piątek, 22 listopada 2013

Jak skroić konto na swoją miarę czyli lifting konta PREMIUM w CA


Opisana wczoraj oferta Toyoty rozeszła się niczym ciepłe bułeczki, mimo że była średnio ciekawa. 10% cashback może być uważane za rewelacyjne dla osób, które mają mało rozbudowany portfel kont bankowych. Kto jednak korzysta z każdej ciekawszej promocji uzna że to przeciętna oferta.

Wielu czytelników dziwi mój zachwyt kontem w Credit Agricole. Dziś czas wyjaśnić dlaczego i jak skroić to konto na swoją miarę. Na FpG dziś opisałem jak uszył je bank CA sądząc, że jest idealnie skrojone. Niestety musimy je sobie sami dopasować do naszego systemu optymalizacji kont.

Konto w Toyocie daje kolejny warunek wydawania kolejnych 500 zł co miesiąc. Kto już wydaje ponad 1000 zł co miesiąc to dodatkowy balast. O tym jak optymalizować wydatki by zgarniać premię to temat na inny artykuł. Tutaj skupimy się na koncie w Credit Agricole, które nie obciąża wydatków za to oferuje cashback w wysokości kilkuset procent!

Przypomnijmy. Jeśli wybierzemy zaokrąglenie do 5 zł, wówczas robiąc zakupy np za 2,50 zł bank zwróci nam 100% cashback dopłacając z własnej kieszeni drugie tyle. Jeśli zapłacimy kartą za 1 zł wówczas bank dopłaci nam 4 zł a więc 400 % cashback. Jeśli miesięcznie możemy zgarnąć nieco powyżej 33 zł to wystarczy 9 razy zapłacić za złotówkę. 

Pierwszy przyjazny bank Źródło: credit-agricole


Teraz wystarczy porównać obie oferty. W przypadku Toyoty musielibyśmy wydać aż 333 zł by dostać 33 zł, tymczasem w przypadku Credit Agricole wystarczy zaledwie 9 zł lub mniej jeśli ktoś wie gdzie przyjmują płatność mniejszą niż złotek.

Jak skroić konto na naszą miarę? Po pierwsze Credit Agricole to trzeci już bank, którego miesiąc bankowy nie pokrywa się z kalendarzowym. Przypomnijmy, że aby otrzymać premie w ING czy BGŻ musimy pamiętać o terminowym zaksięgowaniu płatności według miesiąca bankowego! I tak:
 • w ING musimy pamiętać, że miesiąc trwa od 29 danego miesiąca do 28 następnego
 • w BGŻ miesiąc trwa od 28 danego miesiąca do 27 kolejnego
W Credit Agricole jest jeszcze inaczej. Tutaj miesiąc bankowy zależy od... daty założenia konta! Założyłem konto 16 dnia miesiąca a więc mój miesiąc bankowy trwa od 16 danego miesiąca do 15 następnego i właśnie 15 dnia przychodzi mi na maila wyciąg bankowy z transakcji dokonanych na koncie.

Pytałem wiele razy tak na infolinii jak w oddziale, odpowiedź zawsze jest jednakowa. 10.000 zł możemy wpłacać kiedy chcemy, byle zmieścić się w miesiącu bankowym. Test wypadł pozytywnie. Przelałem przy wypłacie limitu w koncie w Millenium kasę na początku miesiąca i bank nie pobrał opłaty za brak wpłaty w miesiącu poprzednim.

Po drugie płatność kartą liczona jest jako miesiąc kalendarzowy! Na wyciągu dostaniemy zaksięgowane płatności kartą, ale premia wypłacana ma być zawsze ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego. Dziwne, ale da się przywyknąć.

Po trzecie z kategorii dziwy CA. Mimo że z definicji będziemy przelewać 10.000 zł, to bank automatycznie na karcie oraz w bankowości internetowej daje limit zaledwie 2.000 zł rzekomo ze względów bezpieczeństwa. Kto przeleje wymagane 10.000 zł i nie odblokuje tych ograniczeń po prostu stworzy osad i zablokuje sobie środki!

Dlatego warto zaplanować przelew w dniu, gdy będziemy osobiście w banku. Szkoda kisić 10 tysięcy w CA. Wypłacicie 2.000 kartą a resztę w oddziale i bank nie pobiera za to opłaty jak np BGŻ. na marginesie w Banku Gospodarki Żywnościowej też warto sobie podwyższyć limit na obecnie wymagane 5.000 zł.

W oddziale można także zwiększyć limit wypłat kartą, ale działa to dopiero po dwóch dniach. na domiar złego w dniu, w którym wypłacicie kartą 2000 zł, karta będzie już zablokowana. Nie zrobicie nawet zakupów w sklepie za złotówkę, bowiem limit dzienny jest wykorzystany. W sklepie transakcje będą odrzucane.

Po czwarte Credit Agricole to jedyny bank, który nie przysyła pocztą loginu i hasła. Trzeba kolejny raz udać się do oddziału (chyba, że ktoś jest cholernie cierpliwy, ma darmowe godziny, lubi korzystać z infolinii i ufa, że tą droga uda się wszystko załatwić) by wygenerować hasła, login, pin do obsługi telefonicznej itd.

Po piąte ale to już trzeba zapisać na plus -  w Credit Agricole nowi klienci mogą liczyć na darmowe przyznanie limitu w koncie przez okres 90 dni od założenia konta. Co to oznacza stałych czytelników bloga chyba nie muszę wyjaśniać:) To kolejny plus fajnego konta.

Na minus zapisuję fakt, że bank rozdaje ulotki w których informowani jesteśmy, że mamy 7 dni darmowego limitu w koncie tak jak to jest w Millennium. Niestety jest to już nieaktualne, a szkoda. Dwa limity zawsze się mogą przydać.

Po szóste znów na plus. W banku zauważyłem rabaty w wybranych punktach miasta. Przykładowo w najlepszej księgarni w mieście, z której dość często korzystam, płacenie kartą daje 15% cashback:) A właśnie mam na oku znakomitą książkę o finansach, którą zamierzam kupić i być może zrecenzować tutaj.

Takich rabatów jest więcej i o dziwo wiele z nich jest mi na rękę. Każdy z was kto korzysta już z CA lub ma taki zamiar, może sprawdzić jakie rabaty daje karta w waszej mieścinie. U mnie są przykładowo fajne knajpy z 10% cashback i wiele innych ciekawych promocji.

Co tu dużo mówić, konto i oferta roku. Zero obciążenia, dobre zyski i darmowa kawa, jeśli natkniecie się na kolejkę w oddziale. Trzeba na początku trochę się pomęczyć z wizytami w oddziale by skroić konto naszą miarę, ale leży idealnie. Rzadko kiedy chwalę bank, ale nareszcie mam ku temu powód.

22 komentarze:

 1. Założyłem konto 25 października. Miesiąc rozliczeniowy to od 25 do 24 dnia miesiąca (to rozumiem). Czy to tak wygląda w promocji zaokrągleniowej jak piszę? :
  październik pierwszy miesiąc przespany bo nie miałem karty
  listopad drugi miesiąc kalendarzowy
  ....
  marzec ostatni szósty miesiąc

  Czy ja dobrze piszę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej kwiecień to ostatni miesiąc

   Usuń
  2. Miesiąc promocji rozpoczyna się z chwilą aktywacji promocji. Czyli jeżeli aktywujesz promocję 15 dnia miesiąca masz pół miesiąca na zgaarnięcie pierwszej pełnej puli (to jest pierszy miesiąc). Jeżeli w październiku aktywowałeś promocje to to już jest pierwszy miesiąc... nikt nie patrzy na to czy miałeś kartę czy nie (swoją drogą na kartę i PIN trochę się czeka).

   Polcan, jak zauważyłem cały czas pisze o kwocie 33,33. Natomiast to jest kwota netto, którą aby otrzymać musimy wyrobić brutto czyli niecałe 42zł.
   9 x (5 -1zł) = 9 x 4 = 36
   czyli nie dostaniemy pełnej puli
   Aby dostać pełną pulę musimy zapłacić 11 razy po złotówce.

   Usuń
  3. "Miesiąc promocji rozpoczyna się z chwilą aktywacji promocji"
   Też spotkałem się z tą interpretacją w oddziale. Próbował to ktoś reklamować?
   Sytuacja powtórzyła się u mnie: Konto otworzyłem po dwudziestym listopada. Raczej nikłe są szanse na otrzymanie karty (pocztą) przed końcem miesiąca. Czy w takim przypadku muszę pogodzić się z przepadnięciem 33zł w pierwszym miesiącu promocji i skróceniem jej w moim przypadku z 6 do 5 miesięcy? W końcu przecież to nie z mojej winy nie użyje karty w listopadzie, a w promocji mówi się o jej 6 miesięcznym czasie trwania.

   Swoją drogą formalności związane z otwieraniem konta - tragedia! (Otwierałem osobiście w oddziale). Najpierw wyczekałem się w kolejce, bo w godzinach szczytu, czyli wtedy, gdy ludzie kończą pracę, w oddziale czynne było tylko jedno stanowisko + kasa. Samo wypełnianie papierów i wprowadzanie danych do systemu również szło w żółwim tempie, spowolnione dodatkowo przez odrywanie pracownika telefonami i pytaniami współpracowników (swoją drogą współczuję kobitce tego młynu). Jeśli ktoś chce wybrać się do CA, to tylko po wcześniejszym tel. umówieniu się na godzinę!

   ...i oczywiście dzięki Polcanowi znów więcej wiedziałem o szczegółach oferty niż konsultantka ;)
   MD

   Usuń
 2. Ja zawsze umawiam się u nich telefonicznie i kolejki mam z głowy

  OdpowiedzUsuń
 3. polcan -->
  czegoś nie rozumiem, przelewam 10 k PLN, w platformie internetowej zmieniam limit z 2 k PLN na 10 k PLN i robię przelew zwrotny na powiedzmy 9,9 k PLN :)
  w jakim celu te wypłaty w gotówce? ciągnięcia z bankomatu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście masz rację. Jak już masz konto to nie ma problemu. Wskazówki są dla nowych klientów. Idziemy po najmniejszych kosztach i nie dzwonimy do banku na swój koszt. Chyba, że masz abonament lub dzwonisz na koszt firmy.

   Wszystkie wskazówki dotyczą zerowych kosztów. Bank wymusza wizytę w oddziale by uruchomić konto, więc załatwiamy wszystko za jednym zamachem. A potem tak jak mówisz.

   Usuń
 4. Z tym "okresem bankowym" jest chyba inaczej niż napisałeś lub bank mnie oszukał. Moja historia wygląda tak:
  - ok 16 października założyłem konto
  - na początku listopada zrobiłem ping ponga na 10K
  - na początku listopada października bank pobrał mi opłata 16zł za prowadzenie konta.
  - złożyłem oczywiście reklamacje, bo pierwszy miesiąc powinien być za darmo lub jeśli jest to opłata za październik tom powinni ją pobrać proporcjonalnie do okresu, w którym miałem konto

  OdpowiedzUsuń
 5. Konto faktycznie toporne. Najgorsza według mnie była strata czasu związana z koniecznością wizyty w oddziale aby zmienić limit przelewów z konta. Przy okazji chciałem też zmienić PIN karty ale dowiedziałem się, iż mogę to zrobić jedynie w bankomacie, żeby było śmieszniej nie w tym znajdującym się w oddziale a jedynie w należącym do BZWBK. Do tego na pytanie czy jest to bezpłatne, obsługa przez przynajmniej 5 minut szukała odpowiedzi aby ostatecznie powiedzieć, iż nie są w stanie udzielić odpowiedzi. Dla mnie nieco dziwna sytuacja, tym bardziej, iż w wielu bankach zmiana PIN czy kwoty przelewów jest do zrobienia w kilka minut online.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zmieniłem PIN w bankomacie Eurobanku. Ale nie korzystam z nowego pinu, gdyż i tak płacę za minimalne kwoty, więc wystarczy zwykły PayPass.

   Usuń
 6. Myśle, że warto wspomnieć na tym blogu o ofercie konta R-Allegro
  RaiffaisenPolbank + Allegro.
  Mam pytanie, ma Pan blisko 20 kont a na ilu z nich da się zarobić ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Praktycznie każde z nich służy do zarabiania, ale na inny sposób. Pierwszą dziesiątkę zebrałem tutaj
   http://polakcandwa.blogspot.com/2013/11/ranking-kont-osobistych-listopad-2013.html

   Jeśli konto przestaje dawać wymierne korzyści jest automatycznie kasowane jak np w Alior, Deutsche bank czy właśnie w Polbanku.

   Usuń
  2. Daj namiary na wspomniane konto. Do Raiffeisena jakoś nie miałem nigdy przekonania w przeciwieństwie do Polbanku, ale po fuzji liczy się już tylko oferta austriaków a nie greków. Być może zaczęło się to zmieniać...

   Usuń
  3. O koncie R-Allegro
   dowiedziałem się przypadkowo po wyjściu z allegro.
   Teraz link nie działa pewnie chwilowo
   http://www.r.allegro.pl/
   Oferta wydaje się ciekawa 100 zł zwrotu zakupów na allegro, wymagania 500 zł wpłata na konto, zakup na Allegro za min. 100 zł PayU czyli 100 % cashback

   Usuń
 7. Najlepsze jest to, że oferta jest skierowana dla nowych klijentów. Ja rok temu założyłem konto dla promocyjnej lokaty, później oczywiście zamknołem konto. Wysłałem zgłoszenie, Pani z obsługi zauważyłą moją wcześniejszą obecność w raiffeisen, ale stwierdziłą, że dopóki system nie blokuje to można (dosłownie).
  Podpisałem umowę zobaczym co dalej.

  OdpowiedzUsuń
 8. Polcan gdzie jest o tym darmowym limicie 90dni bo nie mogę znaleźć. W informacjach jest tylko, że udzielają go normalnie na co najmniej 6mc-y więc czy faktycznie w ogóle będzie on za free??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O samym darmowym limicie dowiedziałem się z broszurki o nazwie Osobisty przewodnik po Credit Agricole Bank Polska S.A.

   Na stronie 28 jest info o Indywidualnej Linii Kredytowej, gdzie przeczytasz: przez 7 dni korzystasz z limitu a Bank nie nalicza odsetek.

   Oczywiście od razu udałem się do banku w celu założenia takowego limitu. W oddziale dowiedziałem się, że nie ma już darmowych dni, ale jest darmowe przyznanie limitu i jako nowy klient mam na to 90 dni.

   Pobrałem druk do pracodawcy. Trzeba przynieść zaświadczenie o dochodach za ostatnie 3 miesiące. Ten wniosek wypełniony przez pracodawcę jest ważny 30 dni więc tyle masz czasu na przyniesienie go do banku.

   Usuń
  2. Żeby nie było niejasności - darmowe jest dziś przyznanie limitu. A przeniesienie go do Millennium jest też darmowe więc można przedłużyć sobie promocję o której pisałem tutaj
   http://polakcandwa.blogspot.com/2013/10/peczniejaca-skrzynia-skarbow-na-wyspie.html

   Dla mnie jest to o tyle istotne, że będę dzięki temu mógł wykorzystać limit jeszcze na początku stycznia, zamiast zamykać go jeszcze w tym roku, by załapać się na darmowy limit w Millennium.
   http://polakcandwa.blogspot.com/2013/02/przeniesienie-limitu-w-koncie-czyli.html

   Usuń
 9. Wszystko pięknie, ale gimnastyka niemożebna (10k przerzucamy w te i we wte, liczne transakcyjki na duperelne kwoty w obligu), a łapiemy z tego 33 złote/m-c. Ja rozumiem, że czasy ciężkie, a oprocentowanie lokat żadne, ale wysiłek aby wyjeść tę wisienkę jest znaczny. Na razie chyba nie skorzystam.

  z17 (z17@gazeta.pl)

  OdpowiedzUsuń
 10. Opisz r-allegro, czy można zrezygnować z niego po dostaniu 100 zł nagrody?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. proszę o opinie czy warto r-allegro, daja 100zl od nowego roku zwracają koszty wysylki. czy można zablokować karte żeby nie placic za nie wykonanie limitu 250 zl, jak z zamknieciem po otrzymaniu nagrody?
   pozdrawiam innych wyjadaczy wisienek :D

   Usuń
  2. Jutro będzie o tym artykuł na prośbę czytelników.

   Usuń