poniedziałek, 19 maja 2014

Analiza fundamentalna: cashflow - warianty pozytywne


Po aktualnościach ze świata finansów wracamy do rozwijania tajników analizy fundamentalnej. Omówiliśmy już na blogu dwa podstawowe raporty czyli rachunek zysków i strat oraz bilans. Teraz czas na kolejny raport zwany rachunkiem przepływów pieniężnych czyli cashflow. 

Po co to komu potrzebne? Jeżeli chcemy zwiększyć nasze zyski z lokat i przesiadamy się na obligacje warto znać metody oceny spółki. Do oceny kondycji finansowej spółki służy analiza fundamentalna o której dla początkujących pisałem tutaj.

O tym w jaki sposób firma generuje zyski pisałem już w artykule Analiza fundamentalna - cashflow. Poznaliśmy tam trzy podstawowe rodzaje działalności: operacyjną, inwestycyjną oraz finansową. Niżej znajdziecie rozwinięcie rozpoczętego tam tematu.

Dla przypomnienia w skrócie działalność finansowa polega między innymi na emisji obligacji czyli pozyskiwaniu kapitału, działalność inwestycyjna pozwala zebrany kapitał przeznaczyć na inwestycję i rozwinąć spółkę, operacyjna zaś generuje bezpośrednio zyski, którymi dzieli się z nami.

Mamy zatem koło działalność finansowa -> inwestycyjna -> operacyjna. Pożyczamy spółce kasę, firma ją inwestuje i realizuje zyski. Problem w tym, że inwestujemy na dłuższy okres zwykle dwa lata, a w międzyczasie może się wiele wydarzyć. My zaś patrzymy jak sobie spółka radzi w międzyczasie czytając jej raporty okresowe.

Zwykle patrzymy na rachunek zysków i strat by ocenić jej działalność operacyjną i zysk netto jaki osiąga. Potem patrzymy do bilansu zwykle na prawą stronę na pasywa by ocenić zadłużenie spółki szczególnie krótkoterminowe, by ocenić czy spółka jest w stanie spłacić bieżące długi.

Możemy jednak także spojrzeć na cashflow. I zbadać jak wygląda relacja między:
 • działalnością operacyjną
 • działalnością inwestycyjną
 • działalnością finansową
dzięki temu będziemy mogli ocenić kondycję spółki w szerszym kontekście.

Spójrzmy najpierw na pierwszy wariant w którym działalność operacyjna przynosi zyski zaś pozostałe warianty mają różne kombinacje. Warto tutaj pamiętać, co jest mało intuicyjne, że:
 • w przypadku działalności inwestycyjnej strata oznacza tutaj przeznaczanie środków na inwestycje.
 • w przypadku działalności finansowej zysk oznacza zaciąganie kredytów czy emisję obligacji


Różne warianty dla dodatniego zysku netto

1. Pierwsza kolumna
Co wynika z tabeli zaprezentowanej powyżej? W pierwszym przypadku spółka ma dodatnie dochody z działalności operacyjnej, a zarazem przygotowuje się do inwestycji i jednocześnie gromadzi do tego finanse. Przypadek niestety rzadko spotykany, prezentuje firmę o dużej płynności finansowej. Nie oczekujmy jednak w takim przypadku dużych zysków.

2. Druga kolumna
Spółka ma dodatnie dochody z działalności operacyjnej, jednocześnie robi inwestycje ale nie pozyskuje kapitału, gdyż go widocznie nie potrzebuje. W takim przypadku firma wypracowaną nadwyżkę finansową przeznacza na działalność bieżącą oraz inwestycje. Zwykle będzie to duża firma, która nie potrzebuje kapitału z zewnątrz.

3 Trzecia kolumna
Bardzo podejrzany przypadek. Spółka może pozbywać się swoich aktywów po to by spłacać swojej zobowiązania. Spółka nie robi nowych inwestycji, za to traci na finansach. To pierwszy sygnał, że oceny kombinacji działalności należy dokonywać ostrożnie co będzie widoczne dalej.

4 Czwarta kolumna
Ten przypadek uważany jest za bardzo dobry wariant. Spółka generuje zyski osiągane przez prowadzenie własnej działalności, jednocześnie powiększa skale swojej działalności robiąc nowe inwestycje za pomocą pozyskanego kapitału. Takie spółki rokują bardzo dobrze i warto im się przyglądać bliżej.

Ostatni wariant jest typowy dla prężnie rozwijających się firm. I takich okazji szukamy właśnie na rynku obligacji. Po to inwestujemy, by spółka inwestowała nasze środki w nowe inwestycje i dzięki temu osiągała wyższe zyski operacyjne, którymi podzieli się z nami.

W drugiej części przyjrzymy się co się będzie dziać w pozostałych przypadkach gdy zysk z działalności operacyjnej będzie ujemny czyli innymi słowy spółka będzie generować straty. Nie wszystko idzie zawsze po naszej myśli i każda spółka jest narażona na ryzyko. Warto jednak zobaczyć w jakim wariancie jest spółka i jakie są tego możliwe konsekwencje.

Ciąg dalszy:  Analiza fundamentalna: Cashflow -  warianty nie zawsze negatywne

2 komentarze:

 1. "Spółka ma dodatnie dochody z działalności finansowej" (druga kolumna). Czy masz na myśli "dodatnie przepływy z działalności operacyjnej"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, poprawkę naniosłem. Jak widzę co niektórzy się w to wczytują.

   Usuń