środa, 28 maja 2014

XTB wypowiada umowy obligatariuszom czyli afront z Infront


W lutym zaprezentowałem ranking kont maklerskich. Pierwsze miejsce zajął tam X-Trade Brokers, który pobierał najmniejsze prowizje za obrót obligacjami na rynku wtórnym. Na dodatek mieliśmy tutaj darmowe przelewy i darmowe prowadzenie konta. Słowem bezkonkurencyjne konto dla obligatariuszy.

Przyznaję miałem zakusy by przenieść swoje konto maklerskie do XTB, ale jak się okazuje nie jest to łatwa sprawa. Konta maklerskiego nie da się zamknąć bezkarnie jak zwykłe konto ror, jeśli posiadamy tutaj papiery wartościowe. 

Problem z przeniesieniem konta rozwiązał się jednak sam. XTB rozwiązuje bowiem bezpardonowo umowy z obligatariuszami. Taką informację dostałem od jednego z czytelników, który podesłał mi info jakie dostał od tego domu maklerskiego. Klienci XTB dostali takie zawiadomienie:


Obligatariusze muszą się ewakuować Źródło: xtb.pl

Uprzejmie informujemy, iż X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A. wycofuje z oferty świadczoną dotychczas usługę wykonywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych w obrocie zorganizowanym za pośrednictwem platformy Sidoma oraz zastępuje ją nową usługą – platformą Infront. Świadczenie nowej usługi nie jest możliwe na podstawie dotychczas obowiązującej Umowy; w celu korzystania z platformy Infront niezbędne jest podpisanie z X-Trade Brokers DM S.A. nowej umowy.

Wraz z upływem okresu wypowiedzenia dotychczasowa Umowa zostanie rozwiązana, zaś
Pani/Pana rachunek zostanie zamknięty. W związku z powyższym, w przeciągu miesiąca od otrzymania niniejszego wypowiedzenia, uprzejmie prosimy o:
1) dokonanie zbycia posiadanych papierów wartościowych, przeniesienia ich do nowej usługi oferowanej przez X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A. (platforma Infront) lub przeniesienia do innego Domu Maklerskiego (w tym celu prosimy o kontakt z Działem Obsługi Klienta);
2) wypłacenie zapisanych na rachunku środków pieniężnych.


Jednocześnie uprzejmie informujemy, że po upływie okresu wypowiedzenia, jeżeli na rachunku pozostaną zapisane instrumenty finansowe i/lub wolne środki pieniężne, zostaniecie Państwo wezwani do zadysponowania tymi instrumentami i/lub środkami pieniężnymi w terminie 30 dni od daty otrzymania wezwania. Zgodnie z pkt. 19.7 Regulaminu, w razie bezskutecznego upływu powyższego terminu, X-Trade Brokers DM S.A. upoważniony będzie do sprzedaży znajdujących się na Pani/Pana rachunku instrumentów finansowych.

Dlaczego zwykle zmiana konta maklerskiego jest nieopłacalna? Powód jest prosty, jeżeli mamy tam przykładowo obligacje na kwotę 100 tys zł, wówczas przeniesienie jej na inny rachunek maklerski np. w innym banku oznacza sprzedaż, a za to bank pobierze sobie opłatę według swojej stawki. Dla Alior banku jest to 0,19% wartości transakcji, stąd wstrzymałem się z przeniesieniem konta do XTB.

W przypadku XTB należy raczej rozumieć, że zbycie papierów będzie darmowe. W końcu odbywa się to z przymusu, a nie z woli klienta. Obligatariuszom nie pozostawia się jednak żadnego wyboru, gdyż nowa platforma Infront jest dedykowana akcjom z giełd zagranicznych, a nie obligacjom.

Jeżeli wejdziemy na stronę xtb nie znajdziemy już na liście Platform Sidomy dedykowanej do niedawna do handlu na GPW.  Być może powodem była mała płynność z jaką wciąż boryka się rynek Catalyst. Sam nie korzystam z rynku wtórnego, skoro ofert na rynku pierwotnym nie brakuje i tutaj nie ponosi się żadnych kosztów zakupu.

Klientom takie posunięcie bardzo się nie podoba. Wystarczy przeczytać bardzo wymowny artykuł Totalna chamówa w wykonaniu XTB, gdzie autor nie szczędzi słów krytyki. Jednocześnie w lutowym rankingu kont maklerskich wstawiam aktualizację do niniejszego artykułu by ostrzec czytelników przez działaniami XTB.


13 komentarzy:

 1. Przeniesienie akcji w tym wypadku jest darmowe, i nie wiąże się ze sprzedażą akcji. Nie wiem skąd autor wziął pomysł że akcje są sprzedawane na rynku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W artykule mówię o obligacjach, gdyż to one są tematyką główną bloga.

   Usuń
  2. Dla obligacji jest taka sama procedura, to tez jest papier zarejestrowany w KDPW.

   Usuń
  3. Nie bardzo rozumiem komentarzy. Napisałem przecież, że przeniesienie pociąga za sobą koszta. Swego czasu pytałem o to w Alior banku i taką dostałem odpowiedź i z tego powodu wstrzymałem się z przeniesieniem konta do XTB.

   Z drugiej strony w przypadku opisanym w artykule nie ma miejsca ponoszenie kosztów, bowiem przeniesienie jest z winy DM, a nie zachcianek inwestora.

   Usuń
  4. Być może nieporozumienie wynika z terminologii. Zbycie obligacji to nie to samo co ich przeniesienie do innego biura maklerskiego. Dla jasności wklejam odpowiedź XTB:

   "Witam,

   Należy uzupełnić dyspozycję przeniesienia papierów wartościowych, którą przesyłam w załączniku i następnie odesłać ją na adres dealing@xtb.pl.

   Przeniesienie papierów wartościowych do innego domu maklerskiego nie wiąże się z żadnymi opłatami.


   Pozdrawiam / Best regards,
   _________________________________

   Aleksandra Rosińska
   Specjalista ds. Obsługi Klienta"

   FX

   Usuń
  5. Fakt faktem pytałem dawno temu, gdy jeszcze odpowiedzi bankowców brałem bezkrytycznie. Inna sprawa, że nie miałem potrzeby tego sprawdzać, bowiem Alior do dziś nie wprowadza żadnych opłat tutaj i wszytko jest całkowicie darmowe.

   Niemniej jednak to cenna informacja, którą trzeba będzie i tak sprawdzić na wszelki wypadek. Nic w końcu nie trwa wiecznie...

   Usuń
 2. Dziś znalazłem na swojej stronie bzwbk oferta dla ciebie promocje "70 zł za kartę kredytową w formule NA KLIK” ale pewnie nie mogę skorzystać gdyż regulamin §2pkt 1.b. w okresie 3 miesięcy przed datą złożenia wniosku o kartę kredytową nie posiadała głównej
  płatniczej Karty kredytowej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Rzeczywiście zachowanie XTB fatalne. Tyle, że w artykule są pewne nieścisłości. Ponieważ sam mam obligacje w XTB to postanowiłem się z nimi skontaktować i spytać o procedurę przeniesienia papierów do innego biura. Otrzymałem informację, że w związku z rozwiązaniem umowy odbywa się to bez kosztów po stronie klienta a XTB po otrzymaniu dyspozycji przeniesienia obligacji wszystko załatwia z drugim domem maklerskim i klient w tym nie uczestniczy. Potwierdził to także BOŚ gdzie chcę przenieść papiery więc wygląda na to, że kosztów nie będzie.
  FX

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadza się, przeniesienie do innego DM jest darmowe, ale jest inna kwestia, kwestia papierów które czekają na wprowadzenie na catalyst i zdeponowanie, ja np kupiłem obligacje na początku kwietnia które jeszcze nie zostały zdematerializowane i tu się pojawia problem, bo to trzeba załatwiać z eminentem, a to są dodatkowe koszty, ew. liczyć na to że papiery wejdą na catalyst i rachunek w przeciągu 30 dni co jest samobójstwem... ciekawy jestem ilu klientów do nich wróci, ja osobiście nawet jakbym miał akcje i mógł dalej korzystać z ich platformy to bym ich olał i wszystko przeniósł do innego DM.

  Mephi

  OdpowiedzUsuń
 5. w jaki sposob obecnie mozna wyplacac srodki z konta powiazanego z sidoma ? Poniewaz sama platforma jest juz nie aktywna.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam. Ja mialem akcje, obligacje i instrumenty pochodne w XTB. Przenosze wszystko do innego biura maklerskiego i koncze jakakolwiek wspolprace z XTB. Mocno mnie zirytowali tym posunieciem...

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam .Miałem rachunek w xtb i widzę że nie ma sensu z nimi współpracować ,straciłem do nich zaufanie,a koszty to zdzierstwo zrozumieją to z czasem że przegieli jak będą mieli mniej inwestorów.Mam już rachunek w innym biurze.

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwaga! nowa platforma InFront jest PŁATNA! ok 50-60 zł /miesiąc 10 eurosów + 15 PLN

  OdpowiedzUsuń