piątek, 29 listopada 2013

System na obieg czyli kolejny pomysł w Puszce Polcana


Dziś PP1 obchodzi drugą rocznicę istnienia. Przez dwa lata szukaliśmy tutaj różnych sposobów na dodatkowy dochód. Ale spośród nich najlepsze są bez wątpienia metody niekonwencjonalne, które odkąd pamiętam można było dopasować do danej chwili. I to od nich właśnie wziął się pomysł na tytuł bloga.

Tym co najbardziej człowieka pociąga w finansach jest nieograniczona możliwość kombinacji zarobkowych, które rosną wraz z nowymi technologiami. Niezależnie od okresu zawsze można znaleźć sposoby, które można wrzucić do jednego wora noszącego napis Polak Potrafi. 

Ta Puszkę Polcana otworzyłem dokładnie przed dwoma laty. Tyle że w przeciwieństwie do Puszki Pandory ma ona gromadzić dobre pomysły na ekstra kasę. Było ich tutaj niemało a dziś w ten dość szczególny dzień czas na kolejny.

Co tu dużo mówić, zarabianie na lokatach, na obligacjach czy na giełdzie jest średnio ciekawe. Ot inwestujemy sobie w lokatę w SKOK na 6% (od dziś już zabezpieczone w BFG o czym dziś na FpG), w obligacje na 10% czy w akcje na debiucie giełdowym i wyciągamy z tego np 17% jak w przypadku PKP Cargo i mamy z tego określony zysk.

Powyższe przykłady nie powinny już nikogo dziwić, to przecież tematyka typowa dla tego bloga. Ale prawdziwy smaczek nie tkwi dla mnie w wymienionych wyżej aktywach. Prawdziwy smaczek i frajda jest w sprytnym żonglowaniu kasą, w niekonwencjonalnym pomyśle i wprowadzaniu go w życie.

Za przykład może posłużyć choćby omawiane tutaj często wykorzystywanie Sprytnego Billa, aplikacji dedykowanej na komórkę z Androidem. Można ją wgrać na zwykłego kompa używając emulatora i płacić obcej osobie rachunek po to, by dostać premię za przelew od pracodawcy. Niekonwencjonalne, ale działa i na dodatek jest to rzecz powtarzalna generując od kilku lat blisko 50 zł miesięcznie praktycznie za nic.

Najnowszym sposobem, który zasługuje na wyróżnienie i kwalifikuje się do licznego arsenału w kategorii Polak Potrafi (czy też Puszka Polcana), jest... kupno banknotu na Allegro. Oto jedna z propozycji sprzedaży banknotu 50 złotowego za... 50 zł.


Polak potrafi:)

Sam pomysł podoba mi się wybornie i podsunął go jeden z anonimowych przy okazji artykułu o promocji w Raiffeisen. W pierwszym momencie nie zajarzyłem o co biega, ale wystarczyło kilka skojarzeń i słowo WOW samo się ciśnie na usta. Nazwę system na obieg wymyślił anonimowy pozostawiając ją w komentarzach i trzeba to przyznać dobrze oddaje sens takiego zakupu.

Gdyby nie było takich sposobów, dodających niewątpliwie kolorytu finansom, z pewnością nie powstałby ten blog. Być może warto będzie kiedyś zebrać takie sposoby w cyklu artykułów. W końcu mogą służyć jako baza do nowych pomysłów.

Przywykłem już do faktu, że prędzej czy później takie metody są wykrywane i banowane jak chociażby premiowanie cashbacku w kasie sklepu. Ale w finansach zawsze otwierają się nowe furtki, nowe technologie, nowe systemy płatności, nowe aplikacje czy nowi operatorzy. I to właśnie tutaj mamy pełne pole do popisu. 

Grunt to testować, a pomysły rodzą się wówczas same, w trakcie takich testów. idee te są rozproszone po całym blogu a przecież tutaj jest tylko część z nich. Warto więc może zacząć je wrzucać do Puszki Polcana, tak by każdy w Was mógł z nich korzystać lub dorzucić swój. Do Puszki wkładamy rzecz jasna wczorajszy pomysł z płaceniem w samoczynnej Kasie.

34 komentarze:

 1. na Bitcoin sporo się zarobiło i pewnie dużo się za robi "ze względu na konstrukcję Bitcoin " ale jak to kupić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niby tak, ze względu na rosnącą trudność wydobycia np. karta do btc za 6tys która dziś wykopie przykładowo 3BTC/mc za pół roku kopać będzie 0,5BTC/mc. Nie mówiąc o tym, że wcześniej kopały to karty graficzne i dziś trzeba wymieniać na specjalne karty cały sprzęt. Tylko jakoś nie chce mi się wierzyć, że kurs będzie po 10tys zł czy nawet $ w przyszłości. Dlatego nie kupuje i stoję z boku. Dziś po 3600 to szkoda nawet mi jedną kupić...

   Usuń
 2. Puszka Polcana, może taki baner na górze i jako podstronę?

  OdpowiedzUsuń
 3. "Być może warto będzie kiedyś zebrać takie sposoby w cyklu artykułów."

  Z niecierpliwością czekam na taki artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 4. ten myk z allegro jest trochę kulawy ... nie uwzględnia kosztów allegro :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy w jakim celu robisz zakupy. Jeżeli dla premii w wysokości 100 zł za płatność to chyba warto. Koszt wysyłki to w końcu tylko 7 zł.

   Usuń
  2. Anonimowy29 listopada 2013 13:37

   poproś żonę, kolegę, znajomego. Niech wystawi taką 50zł, 100 czy 200 zł na allegro i zrobią opcję odbiór osobisty za darmo.

   Usuń
  3. @Anonimowy, myk się opłaca przy cashback głównie 100% (przy 14-20% wyjdziesz praktycznie na zero). Możesz kupić tak 50zł za 57-60zł aby dostać 50zł od banku, gdy nie masz pomysłu na Internetowe zakupy a taki jest warunek. Co do kosztów płaci tylko wystawiający, ty jako kupujący czy to kartą czy płacę z bankiem płacisz tylko cenę licytacji plus koszty wysyłki.

   Usuń
  4. Koszty Allegro to:
   Za wystawienie między 50,00-249,99 zł; 0,50 zł
   Za sprzedaż; 6 zł plus 3% kwoty powyżej 100 zł

   Także jakieś 6,5zł dla 100zł i 3,50zł dla 50zł. Do tego wysyłka priorytet polecony to 4,55zł bez koperty i usztywnienia np. tekturki, zeszytu itd.

   Sprzedaż 50zł powinna kosztować min. 57,30zł dla polecony ekonomiczny i 58,05zł dla polecony priorytet. Wtedy i tak sprzedawca dokładka do interesu np. kopertę i cenę za wystawienie zdjęć jeśli nie umie ich dodać za free lub mu się nie chce :)

   W sumie najbardziej zabawne było by poproszenie o wysłanie tych 50-100zł AA przelewem bankowym za 0zł...

   Usuń
  5. Ale to już jest łamanie regulaminu Allegro - wystawianie transakcji w ramach rodziny.

   Usuń
  6. Dokładnie, polcan i anonimowy podali legalny sposób na legalny zakup u kogoś pieniądza papierowego, płacąc za wysyłkę itd. A inni anonimowi kombinują jak koń pod górkę...

   Usuń
 5. polcan --> piszę w kontekście "ja kupuję od Ciebie na allegro 100 PLN, a Ty ode mnie też 100 PLN) ... kosztów wysyłki nie ma ;) ale są koszty allegro (wystawienie + prowizja od sprzedaży)

  OdpowiedzUsuń
 6. Polcan mam pytanie, trochę z innej beczki, wiesz może czy wypłacanie pieniędzy w kasie spożywczaka jest kwalifikowane do cashback w getinonline (tanie zakupy) lub w którymś z innych programów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wątpię. Sprawdź sobie to w regulaminie, tam zwykle jest info na ten temat (np pisze o tym ING wprost) ale nie sądzę by taki sknerowski bank jak Getin pozwalał na coś takiego.

   Jedynie BGŻ oraz Millennium uznawali coś takiego do wiosny tego roku. O innych mi nie wiadomo. Możesz jednak spróbować, sprawdź jednak czy Getin nie pobiera za to jakiejś opłaty. Tam wszystko jest możliwe.

   Usuń
  2. Więc testowo po prostu zrób zakupy za 390 zł za co dostaniesz 39 zł zwrotu i zrób wypłatę w kasie. Jeśli bank przyzna ci premię 40 zł będzie to oznaczać, że akceptuje cashback w kasie i od przyszłego miesiąca zrealizujesz wymogi bardzo łatwo.

   Chyba że ktoś z czytelników testował to w Getin i może to potwierdzić.

   Usuń
 7. Ciekawi mnie jedna kwestia. Banki (niektóre) dają szlaban dla wyjadaczy wisienek jeżeli korzystamy po jakimś czasie ponownie z promocji. Może by tak ... robiąc wypowiedzenie napisać że proszę o usunięcie mnie z bazy danych ?
  Chyba "ot tak" nie mogą trzymać mnie w bazie danych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mylisz się kolego, pracuję w branży od 15 lat, we wszystkich bankach w których pracowałem dotychczas (w sumie 4) dane klienta nie są usuwane z bazy (jedynie nie są przetwarzane i udostępniane na zewnątrz).
   Gdyby ktoś jednak chciał zarzucić bankowi że przetwarza jego dane w momencie gdy nie jest już klientem banku, wtedy stosuje się pewien ciekawy zabieg ;) Tak więc GIODO nic tu nie pomoże :)
   Wyjadaczy wisienek pozdrawia wyjadacz :)

   Usuń
 8. Pomysł z allegro miałem w celu wyransferowania kasy z karty kredytowej City. Niestety przy płatnościach PayU koszty ponosi sprzedający (czyli tak czy inaczej ja) więc to się średnio opłaca.

  Kolejny pomysł to bukmacherzy internetowi. Wymaga jednak jeszcze przeanalizowania.

  W City można ustawić telefonicznie płatności na rachunek osoby niefizycznej, dzięki temu przelewy na taki rachunek traktowane są jako płatności bezgotówkowe. Ponoć liczy się tylko nr konta a dane, jak nazwa firmy, możemy wziąć z czapy podając swój nr konta. Ktoś ma jakieś info na ten temat?

  Ponoć podobnie działa to w żabce płacimy na swój rachunek podając w nazwie np. firmę Usługi remontowo budowlane Jan Kowalski, podajemy swój nr konta i przechodzi.

  Jestem tematem wytransferowania kasy z karty żywie zainteresowany ponieważ wynajmuję mieszkanie i wszystkie opłaty płacę osobie fizycznej. Tak więc gotówka na karcie się marnuje... a widzę w niej duże pokłady możliwości... pięćdziesiąt kilka dni gotówki za darmo pobudza wyobraźnię.

  Ktoś ma jeszcze jakieś pomysły?

  PS. Opcją kupowania towarów, a następnie ich zwracania nie jestem zainteresowany bo jak na mój gust zbyt dużo gimnastyki :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bierzesz te 40 czy 50k zł z karty kredytowej i wpłacasz na lokatę miesięczną a potem przez jeszcze 20 dni na lokatę ping pong lub bumerang. Po 50 dn. oddajesz kredyt a te 200zł dla siebie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pytanie właśnie jak wziąć... przelewy dla osób fizycznych nie podlegają grace period i dodatkowo są obciążone sporą prowizją. I ja nie pytam co zrobić z tą kasą bo to doskonale wiem... pytam jak ją wypłacić bez prowizji i z grace period

   Usuń
  2. Kolego czy Ty wiesz co piszesz? Wypłata gotówki lub przelew z konta karty kredytowej jest wysoko oprocentowany. Około 13% od momentu wypłaty lub przelewu 100% środkow pożyczonych. A bumerang czy ping pong daje ci maxymalnie 4%.

   Usuń
  3. Anonimowy30 listopada 2013 07:35
   nie pleć, są sposoby na wypłatę bez kosztów. Wystarczy poczytać:
   NP;
   http://livesmarter.pl/jak-za-darmo-wyplacic-pieniadze-z-karty-kredytowej/

   inne to transferuj.pl np. i zakłady bukm. Jeszcze tego nie próbowałem, ale po nowym roku może się zdecyduje.

   Usuń
 10. Ktoś wie czy Lew lubi zjadać żabki, żeby wyrobić te 500zł. Kiedyś w kauflandzie płaciłem przy jednych zakupach część kartą i część gotówką i myślę, że na dwie karty też da radę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawdzałem to w poprzedniej promocji - niestety lew nie lubi żabek, potrzebuje niestety dobrego mięsa.

   Usuń
  2. Mowa o promocji ING? Ja zrobiłem opłat na 1tyś i przeszło rok temu wypłacili 200zł.

   Usuń
  3. Tak chodzi o tą promocję. To trzeba czekać do walentynek żeby zobaczyć

   Usuń
 11. Wcześniej tego nie wiedziałem, przed chwilą o tym się dowiedziałem, że w AliorSync można mieć max 2 konta. Oczywiście chodzi mi o konto z 5% caschbackiem za zakupy w internecie. Czyli można max. 400zł zyskać od e-aliora ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam,
  czy ktoś zajmował się zulutrade
  http://pl.wikipedia.org/wiki/ZuluTrade

  http://projekt.zulutrade.com/

  To chyba coś wspólnego z Forex ma.

  Tu ktoś znalazłem opisuje co i jak z tym się robi:
  http://projektzulu.blogspot.com/p/cele.html

  OdpowiedzUsuń
 13. hej kiedy bzwbk wyplaca premie?

  OdpowiedzUsuń
 14. Z zapłaciłem przez Internet z karty w BGŻ i za kartę potrącili mi 9 zł a nie 5 jakby nie uznali mi tej płatności , wiecie może dla czego mi tego nie zaliczył mi tej płatności pewnie i premii też nie będzie?

  OdpowiedzUsuń
 15. Dzisiaj wymyśliłem patent na uczciwe wyrobienie normy płatności. Bony podarunkowe Kaufland sprzedawane przy kasie są ważne bezterminowo, więc można je zużyć miesiącach, gdy jest mniej promocji moneybackowych...

  OdpowiedzUsuń