wtorek, 6 maja 2014

Oferta obligacji spółki z grupy kapitałowej


Po każdym wykupie obligacji, o czym pisałem wczoraj, zawsze przychodzi chęć do reinwestowania środków. W końcu spółka zwraca je na rachunek bankowy lub maklerski, gdzie znów oprocentowanie z dwucyfrowego spada drastycznie do zera.

Pieniądze nie lubią takiej bezczynności, cieszy się za to bank. Można je co prawda przenieść z wyżej wspomnianych kont na wybrane konto oszczędnościowe, ale jak zobaczyliśmy w piątkowym rankingu, możemy liczyć co najwyżej na 3,50%.

Najczęściej zatem obligatariusze decydują się powrót do innych obligacji. Należy jednak pamiętać, że to najbardziej trudny okres podejmowania decyzji. Po wykupie wzrasta nasze zaufanie do emitentów, a z tym należy uważać i nie zapominać, że obligacje zawsze niosą z sobą pewne ryzyko.

O emocjach w podejmowaniu decyzji inwestorskich porozmawiamy sobie innym razem. Dziś czas na prezentację spółki z branży nowoczesnych technologi, która rozpoczęła już zapisy na nową emisję obligacji.

Polityka finansowania działalności w spółkach jest różna. Część spółek emituje obligacje z których ma zamiar zebrać dużo środków na przykład na kilkadziesiąt milionów na jedną emisję. Ponieważ oferty prywatne zawsze mogą być adresowane tylko do 149 inwestorów oznacza to, że spółka musi dać dużą minimalną kwotę zapisu, jeśli chce zebrać tyle ile zaplanowała.

Inne spółki bardziej rozsądnie planują swoją politykę inwestycyjną. Decydują się na małe emisje na 1-2 miliony, ale częste zgłaszając zapotrzebowanie na konkretny cel. Jeśli cel zostanie zrealizowany przed terminem, wówczas następuje przedterminowy wykup. Jeśli nie czekamy do wykupu, który zwykle trwa dwa lata. Tyle właśnie trwać będą opisywane dziś obligacje.

Opisywana dziś spółka należy do drugiej kategorii emitentów, czyli robi małe emisje, za to częściej. Dzięki temu przy tej samej liczbie potencjalnych inwestorów czyli 149, kwota minimalna może być bardzo mała i akceptowalna przez zdecydowaną większość inwestorów. I tak jest w tym przypadku.

Minimalna kwota zapisu to pierwszy parametr na który patrzymy. W końcu dywersyfikacja portfela to rzecz podstawowa w przypadku inwestycji obarczonych ryzykiem. W dalszej części patrzymy na inne parametry jak branża czas trwania czy częstość płatności odsetek a tutaj mamy normę czyli 2 lata z płatnością co kwartał

Nie bez znaczenia jest bardzo istotny fakt, że spółka należy do grupy kapitałowej. Co to oznacza? Oznacza to, że w przypadku kłopotów firmy z wypłacalnością, za zobowiązania spółki odpowiada cała grupa a nie tylko jedna firma

Co więcej grupa kapitałowa skupia firmy z różnych branż co pozwala na dobrą dywersyfikację ryzyka w obrębie samej grupy. Innymi słowy nawet jeśli kłopoty będą mieć nowoczesne technologie, to zyski może przynosić inna branża. Znamy to chociażby z deweloperki, która wciąż kuleje, podczas gdy firmy pożyczkowe, ciągle zarabiają bardzo dobrze.

Omawiane dziś obligacje należą do tych, które pracują od momentu wpłaty środków. W przeciwieństwie do zdecydowanej większości papierów wartościowych nie trzeba czekać na moment zamknięcia emisji. Z tego powodu pierwsza wypłata odsetek jest powiększona proporcjonalnie do ilości dodatkowych dni jakie pozostały do końca zapisów.

3 komentarze:

 1. O co chodzi z tym wysyłaniem szczegółów na maila??? Nie można tu podać kto, co, jak?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O to, że jest to oferta prywatna a nie publiczna

   Usuń
 2. Po prostu takie mamy chore prawo, że nie da się tych danych publikować dla ogółu...

  OdpowiedzUsuń