wtorek, 5 listopada 2013

Oferta obligacji z branży informatycznej


Wczoraj kolejny, który to już raz, zobaczyliśmy jak to lokaty kontynuują drogę ku Wielkiej Zapaści. Dziś na FpG opis drastycznych obniżek w ostatniej Kasie, gdzie mieliśmy oprocentowanie stałe poziomie 6%. Ten ciągnący się w nieskończoność serial o nazwie Tniemy Depozyty zaczyna być powoli nużący.

Ciekawe mogą być co najwyżej odcinki poświęcone spełnianiu wygórowanych warunków banku, w zamian za podwyższenie oprocentowania. Żadnych takich cudów nie stosują firmy emitujące obligacje. Nie trzeba tu zakładać konta, dokonywać operacji kartą, nie trzeba trzymać się ciągle terminów. Tutaj wszystko jest całkowicie normalne i nikt nikogo na nic nie naciąga.

Warunek jak zwykle jest tylko jeden. Musimy mieć świadomość, że nie ma tutaj żadnego BFG a inwestowanie w obligacje wiąże się z ryzykiem. Stosunkowo niewielkim ale zawsze. Ale skoro jak do tej pory wszystkie były udane, więc warto przyjrzeć się kolejnej emisji.

Tym razem najbliższa emisja czeka nas ze strony firmy informatycznej. Spółka informuje, że ma zamiar wyemitować obligacje a środki chce przeznaczyć na budowę szerokopasmowego dostępu do internetu.  

Zdaniem firmy sieć telekomunikacyjna będzie oparta o technologię światłowodową. Jej wybór uzasadnia coraz niższą ceną budowy takiej sieci a zarazem nieograniczonych możliwościach świadczenia usług. Uściślając chodzi w tym przypadku o możliwość rozbudowy takiej sieci w przyszłości lub połączenie z inną siecią w dowolnej technologi.

 
Szerokopasmowy dostęp Źródło: wikipedia


Mamy zatem typowe problemy firmy informatycznej. Sieci rozbudowuje się nieustannie i ktoś to musi finansować. Częściowo finansuje to unia a częściowo inwestorzy czyli my a spółka w zamian będzie za to płacić co kwartał, co się oczywiście chwali, odsetki. I tak ma się dziać przez typowy okres czyli dwa lata.

Jeżeli chodzi o podstawowy parametr czyli oprocentowanie, to trzeba przyznać, że jest bardzo atrakcyjne. Na tyle atrakcyjne, że potencjalnym klientom dla własnego bezpieczeństwa radziłbym zapoznać się bliżej z pozycją finansową emitenta. Tym bardziej, że mamy tutaj do czynienia z oprocentowaniem stałym, a więc niezależnie od koniunktury, spółka będzie musiała stale płacić tyle samo. 

Można przyjąć, że jeśli obligacje oferują powyżej średniej rynkowej to zawsze należy baczniej przyjrzeć się samej spółce. Nie mamy gwarancji BFG, więc sami musimy zadbać o własne bezpieczeństwo.

Zwyczajowo na koniec zostawiam omówienie minimalnego progu na wejściu. Nie jest zbyt wygórowany, znajduje się w granicach akceptowanych przez większość inwestorów kupujących obligacje. Zatem inwestycja jest warta rozważenia i skalkulowania stosunku ryzyko-zysk.

10 komentarzy:

 1. Obligacje są niezabezpieczone?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To wpis przedpremierowy więc widziałem tylko draft. W sekcji zabezpieczenie widnieje napis:
   'Emitent odpowiada cały m swoim majątkiem za zabezpieczenia wynikające z Obligacji. Obligacje nie będą posiadać dodatkowego zabezpieczenia.'

   Co to praktycznie oznacza wiemy.

   Usuń
 2. Dlaczego nie możesz podać oficjalnie kwoty minimalnej i oprocentowania na blogu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyż jest to oferta prywatna i szczegóły są zarezerwowane dla indywidualnych inwestorów, którzy są bezpośrednio zainteresowani.

   Z opisu orientacyjne zresztą i tak wynika mniej więcej jakiego oprocentowania i jakiej kwoty minimalnej należy się spodziewać

   Usuń
  2. Przyznam, że nie bardzo rozumiem, ale może za krótki jestem w te klocki. Skoro dla oferta prywatna, tzn., że ja człowiek z ulicy nie mogę teoretycznie się na to załapać?

   Usuń
  3. Możesz. Prywatna oznacza, że szczegóły nie są podawane do publicznej wiadomości, w przeciwieństwie do oferty publicznej.

   Ale jeśli napiszesz na maila, masz prawo jako osoba prywatna wziąć udział w emisji. Proste.

   Usuń
  4. nie podając nazwy spółki, możesz podać oprocentowanie i minimalną kwotę, nie łamie to zasad dopóki nie zidentyfikujesz emisji podając nazwę spółki/firmy

   Usuń
  5. Od razu przypomina się bardzo niemiły incydent z ubiegłego roku. Możesz mi wierzyć, że nie chciałbym aby się jeszcze raz powtórzył. Podałem za dużo parametrów i musiałem usunąć artykuł, do dziś jest dziura na PP1.

   A kto uważnie czyta, i tak wie mniej więcej jakie to oprocentowanie i jaka kwota...

   Usuń
 3. bedzie notowana na Catalyst?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W informatorze jest dość dużo o wpisie do KDPW a więc wnioskuję, że tak. To przedpremierowe dane, ale przynajmniej Catalyst na dzień dzisiejszy jest w planach.

   Usuń