z tytułu otrzymania przelewu z innego banku, o którym mowa w ust 1 pkt 8,
   Uczestnik otrzymuje za jeden przelewu o najwy8szej kwocie w Miesiacu.

   Usuń
  16. Niestety, właśnie konsultantka z Eurobanku poinformowała mnie, że w tej chwili nie da się już założyć tych 15 rachunków w Eurobanku.

   Usuń
 7. wróciła promocja CA i 400% cashback ... warto!
  33,33 PLN przez 6-mcy.

  zdezintegrowany

  OdpowiedzUsuń
 8. Pytanie dla znawców przedmiotu .
  Otóż w dniu 18 grudnia 2013 r. jako nowy członek założyłam w kasie Wołomin lokatę rentierską „Nową” na 12 m-cy ( wypłata odsetek co 3 miesiące ) z oprocentowaniem zmiennym 5,70 % w skali roku .
  Obecnie na stronie internetowej tej kasy nie ma już takiej lokaty . Jest natomiast lokata rentierska „Jedyna” z oprocentowaniem 5,50 % .
  W związku z powyższym mam pytanie :
  Czy lokata rentierska „Jedyna” to to samo co lokata rentierska „Nowa” ? .
  Jakie jest aktualne oprocentowanie mojej lokaty ( 5,70 % czy 5,50 % ) ? .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie to samo. Udało ci się po prostu i masz oprocentowanie stałe 5,70%:)

   To wielka zaleta Wołominka, że lokaty zmienne zamienia na stałe. Coś czego nie robi żaden bank.

   Usuń
 9. Polcan

  Wielkie dzięki za odpowiedź . Nie bardzo się znam na tych niuansach w kasach SKOK . Dotychczas byłam klientką tylko banków . W Nowym Roku życzę Tobie realizacji wszystkich planów i zamierzeń .
  A ten blog jest naprawdę wspaniały .
  Pozdrawiam .
  Anka z Lublina

  OdpowiedzUsuń
 10. Sz. Państwo, proszę obliczyć dokładnie odsetki od lokat rentierskich kapitalizowanych co 1 m-c i co 3 m-ce. Skok Wołomin nalicza zaniżone odsetki kapitałowe i system -metoda obliczania odsetek kapitałowych jest nieprawidłowa i zaniżana o kilka, lub kilkanaście zł. co jest wręcz oszustwem. W związku z tym radzę wszystkim, którzy posiadają lokaty kapitałowe\ szczególnie rentierskie\, aby sami obliczyli odsetki kapitałowe, lub skonsultowali się z kimś z banków\dot. księgowych w tym systemu obliczania przez kalkulator i wzór obowiązujący wszystkie banki w Polsce\. Niestety wygląda na to, iż SKOK w Wołominie oblicza z pełną świadomością na niekorzyść klientów należne odsetki kapitałowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Januszu możesz podac konkretne przykłady? Może żeby wszyscy zrozumieli dla przykładowej kwoty np. 10tyś i jesli to ma znaczenie (zaokrąglanie) dla... 100tyś ? Miałem taką lokatę zakładać w piątek i teraz zasiałeś ziarnko niepewności :(

   Usuń
 11. Ma ktoś od dłuższego czasu taką lokatę? Jak spada oprocentowanie na zmiennych? Jesli dla nowych lokat spada np. -0,5% to dla aktualnej lokaty również w tym samym dniu nastepuje zmiana?

  OdpowiedzUsuń