czwartek, 23 października 2014

SKOK Holding S.a.r.l. przejmuje zyski Kasy Krajowej czyli KNF nie popuszcza


KNF lubuje się w kreowaniu afery sensacji wokół SKOKów. Pamiętamy niedawną aferę z upadkiem SKOKu Wspólnota, następnie przejęcie SKOKu Jana z Kęt przez Alior zamiast SKOK Stefczyka czy odmówienie zatwierdzenia 12 prezesów SKOKów. O bezradności Kasy Krajowej na te poczynania pisałem zaś tutaj.

Ten cykl wzajemnych oskarżeń wcale się nie kończy. Wczoraj ukazał się kolejny czarny komunikat, który rzekomo ma pokazać powiązania jakie są w sektorze SKOK. Do publicznej wiadomości podano informację w formie pdf, który zawiera 66 stron z licznymi obrazkami, które mają na celu pokazać kto, co i gdzie w SKOKach.

Co widzimy w tym informatorze? Przede wszystkim nacisk położono na rozbudowę sieci firm, które miały służyć rozwojowi i obsłudze kas. Nic w tym dziwnego. Obserwując różne grupy kapitałowe obecne na rynku finansów, widzimy,  że to dość powszechny proceder.


Jak podaje KNF pierwotnie rolę podmiotu dominującego pełniła znana nam doskonale Kasa Krajowa. Z czasem przejęła je inne podmioty w tym głównie SKOK Holding S.a.r.l. spółka utworzona w Luksemburgu.

Powiązania kapitałowe w SKOK w centrum jest SKOK Holding S.a.r.l Luksemburg

To typowy proceder stosowany w rozbudowanych firmach. Omawialiśmy to w artykule Optymalizacja dochodu czyli jak to robią najlepsi. Przedstawiłem tam jak postępują najbogatsi Polacy czyli Jan Kulczyk i inni ze szczytu rankingu Forbesa jak Zbigniew Solorz-Żak, Michał Sołowow, Leszek Czarnecki oraz wielu, wielu innych.

Obserwuję na bieżąco kilka firm i proceder rozbudowy i tworzenia nowych spółek jest na porządku dziennym w Grupach Kapitałowych. Ma to na celu optymalizować zyski, między innymi dzięki ominięciu podatku. I tak też to tłumaczy Kasa Krajowa, tyle że w informatorze jest mowa o wspieraniu całego sektora.

Tylko w tym roku przybyły 3 nowe podmioty ECard S.A., Fratria Sp z o.o. oraz Agencja Ratingu Społecznego sp z o.o. Oznaczono je niżej w kolorze pomarańczowym. 


Do 8 niebieskich spółek doszły 3 nowe pomarańczowe w 2014

Jak podaje KNF :
Do końca 2013 SKOK Holding zakumulował zysk w kwocie 33,8 mln euro (141 mln zł). Kwota ta nie została wypłacona w postaci dywidendy dla Kasy Krajowej, tym samy nie zasiliła Funduszu Stabilizacyjnego.
Według prognoz Kas w roku 2014 poniosą one koszty na rzecz spółek kontrolowanych przez SKOK Holding S.a.r.l. w wysokości około 70 mln zł


A więc zastrzeżenia dotyczą akumulacji zysku przez SKOK Holding. Po tej prezentacji KNF skupia się na osobach zasiadających w zarządzie oraz radach nadzorczych spółek. Zastrzeżenia budzi też udzielenie wsparcia przy tworzeniu Polish Credit Union in United Kingdom.

Ciekawe jaka tym razem będzie riposta Kasy Krajowej, która zwykle po każdym posunięciu KNF, przedstawia dość rozsądnie swoje stanowisko w spornej sprawie.

Dokument przedstawiony przez KNF obrazujący powiązania kapitałowe oraz personalne w SKOK jest do wglądu tutaj.

16 komentarzy:

 1. nie byłoby całego tego zamieszania ze SKOK-ami, gdyby kasy te nie były jednoznacznie kojarzone politycznie. niestety tak to jest, gdy do biznesu podchodzi się ideologicznie. pewnie, że w tworzeniu holdingów i spółek w Lux nie ma niczego złego, tylko jak to wytłumaczyć politycznie, gdy z jednej strony krytykuje się różnych "Kulczyków", czy firmy/banki zagraniczne, a z drugiej robi dokładnie to samo? hipokryzja?

  ja rozumiem twoje zaangażowanie w SKOK-i, ale zalecam trochę rzetelności w ich opisie. przykłady, które opisałeś, to nie jest efekt działania wrogich sił, a zwyczajnie kiepskiego prowadzenia biznesu. cóż, zdarza się także w firmach o najszczytniejszych ideałach, szczególnie, gdy przesłaniają ekonomię...

  OdpowiedzUsuń
 2. Typowa nagonka na SKOKi . Banksterzy po prostu nie mogą ścierpieć, że pomimo ich nieustannego ataku przy pomocy rządzących obecnie sił politycznych coraz wiecej osób ma w d..pie banki i ucieka do SKOKów. Dobrze, że ludzie się uodpornili na bzdury wypisywane przez KNF w sprawach dotyczących SKOKów. KNF to instytucja, która właściwie straciła już swoją wiarygodność bo akurat w sprawach do których jest powołana czyli w śledzeniu i piętnowaniu przekrętów na giełdzie i na rynku obligacji nie potrafi zrobić nic i różne spółdzielnie, kulczyki, ganty, solorze, bieleckie (project Chopin) robią co chcą a KNF wykonuje usłużnie tylko rozkazy tych co obecnie są przy korycie.
  FX

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zazdroszczę poczucia humoru - nieźle się ubawiłem!

   Usuń
  2. "Najzabawniejsze" to jest to, że Anonimowy 11:46 wierzy
   w to co napisał.

   Usuń
 3. Troszkę obiektywizmu w artykule by się przydało. Niestety SKOKi to fatalnie zarządzane finansowe zaplecze PIS. Nie czarujmy się bo raczej wie to każdy. A tam gdzie polityka wchodzi do biznesu zawsze będą problemy. Jest dużo prawdy w tym co podaje KNF. Skoki to przekręty kolesiostwo i polityka coraz mniej w tym ekonomii. Finansowo silnej firmy nikt nie tyka, a że skoki z reguły ledwo ciągną to czemu tu się dziwić. Przecież to skoki upadają jeden po drugim.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tylko w tym miesiącu w dzielnicy mojego miasta PO zrobiło więcej przekrętów niż te marne 83 mln optymalizacji podatkowej. Szczerze to przestał bym być inwestorem jakby SKOKi placiły na ośmiorniczki establiszmentu. Nawiasem mówiąc jaki kurewski system musi być w tym kraju. Oczywista polityczna sprawa. Głupi radek zaszczekał i chyba się pogrążył nawet w michnikowni. To trzeba temat zastępczy wysmażyć. Nawet zasuszona mumia komunizmu Paradowska, co chuja widziała w atlasie anatomicznym ostatni raz w 1935 załgała kolejny raz. Cytując klasyka szczujnia dzennikarska. A jeszcze ten gad Samcik, spłaciłeś już dług na Kokosie?. Jestem z Poznania i znam Macieja i wiem co to za szkodnik.

  OdpowiedzUsuń
 5. A, żeby nie było że skrywam się za nickiem ANONYMOUS: nazywam się Piotr Jarmuż, jestem dumnym Poznaniakiem, popdporuczniem Polskiej Armii i MAM KURWA DOŚĆ nierządów tych paralityków. Od natępnych wyborów parlamentarnych należy:
  1. Przywrócenie kary śmierci
  2. Zniesienie CITu PIT-u
  3. Podniesienie VAT-u lub zniesienie VATu
  4. Zniesienie podatku bELKI
  5. Wprowadzenie losu na 10 milionów złotych jako każdy paragon zakupu w sklepach jak w chinach. Każdy klient będzie chciał paragon-los. Nie trzeba będzie setek tysięcy urzędników. Po zniesieniu będzie lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Co do Samcika się zgodzę. Znam też tego gada dziennikarskiego. Może by tak o nim coś napisać...

  OdpowiedzUsuń
 7. Niezły z tego Samcika eskimos uszaty z namaszczeniem na oduraczanie ludu.

  OdpowiedzUsuń
 8. KNF atakuje SKOKi ale ukrywa ocenę BION banków czyli poziom ryzyka w bankach komercyjnych. Więcej na http://serwis21.blogspot.com/2014/10/afera-bankowa-knf-ukrywa-poziom-ryzyka.html

  OdpowiedzUsuń
 9. Można powiedzieć, że Samiec to taka gnida z Wybiórczej jest.

  OdpowiedzUsuń
 10. Szkodnik nr 1 w Polsce to Maciej Samcik.

  OdpowiedzUsuń
 11. Szkodnik, pasożyt i cwaniak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja myślę, że to bardziej taka wybiórcza gnida jest.

   Usuń