wtorek, 9 sierpnia 2016

BOŚ obniża stawkę konta o 1,75 pp czyli czas na ewakuację


Niedawno w komentarzach na FpG znalazło się ostrzeżenie, że BOŚ planuje zdecydowaną obniżkę stawki na koncie oszczędnościowym, bo aż o... 1,75 punkty procentowe. Chodzi oczywiście o konto Więcej za Mniej, gdzie 4,00% cieszyło oko przez wiele miesięcy.

W komentarzu anonimowego pojawiła się data 10 sierpnia i to rzekomo od tej daty Bank Ochrony Środowiska miał obniżyć stawkę do 2,25%. Tymczasem wczoraj pojawiło się info, że już jest 2,25%. Rzut oka na szczegóły konta niestety potwierdza tę fatalną wiadomość.

To oznacza, że na chwilę obecną nie ma już praktycznie niczego, co mogłoby nas trzymać przy BOŚ. Szkoda, bo to jeden z najmniej problemowych banków, mimo to już czas na ewakuację od zielonych.

Nie ma już tutaj 4,00% lecz zaledwie 2,25%

Do tej pory bank stosował różne promocje premiując a to wypłaty z bankomatu, a to przelewy. Pomysłów nie brakowało, można było anulować całkowicie opłatę za konto wnioskując o jego zamknięcie.

Można to sprawdzić w szczegółach
  O tym wszystkim na bieżąco informowałem i dokonywałem zmian tak by zgarnąć każdą wisienkę. Konto na 4% wprowadzone jeszcze w ubiegłym roku, było ostatnią taką wisienką i dziś jest dzień całkowitego zerowania konta.

Bank co prawda zwiększył kwotę dla lepszego oprocentowania od standardowego. Poprzednio 4,00% było dla kwoty wabikowej, teraz mamy dwukrotnie więcej. Nie zmienia to jednak faktu, że 2,25% to stawka nie do zaakceptowania.

Co mamy w zamian? Gdzie warto się ewakuować?

Alternatywa do starego, dobrego BOSia nie dla każdego

Nieoczekiwanie wczoraj Getin zaoferował stawkę 2,80% na swoim koncie oszczędnościowym co omawiałem we wczorajszym, popołudniowym wpisie na FpG. Dużo mniej niż dawał BOŚ, ale za to dla kwot 10 razy większej, bowiem limit na nowym koncie w Getin to sto tysięcy zł.

Tutaj założysz konto oszczędnościowe w Getin na 2,80%

Jest jednak jeden szkopuł i to ten z bardzo istotnych. Bank wprowadził sobie mocno uwstecznioną definicję nowego klienta. Millennium w swoich promocjach od dawna podaje 1 kwietnia 2015, zaś Getin 1 września 2014:(


Po bliższej inspekcji okazuje się jednak, że nie każdy będzie mógł z tej nowości skorzystać. Pozostają zatem standardowe konta znane dobrze z prezentowanego co miesiącu rankingu kont oszczędnościowych. 

Szkoda BOSia. Tym bardziej, że dochodzi problem dysponowania popularnymi do niedawna lokatami na 2,80%, które już nie wrócą na konto, te bowiem nie będzie już istnieć. Przy zamykaniu rachunków trzeba więc będzie zarazem podać numer konta w innym banku do zwrotu środków z lokaty wraz z odsetkami.

Ciąg dalszy:  Czy wisienkowicz może założyć konto EKOProfit do 3,00% w BOŚ

23 komentarze:

 1. Anonimowy podał taką informację, gdyż takową otrzymał z BOŚ w korespondencji z bankiem. Oto treść korespondencji: Anonimowy pisze w lipcu 2016r.: Dzień dobry,
  w związku z ostatnimi zmianami oprocentowania i regulacjami bankowymi mam dylemat w interpretacji owych dokumentów, tzn mam na myśli oprocentowanie mojego rachunku oszczędnościowego WIĘCEJ ZA MNIEJ. W zakładce oprocentowania widnieje w dalszym ciągu 4%. Będę wdzięczna za odpowiedź odnośnie oprocentowania środków na tym rachunku. Czy faktycznie jest ciągle 4% /do kwoty 10 tys i przy zachowaniu wpływu 1000zł na ROR/ czy też jest lub będzie inne w najbliższym czasie /od kiedy/?
  Odp. z Banku w lipcu 2016r.: Szanowna Pani,
  Dziękujemy za przesłanie zgłoszenia.
  W nawiązaniu do wiadomości uprzejmie informujemy, że w przypadku rachunku oszczędnościowego Więcej za Mniej dla klientów, którzy spełnili warunki promocji w miesiącu czerwcu 2016 r. promocyjne oprocentowanie będzie obowiązywało do dnia 09.08.2016 r. Po tej dacie oprocentowanie tego rachunku będzie wynosiło 2.25% w skali roku dla salda do 20 000 zł.

  Z poważaniem,
  Imię i Nazwisko konsultanta
  Wydział Call Center
  Departament Sprzedaży Detalicznej
  Bank Ochrony Środowiska S.A.
  Ul. Żelazna 32
  00-832 Warszawa

  Zaskakującym w odpowiedzi był miesiąc czerwiec gdyż chyba powinien być sierpień ale nie zmienia to treści tej informacji moim zdaniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakkolwiek by nie było, czas na opuszczenie BOSia. Właśnie wyzerowałem wszystkie konta u zielonych, a przy najbliższej wizycie na mieście, pozamykam wszystkie 3 konta.

   Usuń
  2. Odpisali prawidłowo ponieważ oprocentowanie zmieniali zawsze od 10-ego.Więc jeśli spełniłeś warunki w czerwcu to 10 sierpnia miałeś na pewno 4 % nawet jeśli nie spełniłeś warunków w lipcu.Dawali sobie na kontrolę warunków 10 dni kolejnego miesiąca.Więc należy złożyć reklamację jeśli ktoś ma obniżone teraz do 2,25%

   Usuń
  3. W drugiej linijce zjadłem słówko "do" powinno być "do 10 sierpnia"

   Usuń
  4. Dzięki, reklamacja złożona. Pozdrawiam:)

   Usuń
  5. Chyba reklamacja nic nie da. Czy ktoś naprawdę ma nadal 4%, bo spełnił warunki w czerwcu?

   Usuń
  6. Podbijam pytanie czy warto składać reklamację?

   Usuń
  7. A nad czym się tu zastanawiać...oczywiście, że składać. BOŚ informuje klientów o 4% do 9 sierpnia a następnie jakby nigdy nic zmniejsza oprocentowanie przed czasem.

   Usuń
 2. DObrze myslę, że posiadacze EKOlokaty SUPERprocentującj Nowe Środki z ROR (2,8% na 6 mscy)powinni odczekać z zamknięciem konta Rachunek Oszczędnościowy Więcej Za Mniej do dnia zakończenia lokaty w związku z wymogiem utrzymania salda nowych środków ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Było coś takiego. Pamiętasz może jaka jest stawka dla starego salda?

   Usuń
  2. Pamiętam, że saldo nowych środków przy zakładaniu lokaty ustalano względem jakiegoś dnia z początku br., kiedy większość spośród nas miała już 10K na koncie Więcej za Mniej. Zamknięcie konta teraz w takiej sytuacji obniża oprocentowanie lokaty.

   Usuń
  3. No właśnie dlatego kluczowe jest pytanie jak jest stawka standardowa. Przeniesienie środków na Zośkę Pro podwyższa oprocentowanie o około 0,50pp ale prawdopodobnie nie jest to dobry pomysł, bo stawka na lokacie wtedy do kwoty około 10k ulegnie obniżeniu. Pytanie o ile?

   Usuń
 3. Czy konto da się zamknąć nie będąc w oddziale?
  Jakaś podpowiedź by sie przydała. Sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem każde konto możesz zamknąć wysyłając wypowiedzenie umowy konta pocztą. Standardowe wypowiedzenie prezentowałem kiedyś na FpG przy okazji zamykania konta w Toyota bank.
   Ponieważ sprawa nie jest pilna, wolę wizytę w oddziale. Kolejek nigdy w BOSiu nie było, a zamknięcie konta trwa 1-2 minuty.

   Usuń
  2. Od konsultanta dowiedziałem się, że jeśli nie złożyłeś w oddziale wzoru podpisu to listownie konta nie zamkniesz!!! Dla internetowych tylko wizyta w oddziale!!!

   Usuń
 4. Dla zainteresowanych pozostaniem w BOSiu.
  Konsultant w informacji mailowej podaje, że można założyć EkoProfit, skoro chcę zamknąć konto Więcej za mniej.
  Rzecz do zbadania i przetestowania.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak się ewakuować jeśli 1.08. trzeba było zabrać odsetki aby pojawiło się 4% i teraz przelew wewnętrzny to aż 10zł! Jakiś pomysł, żeby nie czekać do przyszłego miesiąca?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie widzę problemu. Zamknij konto, a odsetki wypłać 1 września. W końcu po to jest miesiąc wypowiedzenia, żeby uporządkować swoje finanse, a zresztą i tak przecież dostaniesz jeszcze odsetki za sierpień.

   Usuń
  2. Ja ponad rok kiedy działało to konto zawsze ostatniego dnia miesiąca przelewałem z niego 1000 zł na Konto bez Kosztów i zaraz zwracałem 972 zł.W ciągu minuty załatwiałem wszystkie obowiązki dotyczące promocji i jednocześnie wypłacałem odsetki.Gdy potrzebowałem kasę na kilka dni zawsze miałem darmowy przelew i później zwracałem odpowiednio mniej bo ostatniego już po naliczeniu odsetek nie przekraczało salda 10 tys.Nigdy nie wypłacałem 1-ego żeby nie mieć takich problemów.

   Usuń
  3. Ja postępowałem według własnych wskazówek zamieszczonych jeszcze w 2012 na FpG przy okazji korzystania z konta w Deutsche bank na 10%, gdzie było podobnie.
   Trzymałem tyle kasy by dopisane do salda odsetki były w przedziale 9990-9999 zł. A wypłacałem kasę raz w miesiącu wedle potrzeb. Raz była to połowa miesiąca innym razem pierwsza dekada...

   Usuń
  4. Czy jesli zostawię konta do 1.09 to już żadnych przelewów nie trzeba robić i żadnych opłat nie będzie i te 20 dni będą oprocentowane na 2,25?

   Usuń
 6. Czy żeby mieć na EKoprofit 3% wystarczy zwykły ROR i przelew środków 1000zł, czy jeszcze coś muszę spełnić?

  OdpowiedzUsuń
 7. Kiedy i gdzie bank poinformował o tej zmianie?

  OdpowiedzUsuń