piątek, 20 stycznia 2017

Ranking kont osobistych styczeń 2017


Nowy rok to czas kiedy warto zrobić sobie porządki w kontach. Sprawa jest o tyle ważna, że banki zapowiadają znów ostre podwyżki na opłatach na swoich kontach, mimo iż do niedawna szumnie zapowiadano konto za zero na zawsze czy do końca świata.

Nie od dziś wiadomo jednak, że bankom ufać nie sposób. Rządy się zmieniają, składają przy wyborach nowe obietnice, co potem przekłada się na oferty. Dobrze to widać na przykładzie obietnic PiS oraz nałożonego w ubiegłym roku podatku bankowego.

Ubiegłoroczna afera z podwyżkami w PKO już ucichła. Banki więc znów wracają do planowanych od dawna  podwyżek, mimo faktu iż zysk wzrósł w ubiegłym roku o ponad 20 procent o czym poinformowano nas całkiem niedawno.


Co nas zatem czeka w tym roku? Zapowiedzi na razie pochodzą od mało i średnio popularnych banków. Dokręcanie śruby planuje Deutsche bank (połowa stycznia), Pocztowy i mBank (od 1 lutego) Citi oraz ING (od 1 marca). Szczegóły można poznać tutaj.

Jakby tego było mało, kolejne problemy dla klientów zapowiedział Alior bank. Tutaj zmiany wejdą w życie od dziwnej daty 27 marca 2017. Od tego dnia droższe będą tak konta, karty jak i bankomaty. Dotyczy to również klientów BPH, którzy pod koniec ubiegłego roku wpadli w sidła melonika.

Robi się zatem coraz mniej przyjemnie. Jeśli zmiany przejdą bez echa, podwyżki mogą też wprowadzać bardziej atrakcyjne banki. Gdzie zatem jeszcze jest przyjaźnie i bezproblemowo? Ze względu na wprowadzane negatywne zmiany, pomijam wyżej wymienione wyżej siedem banków.

Jedno z nielicznych darmowych dziś kont
I Konta za zero bez warunków
Na chwilę obecną całkowicie za zero są tylko cztery konta
1. Nest bank - Nest konto + lokata na 4%
2. Idea bank - Konto Idealne + Zośka Pro do 2,50% bez limitu
3. Orange Finanse - Konto osobiste na 3,50%
4. Volkswagen - Konto osobiste e-direct

Posegregowałem je ze względu na atrakcyjność. Nest ma dobrą lokatę dla nowych klientów, w Idea bank konto oszczędnościowe bez limitu kwotowego, tyle że trzeba trzymać 10% wartości na ror. W Orange konto ma limit kwotowy, zaś oferta Volkswagena w dalszym ciągu jest kiepska, jedynie konto jest darmowe.


II Bonusy za niewielkie wymagania
Druga tura kont ma bardzo niewielkie wymagania, ale pozwala dodatkowo zarobić, więc można na nich wyjść nawet lepiej niż na pierwszej czwórce:


1. Millennium - Konto 360 stopni + KO na 2,50% do 100.000 zł
Konto od lat jako żelazny punkt wisienkowców. Aby było darmowe wystarczy tylko jedna płatność na dowolną kwotę + jeden przelew własny na 1000 zł. W zamian mamy fajne konto na 2,50% oraz lokatę mobilną na 3%, którą można wielokrotnie odnawiać:) Oferta z kontem ze stawką 2,50% ważna jest tylko do 28 stycznia 2017, czyli tylko do końca przyszłego tygodnia, będzie jednak ważna przez 92 dni od pierwszej wpłaty:)

Od 29 stycznia oprocentowanie może spaść

2. Inteligo -  Konto inteligo + 100 zł na start
W Inteligo można zdobyć dodatkowe 100 zł po wpisaniu kodu 508717014 w polu Kod Promocyjny i spełnieniu warunków opisanych w artykule tutaj. Karta tutaj kosztuje 4 zł, ale opłata jest anulowana gdy dokonamy płatności na 100 zł. Dla zgarnięcia premii musimy wydać 200 zł +10 zł IKO, co z automatu zwalnia nas z opłaty. Potem można zlikwidować niepotrzebną kartę i mieć konto całkowicie za darmo, a dodatkowo zarabiać na nim przez polecanie:)


3. T-mobile UB - Konto Freemium: 180 zł za 5% cashback
    T-mobile UB - Konto Premium: 300 zł za 5% cashback
Konta w T-mobile byłyby niżej w zestawieniu, gdyby nie fakt, że do jednego z najlepszych cashbacków na rynku zamiast karty debetowej można płacić tutaj kartą kredytową:) To duży plus można bowiem nie tylko żyć na koszt banku, ale i dodatkowo zgarniać za to bonus. Trzeba jednak pamiętać, że przy Freemium trzeba wydać 300 zł zaś przy Premium 500 zł na miesiąc.


III Darmowe ale bez karty
W zestawieniu biorąc pod uwagę ideę za zero można jeszcze wspomnieć o trzech kontach. W trzeciej grupie nie warto mieć karty, gdyż ta generuje niepotrzebne koszta, ale bez niej konto jest darmowe:
Deklaracja Raiffeisena - zero na zawsze

1. Raiffeisen Polbank - Konto wymarzone
To konto ma być darmowe na zawsze, a na dodatek ror jest oprocentowany do 1,5%. Ale darmowość nie dotyczy karty, ta bowiem kosztuje 3 zł. Konto więc można posiadać, ale karty na szczęście nie trzeba tutaj mieć.


2. BZ WBK - Konto Godne Polecenia z 150 zł na dzień dobry
Słynne konto z Banku Zachodniego jest darmowe, ale bez karty. Ta jest darmowa dopiero po dokonaniu 4 płatności, co jeszcze nie jest takie złe. Ale wadą konta jest wprowadzenie ograniczenia na tylko 5 darmowych smsów, chociaż do kwietnia zniesiono ten limit. Dodatkowo można zarobić 150 zł na dzień dobry, ale trzeba wyrobić dodatkowo kartę kredytową. Oferta ważna do końca lutego 2017. 
3. BOŚ - EKOkonto bez kosztów
Konto bez kosztów będzie takie, jeśli zrezygnujemy z karty. Ta bowiem kosztuje 5 zł, chyba że wydamy nią 300 zł. Przypomina to sławne konto za zero*, które jest takowe tylko z nazwy. Tyle że w PKO karta jest konieczna, a w BOSiu zbędna:)


*PKO - Konto za zero: przykład konta gdzie zero jest tylko w nazwie
Nazwa jest błędna, bo reklamowane zero jest z gwiazdką. Konto kosztuje aż 6,90 zł i będzie za zero, jeśli wykonamy kartą zakupy na 300 zł. I co gorsza w przeciwieństwie do Raifa czy BOSia z karty nie da się zrezygnować:(

PKO należy się dodatkowo czerwona kartka za konto oszczędnościowe. Jest tutaj bardzo bzdurny zapis, że w przypadku gdy ostatniego dnia miesiąca będą na KO środki, pobierana jest za nie opłata. Wyzerowałem konto, a bank i tak sam je zasilił premią i... pobrał sobie opłatę.


Jak widać na kontach robi się coraz mroczniej i coraz trudniej o darmowe konto czy też takie na którym można zarobić. Jeśli pominąłem coś istotnego możecie podać w komentarzach  swoje sugestie.

Na koniec kto chciałby pooglądać inne konta w innych bankach może zajrzeć tutaj.

12 komentarzy:

 1. W BZWBK można wyrobić mobilną kartę i płacić zbliżeniowo telefonem. Nie ponosi się dodatkowych kosztów.
  Podobnie w Millennium.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nest bank nie jest taki darmowy, jak chce sie korzystac z szerszej oferty. Posiadam konto w EUR i karte i wtedy jest to darmowe, jezeli chcialbym konto w pelnej funkcjonalnosci do tego w PLN, to karty jako kolejne sa juz mocno platne, czyli nie jest tak rozowo z ta bezplatnoscia w tym banku.

  OdpowiedzUsuń
 3. mam dwa pytania, może ktoś się orientuje
  - który bank prowadzi konto walutowe w koronie norweskiej, z którego można wypłacać/wpłacać środki w placówce bankowej?
  - czy z aliora można przelewać na konto cinkciarz.pl walutę za darmo?
  mam trochę noków w aliorze, nie chce ich teraz sprzedawać a konto chce zamknąć

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alior ma kantor, wiec po co przelewac do innego. W ramach srodkow wymienionych masz darmowy przelew waluty SHA. A jezeli masz konto w banku (bez kantoru) to standardowy przelew D+2 SHA kosztuje 30zl.
   Raczej po zamknieciu Nordea nie ma oferty w NOK, ale przy wiekszych kwotach mozna probowac oferty w ramach bankowosci osobistej np. PKO BP (lokaty negocjowalne od 25tys waluty EUR/USD/GBP(ale nie wiem jak dla korony)

   Usuń
 4. Mam ten sam problem. Poszukuję banku, w którym można założyć konto oszczędnościowe w DKK.

  OdpowiedzUsuń
 5. Alior prowadzi rachunek w NOK tylko w Kantorze. Dodatkowego konta w NOK nie prowadzi. Tak więc trudno wpłacić i wypłacić NOK w formie gotówkowej.Zostaje przelew z zagranicznego banku.

  OdpowiedzUsuń
 6. Idea Bank prowadzi konta walutowe w 10 walutach, m.in. NOK i DKK. Wątpię jednak by prowadził obsługę gotówkową

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. e-Pomoc Idea Bank30 stycznia 2017 20:48

   Witamy,

   Pragniemy rozwiać wątpliwości dotyczące obsługi gotówkowej kont walutowych. Na tę chwilę, transakcje typu wpłaty i wypłaty gotówki w Oddziale, dostępne są w wybranych placówkach w walucie EUR.

   Pozdrawiamy,
   e-Pomoc Idea Bank

   Usuń
 7. Odzyskałem środki z PESSO - egzekucją komorniczą wyroku zaocznego sądu cywilnego. Dostałem też info z prokuratury o zawieszeniu śledztwa. Uprzedzając ewentualne pytania, nie mogę udostępniać informacji ze śledztwa więc jak ktoś ciekawy to może próbować zasięgać informacji u źródła. Mam pytanie ile osób złożyło zawiadomienie do prokuratury?

  OdpowiedzUsuń
 8. Napisz jak udało Ci się odzyskać środki z pesso? Złożyłeś pozew cywilny w sądzie rejonowym przeciwko pesso czy samemu właścicielowi? Opisz jak możesz jak udało Ci się to zrobić?

  OdpowiedzUsuń
 9. Pozew cywilny przeciwko spółce. Sąd rejonowy wydał nakaz zapłaty. Po uprawomocnieniu wniosek o nadanie nakazowi klauzuli wykonalności. Po otrzymaniu tytułu egzekucyjnego wniosek egzekucyjny do komornika. Reszta to działania komornika zakończone skuteczną egzekucją długu. Była to standardowa długotrwała procedura dochodzenia wierzytelności poprzez polski system sprawiedliwości. Pierwsze kroki prawne podjąłem w kwietniu 2016r.

  OdpowiedzUsuń