poniedziałek, 27 października 2014

5% na lokatach rentierskich oraz RSO Kapitalista czyli kup pan sobie dobrą lokatę


Dziś na FpG omawiam dobrą ofertę lokat jaka jest dostępna w nieomawianym do tej pory Kasie. Skoro SKOK im. Stefana Kard. Wyszyńskiego, a w ofercie kilka depozytów na 5,00% to warto omówić ją szerzej.

5% w Meritum oraz Idea bank okazały się hitem, chociaż w obu przypadkach można lokować jedynie do 10.000 zł. W SKOKu nie ma tego ograniczenia, lokować można do 400 tysięcy złotych.

Pytanie jednak czy warto. SKOKi to nie banki i chociaż obie instytucje finansowe są w 100% bezpieczne, to jednak w przypadku SKOKów trzeba pamiętać o kosztach na wejściu oraz premiowanych udziałach.

1 Lokata Udziałowa: 4,50% - 5,00%
W przypadku lokat to właśnie udziały są kluczowe przy podwyższaniu oprocentowania. Spójrzmy na poniższą tabelę, która na pierwszy rzut oka wygląda bardo zachęcająco: 


Źródło: skokwyszynski.pl

Jak widzimy mamy tutaj 3 depozyty na okres jednego roku. Mamy do dyspozycji atrakcyjne oprocentowanie od 4,50% do 5,00%. Ale wysokość zależy właśnie od udziałów i stąd jej nazwa lokata udziałowa.

Jak to policzyć? W statucie który dołączam na koniec artykułu w paragrafie 11 mamy informacje o kosztach. Wpisowe jest banalne wynosi bowiem tylko 1 zł, zaś jeden udział to koszt rzędu 40 zł

Załóżmy zatem że chcemy ulokować 10.000 zł na rok na 5%. Ile musimy zakupić udziałów? Rachunek jest prosty: bierzemy odpowiedni procent od tej kwoty. I tak:
4,50% - udziały za 200 zł (2% od 10.000 zł)
4,70% - udziały za 500 zł (5% od 10.000 zł)
5,00% - udziały za 1000 zł (10% od 10.000 zł)

I oczywiście im więcej chcemy ulokować tym więcej udziałów musimy zakupić. Udziały co prawda są do zwrotu,, ale należy pamiętać, że:
Zwrot za udziały ponadobowiązkowe następuje po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego Kasy za rok w którym członek wystąpił z żądaniem zwrotu tych udziałów. 

A więc załóżmy, że ktoś dziś wpłaci za udziały by podwyższyć sobie oprocentowanie do 5% a po roku będzie chciał zrezygnować z członkostwa i odzyskać swoje udziały. Czy można odebrać wkład, odsetki w wysokości 5% oraz odebrać kasę z udziałów?

Nie. Po pierwsze oprocentowanie jest zmienne, więc prawdopodobnie w trakcie roku będzie spadać. Poza tym do lipca 2016 udziały będą zamrożone, gdyż to w tym miesiącu Kasy zatwierdzają sprawozdania finansowe za rok poprzedni.

W efekcie zainteresowani muszą liczyć się z tym, że udziały będą zamrożoną kwotą przez kilkanaście miesięcy. I jest to realna strata, którą należy brać pod uwagę przy rozważaniu czy warto czy nie zakładać lokatę udziałową.


2. RSO Kapitalista - 5,00%
Podobnie jest z Rachunkiem Systematycznego Oszczędzania o nazwie Kapitalista. Tutaj również mamy aż 5.00%, ale warunkiem jest wykupienie udziałów członkowskich nie procentowo, ale ilościowo

Tutaj za każde 100 zł musimy wykupić jeden udział. Aby z tego skorzystać musimy miesięcznie wpłacać minimum 100 zł, lub wielokrotność tej kwoty. 

Warto porównać wszystkie trzy kombinacje

A więc 10.000 zł wymaga aż 100 udziałów czyli aż 4000 zł. To cztery razy więcej aniżeli lokata udziałowa! Okres deponowania zaczyna się od 12 miesięcy czyli tyle samo co wspomniana wyżej udziałówka i kończy na 5 latach. 

A jeśli nie zapłacimy za udziały tylko zdecydujemy się na założenie zwykłego RSO to na ile można liczyć? Wówczas stawki kształtują się na poziomie zaledwie 2,20% (12 miesięcy)  - 2,70% (60 miesięcy) i tyle tak naprawdę jest warty Rachunek Systematycznego Oszczędzania.

Podsumowując nie wygląda to za ciekawie. W gruncie rzeczy wychodzi na to, że dobrą lokatę na 5,00% trzeba sobie po prostu kupić pod zastaw. A zastawem są oczywiście udziały. To coś co jest charakterystyczne dla Kas i warto o tym pamiętać, by nie dać się zbałamucić ładnie wyglądającymi procentami.

Na koniec do wglądu statut.

11 komentarzy:

 1. Przyznam, że wciąż rozważam opcję RSO - wydaje mi się to całkiem racjonalne. Na chwilę obecną nie jestem tylko pewien, czy stać mnie na takie udziały.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolejny SEO spam banku BPH. Tym razem już ostatni.

   Usuń
 2. Nie widziałem bardziej debilnego rozwiązania.

  OdpowiedzUsuń
 3. I tak cały system Skok przeznaczony do likwidacji jest. To napisałem ja z PO.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie komentarze jak ten powyżej nie powinny być zatwierdzane przez moderatora/ Polcana

   Usuń
  2. Takie komentarze zwykle wywołują dyskusję. Wiadomo, że piszą je ludzie ot tak dla zabawy. Inni potem argumentują, że warto lub nie warto lokować swoją kasę w SKOKach.

   Ja jedynie ograniczam się do złych ofert jak opisana w artykule, i dobrych jak np. Lokata na 4,25% w tym samym SKOKu, którą z pewnością warto założyć.

   Moderowane są przede wszystkim SEO spamy, których ostatnio jest multum, oraz obraźliwe i wulgarne komentarze, które zdarzają się bardzo rzadko.

   Usuń
 4. Prędzej ten skok upadnie niż wam zwróci te udziały. Ratują się podwyższaniem wkładów członkowskich na parę miesięcy przed upadłością.

  OdpowiedzUsuń
 5. I robią limit do 400 tys. z uwagi na bfg. Nie chcą mieć za wiele klientow ktorych nie obsluzy bfg.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiem czy zbieranie wkladow czlonkowskich im cos pomoze. Jedynie upadek przelozy sie na przyszly rok.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ostatnio przeglądałem ofertę SK Bank i zwróciłem uwagę na lokatę systematycznego oszczędzania. Dla dłuższych okresów mają dobre oprocentowanie (24m-ce: 5%+0,75% premi za zakończenie trwania depozytu i odpowiednio 36m-cy: 5,3% + 1,0%). Oprocentowanie jest oczywiście zmienne ale to chyba niezła oferta?

  OdpowiedzUsuń
 8. a czy kwota którą się zainwestuje w udziały jest objęta gwarancją BFG?

  OdpowiedzUsuń