czwartek, 14 listopada 2013

Kolejne kanty konta bez kantów


Jeżeli w roku ubiegłym można było wierzyć bankom na słowo, to w tym roku sytuacja uległa diametralnej zmianie. Raz za razem okazuje się, że wypłacanie premii nie zawsze przebiega tak jak bank deklaruje się w umowie.

Pierwszym takim przypadkiem było premiowanie cashback w Millennium. Bez żadnej zapowiedzi bank przestał przelewać na konto 50 zł za kilkukrotne wypłacanie 200 zł w kasie sklepu o czym była mowa w Koniec eldorado w Millennium. BGŻ także przestał premiować sklepową usługę cashback, ale, w przeciwieństwie do Millennium, uczciwie poinformował o tym swoich klientów.

Jeśli ktoś nie sprawdza regularnie historii swojego konta, łatwo przeoczy ten fakt i w rezultacie dalej robi zakupy za friko. Teraz sytuacja się powtarza w przypadku Banku Ochrony Środowiska. Przygotowując wczorajszy ranking kont sprawdziłem funkcjonowanie wszystkich moich kont i ze zdumieniem stwierdziłem brak premiowania przelewów.

O tym że od października bank przestaje premiować wypłaty z bankomatu informowałem już w artykule Pierwszy kant konta bez kantów. Nie przypuszczałem wówczas jak trafny był sam tytuł, okazuje się bowiem, że w tym samym miesiącu tych kantów było znacznie więcej.

Okazuje się, że już nie warto Źródło: bos


Udałem się zatem do oddziału celem wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Niestety w oddziale nie działały komputery ani nie było możliwości połączenia się z centralą. Winna rzekomo jest  TP SA a awaria nastąpiła dnia poprzedniego. Testowo zjawiłem się w oddziale jeszcze w godzinach wieczornych tuż przed zamknięciem placówki. Bez zmian.

Nie mając podglądu do transakcji dokonywanych na koncie konsultantka odmówiła udzielenia jakichkolwiek  informacji, nie była też w stanie zapytać nikogo z centrali. Jedyna rzecz jaką miała do przekazania to fakt, że czas oczekiwania na napisaną reklamację to 30 dni.

Prosta kalkulacja. Załóżmy że bank udziela informacji po 4 tygodniach i jest to odmowa. Wówczas można zamknąć konto, ale ta procedura trwa kolejne 30 dni. Z drugiej strony za każdy miesiąc pobierana jest opłata w wysokości 10 zł, a więc takie jałowe oczekiwanie może w najgorszym wypadku kosztować 20 zł.

Wniosek nasuwa się od razu, wraz z reklamacją złożyłem wniosek o zamknięcie konta, co pozwala skrócić koszta o połowę. Nigdy nie wiadomo jak bank rozpatrzy reklamacje. 
 • jeśli rozpatrzy ją negatywnie, szybciej pozbędziemy się zbędnego konta
 • jeśli zaś pozytywnie, można zawsze zrezygnować z zamknięcia i dalej bawić sięr przelewami

Jednym z odpowiedzi może być nowy zapis informujący że bank premiuje przelewy na zewnątrz w wysokości ponad 100 zł. Kluczowe może być tutaj słowo ponad. Z nawyku robię przelewy na kwotę dokładnie 100 zł co do tej pory było premiowane. Ale nawet jeśli to jest prawda to ostatni dziesiąty przelew na kwotę ponad 9.000 zł powinien być premiowany, a nie jest.

Podobnie przelew z zewnątrz na wymagane 10.000 zł. Wyjaśnieniem może być fakt, że pieniądze są zbyt krótko. Robię przelew na zasadzie ping ponga: wysyłam rano do BOŚ przed godziną 8:00 i w południe rozsyłam pakiet powrotny w ilości 10 sztuk. Być może pieniądze leżą zbyt krótko na koncie, są tam bowiem raptem kilka minut, albo być może zmienił się sposób sprawdzania salda tak jak w BGŻ.

Ciekaw jestem odpowiedzi ze strony banku, którą postaram się tutaj zamieścić. Tak czy owak morał z historii płynie jeden. Warto co miesiąc sprawdzać czy premie przychodzą na konto czy nie. Po wielu miesiącach premiowania bank może uśpić naszą czujność i w wielu przypadkach nie sprawdzam czy mam co miesiąc 30 zł w mBank, 50 zł w BGŻ itd. A pewnego dnia może się okazać, że zamiast oczekiwanej premii za wykonywane czynności, to my  dopłacamy do interesu

11 komentarzy:

 1. Na razie nie ma co panikowac. Jak sam opisuje sz to bank zagubionych ludzi, którzy nic nie mogą i są spentani procedurami. Jednym słowem - gowniany.

  Panika zacznie się po 18 Listopada kiedy minie 10 dni roboczych nowego miesiąca, ale będzie to panika w banku, jak klienci prze świętami zaczną zamykać konta.

  "Owcę można ostrzyc wiele razy, ale oskórować tylko raz."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marcin sprawdź czy dostałeś premię w poprzednim miesiącu za wrzesień. W moim przypadku brakuje już dwóch płatności i stąd ten artykuł.

   Usuń
  2. Za wrzesień otrzymalem pełny zwrot 23 zł. Czyli 10 zł za przelew na 10001 zł. 9 przelewów po 101 zł. i 1 na 9100 zł. oraz 1 polecenie zapłaty.

   Usuń
 2. Premia za wrzesień wypłacona jak poniżej:

  10.10.2013 Przelew wewn. z konta własnego Premia KBK Bank Ochrony Środowiska SA
  Al. Jana Pawła II 12
  00-950 Warszawa 35,00 PLN

  Ale powiem więcej - EUROBANK też w tym miesiącu nie wypłacił kasy !!!
  Opóżnienie, czy walenie klinetów w rogi ???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli chodzi o program "kupujesz-zyskujesz", to bank ma na to czas do 15 dnia każdego miesiąca.
   Rozdział III, punkt 6 regulaminu: http://www.eurobank.pl/themes/files/docs/Regulamin_programu_premiowego_Kupujesz-Zyskujesz_od_27.09.2013.pdf

   Usuń
 3. Witam

  Pytanko z innej beczki, muszę wpłacić większą sumę pieniędzy na konto w Meritum a okoliczne oddziały nie obsługują wpłat gotówkowych ... Wiecie coś może o aktualnych promocjach w bankach na wpłaty pieniężne ?? bo opłaty typu 0.05 % i więcej nie brzmią zachęcająco.

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. stara szkoła powinieneś posiadać jakiś bank do cashflow, autor ma pko ja używam aliora (wtedy wpłacisz idziesz do domu i robisz przelew za 0zł).

   Usuń
 4. od kwietnia czekam na odp. z reklamacją uciekłem od nich nigdy więcej bosia każdego wykantują

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak dzisiaj wypowiadałem konto w placówce BOŚ pani z obsługi zaproponowała mi pozostawienie konta bez kantów na rok bez pobierania prowizji 10zł. Mają pietra. Lecz ja i tak zamknąłem konto.

  OdpowiedzUsuń
 6. Polcan. Premie za październik BOŚ wypłacił 15.11. i bez żadnych nieoczekiwanych cięć. Za wrzesień i za pażdziernik wypłacone wg schematu 'Anonimowy 14 listopada 2013 08:06'.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potwierdzam. Bank zaksięgował 15 listopada premię.
   Więc jednak jest ok, a ja po prostu dmuchałem na zimne.

   Usuń