niedziela, 29 stycznia 2017

Syndyk podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie wezwania do zapłaty dla byłych członków SW


Nie cichnie afera z syndykiem, żądającym w dalszym ciągu wpłaty udziałów od członków SKOK Wołomin. Sprawę opisałem w artykule Wezwanie do zapłaty dla byłych członków Kasy. Sprawa o tyle zaskoczyła byłych członków, że wysłano pisma do Syndyka w tej sprawie.

Syndyk odpisał przy czym, jak informuje jedna z czytelniczek bloga, list jaki przyszedł pocztą nie był wysłany za potwierdzeniem odbioru. W swoim trzystronicowym piśmie syndyk podtrzymuje swoje stanowisko, że trzeba płacić, co widzimy niżej.

SKOK miał stratę na 2.469 milionów, więc członkowie mają za to płacić


Czytelniczka tak komentuje swój przypadek: 
Jestem członkiem od 2008r. Podpisałam wtedy, że będę stosować sie do postanowień statutu , czyli wyrażam zgodę na przepadek udziałów w razie niewypłacalności kasy. Nikt nie poinformował mnie o zmianach w Statucie dlatego nie mogłam  w żaden sposób odnieść się  do  jakichkolwiek zmian, zaakceptować lub zrezygnować z członkostwa. Miałam codziennie  przez te wszystkie lata sprawdzać czy nastąpiły jakieś zmiany w Statucie?
Wtedy nie zaniedbałabym swoich obowiązków jako członek kasy???
Ten wątek zainteresuje zapewne wszystkich którzy stali się członkami kasy  przed 27 VI 2013.

I to w podwójnej wysokości wpłaconych udziałów
Dodaje zarazem:
zgodnie z paragrafem 15 pkt 1  Statutu jeśli członek nie przestrzega Statutu może być wykluczony z Kasy. To może będę  tym przypadkiem? Czekam na wykluczenie, bo nie stosuję się do Statutu

Sprawę podjęliście zresztą sami na także blogu FpG. Jeden z anonimowych napisał w komentarzu:
Zgodnie ze statutem SKOK Wołomin, członek SKOK, który nie wpłaci dodatkowych udziałów, może jedynie zostać skreślony z listy członków SKOK. W statucie nie ma innych kar. W związku z powyższym Syndyk, nie ma podstaw prawnych do zmuszenia członka SKOK Wołomin do uiszczenia dodatkowych udziałów. Sąd śmiechu warte. Wniosek do sądu to koszt 30 zł. Wpłacają tylko Ci co się boją. Nie ma czego i nie płacić.

Co ciekawe w czwartek obradowała Sejmowa Komisja Finansów Publicznych, która debatowała o powodach przedłużającego się postępowania upadłościowego SKOK Wołomin. Syndyk jednak nie pojawił się na tym spotkaniu o czym można przeczytać tutaj

We wspomnianym artykule wiceszef KNF jest zdania, że syndyk działa zgodnie z prawem i wysłał wezwania do około 7 tys członków i to tych którzy mają najwięcej udziałów.. Dowiadujemy się też, że do tej pory członkowie Kas wpłacili już 1 200 tys zł.  

Nie wszyscy są jednak przekonani co do tego czy faktycznie syndyk działa zgodnie z prawem, co widać po bardzo licznych komentarzach nie tylko pod artykułem wstępnym ale także jego kontynuacjach Wezwani do zapłaty przez syndyka SW już na facebooku. oraz Syndyk może wzywać wezwania także w latach kolejnych.

Polsat zmienił przesłanie audycji o wezwaniach do zapłaty

Co więcej, jak pamiętamy sprawa miała być poruszona w telewizji Polsat jeszcze w grudniu. Niestety zamiast rzeczowego ustosunkowania się do tematu pod kątem prawa, skupiono się raczej na tym, że... wszyscy powinni zapłacić. 

Posiedzenie KFP jest trudne do odsłuchania

Na stronie Stowarzyszenia Spółdzielczości Finansowej jest także najnowsza informacja o wspomnianym na początku artykułu posiedzeniu KFP. Także i do tego posiedzenia SSF ma zastrzeżenia co do jakości nagrania, na którym trzaski uniemożliwiają zrozumienie wypowiedzi.

Ciąg dalszy: Syndyk ma rekurencyjnie zawsze rację

15 komentarzy:

 1. Syndyk nie może się wycofać. Podjął próbę wyłudzenia na podstawie tendencyjnej interpretacji statutu i trwa w tym zamierzeniu.
  Ale czy statut teraz w ogóle obowiązuje? Jaka jest podstawa prawna działania syndyka, czyli co określa podstawę i ramy jego działania.
  Nawet jeśli statut obowiązuje, to par. 12 p. 6 za niezapłacone udziały pozwala jedynie skreślać członków Skok.
  Natomiast Prawo Spółdzielcze art. 19 par.3 nie pozwala mu ściągać należności za udziały z majątku prywatnego członków Skok.
  Co więc może syndyk? Tylko to, co robi. Wyłudzać pieniądze od nieznających prawa. To oszustwo podpadające pod kodeks karny, art. 286 KK.
  Płacą tylko frajerzy i syndyk jedzie na frajerstwie.
  Co ciekawe, jednak obserwujemy pomocnictwo syndykowi nie tylko ze strony mediów, ale także prokuratury, a przede wszystkim KNF.
  Oto Polska!
  Nikt także nie pamięta, że już była taka próba wyłudzenia przez Alior Bank wobec członków Skok św Jana z Kęt. Prawnicy Aliora przegrali.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potwierdzam, syndyk liczy, że dużo osób wpłaci i tyle. Dla niego to darowizna.

   Usuń
 2. Ale jaka jest opinie w tej sprawie radcy prawnego Kasy Krajowej SKOK ?
  Taka opinia miała być wydana i podobno pojawiła się . Jaka ona jest ? Czy ktoś coś wie na ten temat ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No własnie, warto dotrzeć do opinii radcy kasy Krajowej.
   Gdzie można znaleźć tę opinię ?

   Usuń
  2. Można powiedzieć, że opinia Kasy Krajowej zawarta jest w tej relacji:
   http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1720650,Postepowanie-upadlosciowe-SKOK-Wolomin-pod-lupa-ministra-sprawiedliwosci

   Usuń
  3. takie info mamy FB. Skok Lechosława wspaniałego
   nie wiem jak tu wkleić dokumenty lub obrazy

   Usuń
  4. myślę, że autor bloga pomoże,
   może prześlij dokumenty na mail kontaktowy do polcana

   Usuń
  5. Nie ma problemu, po to jest ten blog.

   Usuń
 3. Witam,
  syndyk jest pewny swojej racji, ponieważ wysoko ustala cenę wywoławczą przy licytacjach należności podobnych do naszych ze Skoku Wspólnota.
  (3/4 ceny, szczegóły na http://www.syndycy.com.pl/licytacje)

  OdpowiedzUsuń
 4. ...na zapytanie o zgodność z prawem działań Syndyka otrzymałem informację od Radcy Prawnego Kasy Krajowej SKOK:
  "Syndyk, w mojej ocenie, działa zgodnie z prawem. Powołuje się na art. 26 ust. 3 ustawy o skok i odpowiednie postanowienia statutu kasy. Upadłość nieco sprawę komplikuje, ale nadal przecież SKOK Wołomin jako osoba prawna istnieje (nie została wykreślona z KRS) i nadal ma członków, do których nadal ma zastosowanie statut (oczywiście z uwzględnieniem sytuacji jaką jest upadłość). Co więcej stanowisko syndyka ewidentnie popiera KNF. Problem ten ma zresztą szersze tło - po prostu jest duża różnica pomiędzy "klientem" SKOK, który jest jednocześnie członkiem SKOK (spółdzielcą, a zatem i właścicielem), a klientem banku."

  OdpowiedzUsuń
 5. Mi Syndyk pisał że obecny regulamin był uchwalony i mogłem się wtedy odwołać co do finansowej odpowedzialności.

  Proszę pamiętać że Syndyk uchwałą musi wezwać do wpłaty. Była uchwała czy nie?

  Jeśli nie to jakim cudem można byłoby się odwołać od decyzji Syndyka.

  KNF i reszta nadzoru popełnika kardynalne błedy teraz szukają frajerów, bo kasa musi sie zgadzać inaczej inne banki będą dopłacać.

  OdpowiedzUsuń
 6. ...poniżej informacja o zorganizowanej akcji Stowarzyszenia Wspierania Spółdzielczości Finansowej im. Św. Michała. Prośba o dołączenie się do akcji - wysłanie maile nic nie kosztuje.

  "Szanowni Państwo,
  Wysyłamy wszyscy mail do KNF ze skargą na syndyka SKOK Wołomin.
  Każda wysłana do KNF skarga, również mailowa jest drukowana (wraz ze wszystkimi załącznikami), opatrywana pismem przewodnim podpisywanym przez nowego przewodniczącego KNF M.Chrzanowskiego i wysyłana do sądu upadłościowego z prośbą o wyjaśnienie. Sędzia reaguje na to tak, że wszystkie skargi wysyła do syndyka i formalnie prosi o odpowiedź dotyczącej każdej indywidualnej sprawy członka SKOK. Ważne, żeby przewodniczącego KNF zabolała ręka od podpisywania i aby te skargi wypełniły parę tomów akt. Proszę treść maila podaną poniżej zmieniać, indywidualizować, wydłużać tak, żeby się nie dało kwestii potraktować sztampowo. Podniesione zostały nowe argumenty, których podważyć się nie da – okoliczności faktyczne sprawy wynikające z akt.

  Wysyłamy mail na adres: knf@knf.gov.pl

  Temat maila: Skarga na syndyka SKOK Wołomin L.Kochańskiego
  Treść maila:

  Od: ...imię i nazwisko
  ....adres..............

  Do: Przewodniczący KNF Marek Chrzanowski

  OdpowiedzUsuń
 7. ...na tej stronie Stowarzyszenie zbiera podstawowe dane osób, które otrzymały od syndyka wezwanie do zapłaty:

  http://swsfsm.pl/komunikat-w-zwiazku-z-wezwaniami-do-zaplaty-dodatkowych-udzialow-na-pokrycie-strat-kierowanymi-przez-syndyka-skok-wolomin-prosimy-czlonkow-skok-wolomin-o-przesylanie-swoich-danych-na-adres-e-mail-w/

  OdpowiedzUsuń
 8. ...jeżeli będzie ktoś zainteresowany, to mogę tu wkleić treść przykładowej skargi, którą otrzymałem od stowarzyszenia.

  a poniżej link do niezależnie zrealizowanego nagrania wideo z posiedzenia KFP. Od momentu 01:13:15 części 1 wypowiedź przedstawiciela Stowarzyszenia odnosząca się do wcześniejszych wystąpień wysokich urzędników państwowych:

  http://swsfsm.pl/afera-postepowania-upadlosciowego-skok-wolomin-na-komisji-finansow-publicznych-w-sejmie-26-01-2017/

  OdpowiedzUsuń
 9. Dostałam następna odpowiedź od syndyka na moje jak to ładnie ujął wątpliwości. ja tam nie mam wątpliwości,ze chce mnie okraść. Wyslę polcanowi treść żeby wkleił tutaj. Załączę też skargę do KFN ,zmieniajcie ja dodając swoje uzasadnienie

  OdpowiedzUsuń